Bağkurun Avantajları 2021

Ülkemizde devlet tarafından yürütülen sigortadan birisi olan Bağkur sigortalısı olmanın ne gibi avantajları vardır. Kimler bağkur sigortalısı olabilir. Bağkurun avantajları 2021 yazımızda bütün detaylarıyla açıklık getirilmiştir.

Bağkurun Avantajları 2021

Sağlık kuruluşlarından yararlanmak için sigortalı olmak gerekmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında yararlanmak için sigortalı olmanıza gerek yoktur fakat özel kuruluş olduklarından dolayı yüksek muayene ücreti ödemek istemeyen vatandaşlarımız sigortalı olma gereği duymaktadır. Herhangi bir kuruluşa bağlı çalışmayanlar bireysel olarak sigortalarını yatırmaları gerekmektedir. Bu durumda Bağkur devreye girmektedir. Bağkur sosyal güvenlik kuruluşları dışında kalan herhangi bir işverene bağlı olmaksızın kendi adına ve kendi hesabına çalışanların bağlı oldukları sigorta birimidir. Bağkurun avantajları 2021 yazımızda Nasıl Bağkur sigortalısı olunur? Kimler Bağkur sigortalısı olabilir? Bağkur ödemesi ne kadar? İşte Bağkur hakkında merak edilenler.

Bağkurun Avantajları 2021
Herhangi bir sigorta kuruluşuna bağlı olmayan vatandaşlar şartlara uygun olmaları durumunda Bağkur sigortalısı olabilirler. Bağkurun avantajları 2019 yılında değerlendirirsek ödemeler konusunda 3'er aylık ödemelerle kolaylıklar sağlamaktadır. Devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olmak gibi daha sonrasında prim gününün tamamlanmasının ardından emeklilik gibi faydalar sağlamaktadır.

Kimler Bağkur Sigortalısı Olabilir?

Bağkur sigortalısı olmak için sosyal güvenlik dışında kalan herhangi bir işverene bağlı olmadan kendi adına çalışan bağkur sigortalısı olabilir. Kimler Bağkur sigortalısı olabilir sorusunu dahada açarsak esnaf ve sanatkarlar ile bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancından gerçek veya basit usülde gelir vergisi mükellefi olanlar ile gelir vergisinden muaf olanlar esnaf ve sanatkar sicili ile birlikte kanunla kurulu meslek kuruluşlarını usülüne uygun işletenler, Kollektif şirketlerin ortakları, Adi komandit şirketlerin komandit ve komanditer ortakları, Limited şirket ortakları, Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, Donatma iştirağı ortakları, Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyesi ortakları Bağkur sigortalısı sayılabilirler.

2108 sayılı kanuna göre muhtarlar muhtar oldukları dönemde sosyal sigortalar kurumu ve kanunla kurulu diğer emekli sandıklarından yaşlılık maaşı ve malüllük aylığı almayan muhtar seçildiği tarihte sosyal sigortalar kurumu ve kanunla kurulu diğer sandıklara prim ödemeyen muhtarlar mecburi olarak Bağkurlu sayılırlar.


Tarımsal faaliyette bulunup sosyal güvenlik kapsamı dışında kalan herhangi bir işverene bağlı olamayan 18 yaşını doldurmuş kadınlar ve erkekler Bağkur sigortalısı olabilirler.

2229 Sayılı kanuna göre herhangi bir sosyal güvenlik kapsamında çalışmayan ev kadınları Bağkur kapsamında sayılabilirler. Türkiye'de ikamet eden ve herhangi bir işte çalışmayan yabancı uyruklular ve Yurtdışındaki vatandaşların yanlarında bulunan herhangi bir işte çalışmayan eşleri arzularına göre Bağkur sigortalısı olma hakkından faydalanabilirler.

Nasıl Bağkur Sigortalısı Olunur?

Bağkur sigortalısı olmak için 1479 sayılı kanuna tabi zorunlu esnaf bağkur sigortalılığı Bağkur sigortalısı olmayı gerektiren faaliyetle başlar. Bağkur sigortalısı olmak için Bağkur il müdürlüğüne başvurmanız ve alınacak Bağkur giriş bildirgesinin vergi dairelerinde onaylattırılması ve Bağkur il müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.

2926 sayılı kanuna göre tarımsal faailiyette bulunanların Bağkur il müdürlüklerine başvurup Tarım Sigortalılığı Bağkur'a Giriş Bilgirgesinin bağlı bulunduğu muhtara ziraat odaları veya kooperatiflere onaylattırılması bu onaylattırılan bildirgenin Bağkur il müdürlüğüne teslim edilmesi durumunda Bağkur sigortalısı olabilirsiniz.


2229 sayılı kanuna göre isteğe bağlı olarak Bağkur sigortalısı olmak isteyen vatandaşlar Bağkura isteğe bağlı sigortalı giriş bildirgesi ile ikamet ettikleri mahalle muhtarına onaylatması bu belgeyi Bağkur il müdürlüğüne vermesi durumunda Bağkur sigortalısı kapsamında sayılabilir.

Bağkur Prim Ücreti Ne Kadar 2021
Bağkur prim ücretleri 2021 yılında ödenmesi gereken ücretler şu şekildedir Bağkur ne kadar;

Bağkur Esnaf Primi Ne Kadar 2021
Bağkur esnaf şirket ortağı zorunlu sigortalılıkta ödenmesi gereken prim tutarı 882 TL'dir. Düzenli ödeme yapan esnaflara özel uygulanan %5 lik indirim sonrasında ödemelerini düzgün yapan esnaflar 754 TL ödeyeceklerdir.

İsteğe Bağlı Bağkur Primi Ne Kadar 2021
İsteğe bağlı Bağkur sigortalısının ödemesi gereken bağkur prim tutarı 818 TL'dir.

Bağkur Tarım Çiftçi Primi Ne Kadar 2021
Bağkur tarım çiftçi sigortalılığında sigortalının ödemesi gereken prim tutarı 764 TL'dir. Düzenli ödeme yapan sigortalıya %5'lik indirim uygulandığı takdirde 653 TL ödeme yapması gerekmektedir. Bu indirimden faydalanmak için ödemelerinizin düzgün olması gerekmektedir.

Bağkur Prim Ödemeleri Hangi Bankaya Yatırılır 2021
Bağkur prim ödemelerinizi ister bankaya giderek istersenizde ödeme yapacağınızın banka mobil uygulaması üzerinden ödemeler bölümünden yapabilirsiniz. Bağkur prim ödemelerini yapabileceğiniz bankalar;

- Ziraat Bankası
- Halkbank
- Vakıfbank
- PTT
- İş Bankası
- Denizbank
- Yapı Kredi Bankası
- Türkiye Ekonomi Bankası
- Garanti Bankası
- SGK ile anlaşması diğer bankalar.

Bağkurlu olmanız durumunda ödemeleriniz düzenli olarak yaparsanız Bağkur'un avantajları 2021 yılında %5 lik indirimden faydalanarak yaklaşık ödemeniz gereken tutardan 100 TL daha aşağı ödeme yapmanızı sağlayacaktır. Bağkurlu olmak bir ayrıcalık değildir Bağkurlu olmak için bir yere bağlı olmadan çalışmanız gerekmektedir. Emeklilik ve hastane ihtiyaçları için sigortalı olmak gerektiğinden dolayı herhangi bir yere bağlı olmadığından dolayı mecburen bağkuru tercih etmek zorunda olanların tercih ettikleri seçenektir.

Sosyal Medyada Paylaş