Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi (Güncel Yasa)

4B kapsamında sigortalı olan bir çok kişi Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi diye merak etmektedir. 2021 yılı için güncel yasalara göre Bağkur borcu olan vatandaşlarımıza müjde niteliğinde haber bu sayfada yer almaktadır.

Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi (Güncel Yasa)

 

Günümüzde bir çok Bağkur'lu vatandaşımızın merak ettiği konuların başında Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi olmaktadır. Biz de SSK ve Bağkur bilgi sitesi olarak güncel yasaları inceleyerek bu konu hakkında sizler için araştırmalarımızı bu konuda hazırladık. Ayrıca konu içeriğinde Bağkur borcu olanlar hastaneye gidebilir mi, Bağkur borcu olanlar ilaç alabilir mi, Bağkur borcu olanlar eşinin Ssk üzerinden sağlıktan yararlanabilir mi? sorularının yanıtlarını da vereceğiz. Ayrıca sitemizde yer alan Bağkur kategorisinden diğer Bağkur konularını da inceleyebilirsiniz.

Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi?
Bir çok Bağkur'lu vatandaşımız bu sorunun yanıtını araştırmaktadır. Normal şartlarda Bağkur'a prim borcu olan kişiler borcunu ödemeden sağlık hizmetinden ücretsiz olarak yararlanamıyordu. Ancak hükümetin Nisan ayında çıkardıkları geçici yasayla birlikte Bağkur borcu olan vatandaşlarımız yıl sonuna kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek. Bağkur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan kişiler, aileleriyle birlikte yıl sonuna kadar borçlarına bakılmaksızın sağlık hizmetinden 31 Aralık 2019'a kadar hastanelerde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. 4B (Bağkur) sşgortası olup da prim borcu bulunan kişilerin borçlarına bakılmadan ücret ödemeden sağlıktan yararlanabilecek.

Bağkur Borcu Olanlar İlaç Alabilir Mi?
Bakanlar Kurulu'nun Nisan ayı kararıyla 4/B (Bağkur) prim borcu bulunan vatandaşlarımızın sağlıktan yararlanmasının önü açılmıştı. Bununla ilgili olarak Bağkur borcu olupta sağlıktan yararlanacak kişilerin aklına "ilaç parası da karşılacak mı" sorusu da geliyor. Yıl sonuna kadar uygulanacak bu yasa sadece devlet hastanelerin kapsamaktadır. 4b Bağkur sigortalı olup borcu olan ve Genel Sağlık Sigortası yaptırıp prim borcu bulunan vatandaşlarımız, 2019 yılı sonuna kadar Sağlık Bakanlığı'nın tüm sağlık birimlerinde ücretsiz muayene, ameliyat ve tedavi hizmetlerinden yararlanabiliyorken, ilaç, reçete, ortez, protez ve gözlük alımı gibi giderleri kendi ceplerinden vermek zorundalar. Yani borcu olan Bağkur'lular hastane giderlerini ödemezken, reçete ücretlerini vermek durumundalar.


Bağkur Borcu Olan Eşinin SSK Üzerinden Yararlanabilir Mi?
Bağkur borcu olan vatandaşlarımız bu sorunun yanıtını da merak etmektedir ancak mevcut Bakanlar Kurulu kararına göre zaten Bağkur borcu olan kişiler 2019 yılı sonuna kadar özel hastaneler hariç tüm sağlık kurumlarında ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Ancak mevcut yasa olmadığını kabul edersek Bağkur'luluğunu sonlandırıp eşinin SGK'sı üzerinden yararlanabilmesi gerekir. Yani Bağkur'a prim borcu olan kişiler eşinin SGK hizmetinden yararlanamaz.

Bağkur Borcu Olanlar Hastaneye Gidebilir Mi
Bağkur prim borcu bizzat Bağkur'lu olan kişi tarafından ödendiğinden dolayı bazı durumlarda borcun yatırılması aksayabilmektedir. Bu durumda önemli olan borcun ödenmesinin aksanmasında geçen süreye dikkat etmek gerekiyor, zira bu süre uzarsa Bağkur'lu sağlık hizmetlerinden yararlanamayabilir. Yeni Bağkur'lu olan ve sağlıktan yararlanmak isteyen kişini hastaneye başvurduğu tarihten önceki 1 yıl içerisinde en az 30 gün priminin ödenmiş olması gerekmektedir.

Sağlıktan Yararlanmak İçin Bağkur Borcu En Fazla Ne Kadar Gecikmeli?
5510 sayılı kanunun 67. maddesine bakarsak, Bağkur kapsamında sigortalı olan vatandaşlarımızın sağlıktan yararlanması için ilgili madde açık şekilde yayınlamnmıştır. "Sağlık Kurumu'na başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin her türlü borcun bulunmaması" gerekmektedir. Ancak Bakanlar Kurulu'nun nisan 2019'daki kararı kapsamında bu madde 2019 yılı sonuna kadar geçersiz kılınmaktadır. 2019 yılında sonra bu maddeler geçerliliğini koruyacaktır:

- Bağkur'lu kişinin ödenmemiş prim borcu 60 günden az ise, bu kişi ve bakmakta yükümlü kişiler sağlıktan yararlanabilir.
- Bağkur'lu kişinin prim borcu 61 gün ve üzerindeyse bu durumda borçlar yapılandırılmışsa ve taksit ödemelerinde sorun yoksa kişi ve bakmakta yükümlü olduğu kişiler Bağkur kapsamında sağlıktan yararlanabilir.


- Bağkur'lunun prim borcu 61 gün ve üzerindeyse ve bu borç taksitlendirilmemişse hem kendisi hem de bakmakta yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanamaz.

Sonuç olarak, 2019 yılı sonuna kadar Bağkur prim borcu bulunan vatandaşlarımız borcu olsun yada olmasın Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm sağlık kurumlarında (Sağlık Ocakları, Devlet hastaneleri) sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek. Ancak 2019 yılından sonra Bağkur borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi sorusunun yanıtı değişecek ve bu konuyu güncelleyeceğiz. Siz de konu hakkında merak ettiklerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere sorabilir, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek güncel SGK ve Bağkur ile ilgili merak edilenleri öğrenebilir, güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

İLGİLİ SAYFALAR:

Bağkur borç sorgulama
Bağkur özel hastanede geçerli mi?
Bağkur emeklilik hesaplama

Sosyal Medyada Paylaş