..

Bağkur Borç Yapılandırma 2021

Bağkur borç yapılandırma işlemi normalde 31 Aralık 2020 tarihine bitiyordu, ancak bu tarih 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Bağkur borç yapılandırma 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Bağkur Borç Yapılandırma 2021

 SGK prim borçlarını yapılandırma işlemleri 31 Aralık 2020 tarihinde bitiyordu. Ancak covid-19 virüsünün ülkemizde yaygın bir şekilde görülmesiyle birlikte bu süre 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Resmi Gazete' de 17 Kasım tarihinde yayınlandıktan sonra SGK prim borçları yapılandırması resmi olarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun yürürlüğe girmesinden sonra çok ciddi sayıda başvuru yapan kişiler olmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumlarına kredi kartı ile ödemelerde artık yapılabiliyor. Eğer borcunuzu zamanında ve geciktirmeden öderseniz indirim hakkından yararlanabilirsiniz. Günümüzde merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen, bağkur borç yapılandırma 2021 bütün detaylarıyla anlatılmıştır. 

 

Bağkur Borç Yapılandırma 2021

 

SGK prim borçlarını yapılandırma işlemleri resmi olarak 17 Kasım tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte birçok kişi borç yapılandırma işlemi için başvuru yapmıştır. Başvurular 31 Aralık 2021 tarihinde bitiyordu normalde, ancak alınan karar ile bu tarih 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu durumda başvurularını yetiştiremeyen kişiler derin bir nefes almışlardır. Bağkur borç yapılandırma 2021, Bakanlığın yapmış olduğu açıklamaya göre 31 Ekim 2020 tarihinden önce prim borcu bulunan hizmetlerini yapılandırma kapsamında ödemediği taktirde söz konusu sürenin dondurularak borçların silineceğini açıklamıştır. Ayrıca bağkur sigortalılarının talep etmeleri halinde daha önceki düzenlemeler ile dondurulmuş hizmet sürelerine ait primlerini Yİ-ÜFE ile güncellenmiş tutar üzerinden 1 Mart 2021 tarihine kadar ödeyerek hizmetlerini yeniden canlandırabilecektir.

İlgili Haber: Bağkur Borcunu Toplu Peşin Ödeme İndirimi

 

SGK Prim Faizi Borçları Silinecek mi ?

 

Yapılandırma düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, vatandaşları önemli avantajlar beklediği yetkililer tarafından açıklanmıştır. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre faiz borçlarının silineceğini yapılan güncellemeler ile faiz borçlarının Yİ-ÜFE güncelleneceği belirtilmiştir. 2008 yılı yada daha öncesinde 1000 TL borcu olan birisi güncelleme olmasaydı eğer ödeyeceği faiz tutarı 3580 TL olarak hesaplanacaktı. Ancak yapılan güncelleme ve alınan kararlar ile birlikte ödeyeceğiniz faiz tutarı ana paranıza ek olarak 818 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu bilgiler göz önünde bulundurulduğu zaman peşin ödemeyi tercih eden vatandaşlar 3580 TL faiz yerine 818 TL faiz ödeyecektir. Eğer borçlarını iki taksit seçeneği ile ödemek isteyenler olur ise onlara' da %50 indirim fırsatı sunulmaktadır. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kesinleşmiş cezaların, anapara borcunun %50' si silinebilecek ve geri kalan kısmı' da Yİ-ÜFE ile güncellenecektir. Borçlarınızı ödemek için 6,9,12 ve 18 taksit seçeneklerinden kendinize uygun faiz oranlarını seçerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

 

SGK Prim Ödemeleri Nedir ?

 

SGK prim borcunu ödemek isteyen vatandaşlar aşağıda belirtilen ödemeleri yapabilmektedir. 

EK-5 Sigorta Primi

4/a Sigorta Primi

GSS Prim

EK-6 sigorta primi gibi ödemeler ise, isteğe bağlı yapılandırma ve topluluk sigortası yapılandırma tahsilatı yapılabiliyor.

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş