..

Bağkur Emeklisi Toplu Para Alabilir mi ?

Belirli şartları taşıyor olan kişiler SGK' ya ödedikleri primleri toplu olarak alabilmektedir. Günümüzde araştırılan konuların başında gelen, bağkur emeklisi toplu para alabilir mi ? Gereken şartlar nelerdir ? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Bağkur Emeklisi Toplu Para Alabilir mi ?

Belirli şartları taşıyor olan herkes yıllarca SGK' ya ödedikleri primleri toplu alabilmektedir. Eğer yaş şartını tamamladığınız halde ödediğiniz primler emekli olmanıza yetmiyorsa dahil para iadesi alabilirsiniz. Üstelik bu imkandan maaşı yüksek olarak çalışanlar ve birden fazla işte çalışanlarda yararlanabilmektedir. Yatırılan sigortaların geri iadesinin olup olmadığı büyük bir merak konusu olmuştur. Günümüzde birçok kişi yatırmış olduğu primleri geri alıp alamayacağını merak etmektedir. Bağkurdan emekli olan ve olmak isteyen birçok vatandaşımız bulunmaktadır. Günümüzde araştırılan konuların başında gelen, bağkur emeklisi toplu para alabilir mi ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Bağkur Emeklisi Toplu Para Alabilir mi ?

 

Bağkurdan emekli olabilmek için birçok kişi yıllarca prim ödemektedir. Ödenen prim gün sayısı dolunca ve gereken şartlar oluşunca emekli olmaya hak kazanıyorsunuz. Ancak bağkur yatıran birçok kişi toplu para alıp alamadığını merak etmektedir. Bağkur emeklisi toplu para alabilir mi ? Gereken şartları taşıyan kişiler emekli olmaya hak kazandıkları zaman toplu para alma hakları bulunuyor. Yani kısacası bağkur emeklileri toplu para alabilmektedirler. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var örneğin ben 10 yıl prim ödedim bunu geri almak istiyorum diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre çalışanların istediği zaman iade almalarına olanak tanımıyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi toplu para iadesi alabilmeniz için gereken şartları taşıyor olmanız gerekmektedir.

İlgili Haber: Ücretsiz izinde personele resmi tatil ücreti ödenir mi ?

 

Toplu Para İadesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir ?

 

1- Emekli olmayan kişiler ödemiş oldukları primleri iade alabilirler, bu işleme toptan ödeme işlemi deniliyor.

2- Emekli olacak kişinin gerekli yaşa ulaşması, gereken prim gün sayısını doldurması ve sigortasını yatırmış olması gerekiyor.

3- Yaşını tamamlamış ancak prim gün sayısı yetersiz olan kişiler para iadesi alabilmektedir.

4- Bu durumda SGK' ya toplu para iadesi için başvuru yapmanız gerekir.

5- Emekli yaşını doldurmayan kişilerin ödedikleri prim gün sayısına bakılmaksızın toplu para iadesi yapılmaz.

6- Toplu para iadesi alabilmeniz için mutlaka emeklilik yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor.

 

Prim İadesini Kimler Alabilir ?

 

Günümüzde en çok merak edilen bir diğer konu ise prim iadesini kimlerin alabileceğidir. Detaylar aşağıda belirtilmiştir.

 

1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmış olmalı

2- Kendine ait bir işyeri bulunmamalı

3- Yaş şartını yerine getirdiği halde prim gün sayıları yetmeyenler

4- Yaşı emekli olmaya yetmeyen kişiler başvuru yapamazlar

5- Prim gün sayısı nedeniyle dul ve yetim aylığı almayanlar

6- Yanlış yada yersiz almış olduğu primi tespit edilenler

7- Maaşı yüksek olan yada birden fazla işte çalışanlar

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş