Bağkur Borç Ödeme 2021 (İnternetten ve Bankadan)

Bu sayfamızdan Bağkur borç ödeme nasıl yapılır diye merak edenler internetten anında borç ödemesinin nasıl yapıldığını anlattık. Siz de 4b sigortalılık kapsamında online tahsilat sayfasından Bağkur'a olan borçlarınızı anında kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Bağkur Borç Ödeme 2021 (İnternetten ve Bankadan)

4b Bağkur sigortalılık kapsamında olan vatandaşlarımız artık internet üzerinden prim borçlarını sorgulayarak kredi kartı veya banka kartıyla online ödeme yapabiliyor. Peki Bağkur borç ödeme 2021 yılında nasıl yapılır? Hangi yolları kullanarak resmi olarak borcumuzu ödeyebiliriz ve prim borçlarımızı sıfırlayabiliriz? Bağkur borç ödemesinde taksit yapılıyor mu, yapılandırma seçenekleri nelerdir ve Bağkur borç sorgulaması nasıl yapılır? Aklınıza takılan bu soruların yanıtlarını güncel ve resmi kaynaklardan araştırarak bu sayfamızda sizler için hazırladık.

Bağkur Borç Ödeme 2021


Bağkur prim borcu her Bağkur kapsamında olan sigortalı için aylık olarak ödenmesi zorunlu kılınmış tutarı ifade etmektedir. Sosyal Güvenlik Sistemi içerisinde kişilerin emeklilik hakkı elde etmeleri ve aynı zamanda sağlık gibi haklardan yararlanmaları için sigorta primlerinin düzenli olarak ödemesi oldukça önemlidir. Sigorta primleri 4A ve 4C kapsamında yani özel sektör ve kamu kurumlarında çalışanlar için otomatik olarak almış oldukları aylık üzerinden ödenmektedir. Ancak bağkur kapsamında olanlar için sigorta primleri aylık kendileri tarafından ödenmesi gerekiyor. Bağkur borç ödeme 2021, prim borçları doğrudan SGK ile anlaşmalı banka şubelerine müraacat ederek nakit para üzerinden ödeme yapılabileceği gibi internete kanalları aracılığı ile kredi kartı kullanarakda ödeme yapılabilmektedir. Bağkur ödemeleri kişilerin kendi adına yapıldığı için SGK işveren ödemeleri ile karıştırmamak gerekiyor. İşveren ödemeleri işyerinde çalışan sigortalılar adına yapılan ödemelerdir. Bağkur ödemeleri ise kendi faaliyerlerini yürüyen kimseler ya da isteğe bağlı sigortalı olanlar için yapılıyor. Bağkur borcu olan vatandaşlarmız bildiğiniz gibi sağlık hizmetinden yararlanamıyordu. Bakanlar Kurulu'nun nisan 2021'da aldığı karar doğrultusunda bu yıl sonuna kadar Bağkur borcuna bakılmaksızın Sağlık Bakanlığı kapsamında bulunan hastanelerden ücretsiz sağlık hizmeti alınabilecek. Hastanelerde ücret alınmadığı gibi eczanede bu karar kapsamı dışında yer alıyor ve ilaçlardan ücret alınıyor. Bundan dolayı bir çok 4b (Bağkur) kapsamında olan kişiler Bağkur borcunu ödemek istemektedir. Peki Bağkur borcu enm hızlı şekilde nasıl yatırılır, işte maddeler halinde yanıtı. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla kredi kartınızla online bir şekilde borçlarızı ödemeniz mümkündür. İster bankanızın internet bankacılığı veya mobil bankacılıktan "ödemeler - SGK ödemeleri" sayfası üzerinden borçların ödenmesi mümkündür. Dilerseniz aşağıdaki adımları takip ederek Bağ-Kur'a olan prim borçlarınızı anında sorgulayabilir ve ödeyebilirsiniz.

 

Kredi Kartı İle Bağkur Prim Borcu Ödeme 2021

 

Kredi kartı ile bağkur borcu ödemek, günümüzde oldukça sık kullanılan bir ödeme yöntemidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için e-devlet sistemini kullanabilir ya da anlaşmalı bankaların mobil uygulamalarını kullanarak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile bağkur borcu ödemek için, e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama kısmına SGK prim borcu ödeme yazmalısınız. Açılan ekrandan kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizi girerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankaların mobil uygulamalarını kullanarakta bu işlemi yapabilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra menü kısmından ödemeler seçeneğinden SGK ödemeleri sekmesine girerek bilgilerinizi yazıp ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar kredi kartlarına taksit imkanıda sunmaktadır. Taksit seçeneğini kullanarak bağkur borcunuzu taksitler şeklinde ödemeniz mümkündür. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen vatandaşlar için herhangi bir kısıtlama yoktur ve tüm bağkur kapsamında olanlar ilgili kanallardan kredi kartı ile ödeme işlemi gerçekleştirebilmektedir. Kredi kartı ile geçmiş aya ait olan prim tutarlarınıda ödeyebilirsiniz. 


Bağkur Borcu İnternetten Ödeme

  • 1. İlk olarak SGK resmi internet sitesi'nin online tahsilat (https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf) sayfasına giriş yapın.
  • 2. Karşınıza e-devlet doğrulama sayfası gelecek bu sayfada e-devlet şifreniz ve T.c. kimlik numaranızı yazara giriş yapın.
  • 3. "4B Sigortalı Tahsilat" menüsüne tıkladıktan sonra sorgu tipi ve ödeme tipi seçilmesi gerekmektedir. Size uygun olanları seçin.
  • 4. İlgili yerleri doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında bulunan "Borç Sorgulama" menüsüne tıklayınız.
  • 5. Borç çıktıktan sonra ödemenizi kart bilgilerinizle anında yapabilirsiniz.


Ziraat Bankası internet şubesi veya mobil şubenize giriş yaparak isterseniz otomatik ödeme talimatı verebilir ve Bağkur ödemelerinizi otomatiğe bağlayabilirsiniz. Akbank, Yapı Kredi ve TEB internet bankacılığı üzerinden de SGK ödemeleri sayfasından Bağkur / 4B ödemenizi yapabilirsiniz.Bankalardan Bağkur Prim Borcu Ödeme


İnternet üzerinden ödeme yapmak istemeyenler, ödeme işlemlerini nakit para ile banka şubelerine giderek gerçekleştirebilir. Şubeye gittikten sonra kimlik numaranız ile gişe personeline bilgilerinizi vererek toplam borç tutarınızı ya da istediğiniz aylara yönelik bağkur prim borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Şubeye gitmeden doğrudan banka üzerinden ödeme yapabilmek için banka hesabınıza otomatik prim borcu ödeme talimatı verebilirsiniz. Talimat otomatik olduğu için sizin takip etmenize gerek kalmadan günü geldiği zaman ödeme işlemini gerçekleştirecektir. SGK'ya anlaşmalı olan tüm bankaların kredi kartlarından siz de Bağkur borcunuzu tek çekim şekilde ödeme yapabilirsiniz. Yapılandırma kapsamında Bağkur borçları taksitleniyor ancak kredi kartlarından Bağkur borcu ödemesi için taksit yapamazsınız. İsterseniz bankanın gişesinden de kimlik belgenizle Bağkur borç sorgulaması ve ödemenizi yapabilirsiniz. Bu sayfamızı Bağkur borç ödeme yapmak isteyen 4b Bağkur'lu kişiler için hazırladık. Aklınıza takılan tüm Bağkur ve SGK ile ilgili konuları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilir ve bizlerden anında destek alabilirsiniz.

 

E-devlet Bağkur Prim Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 

Online olarak bağkur prim borç sorgulaması için e-devlet sistemini kullanabilisiniz. E-devlet üzerinden bağkur borçlarını sorgulama için yapılması gereken işlemler, aşağıda bütün detaylarıyla anlatılmıştır. 

1- turkiye.gov.tr adresini kullanarak, e-devlet resmi internet sistemine girmelisiniz.

2- E-devlet internet sitesi açıldıktan sonra, ana sayfadaki "Giriş Yap" seçeneğine tıklamalısınız.

3- Kimlik bilgilerinizi ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapmalısınız.

4- Ana sayfada yer alan "E-hizmetle" bölümü üzerinden, "Sosyal Güvenlik Kurumu" seçeneğine tıklanmalıdır.

5- E-hizmetler üzerinden SGK bölümü açıldıktan sonra "Bağkur Prim Borcu" seçeneğine tıklamalısınız.

6- Toplam bağkur borcunun yer aldığı sayfa açıldıktan sonra "Prim Borcunu Öde" seçeneğine tıklayınız.

7- Prim borcu ödeme sayfasında talep edilen kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizi yazdıktan sonra, ödenecek tutar belirlenmeli ve prim ödemesi tamamlanmalıdır. 

Ayrıca Bağkur borç sorgulama sayfasına da göz atarak Bağkur'a olan borçlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sskbagkur.com sitesi olarak en yeni ve güncel haberleri araştırarak, siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugünki yazımızda bağkur borç ödeme 2021 işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Sosyal Medyada Paylaş