TC İle Bağkur Borç Sorgulama

4B Bağkur sağlık ve emeklilik hizmetinden faydalanan vatandaşlar ödenmemiş prim günlerini öğrenmek için sayfamız da paylaştığımız TC ile bağkur borç sorgulama haberimizden ödenmemiş prim günlerini sorgulayabilirler.

TC İle Bağkur Borç Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ile borc sorgulamak isteyen vatandaşlar yapmak istedikleri işlemleri daha öncesinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na ait resmi sayfadan yapabilmekteydi. Yapılan değişiklilerden sonra bu işlemler tek çatı altında e-devlet uygulamasında toplanmıştır. Bu uygulama sayesinde TC ile Bağkur borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Sorgulama işleminin nasıl yapıldığı haber detayımız da anlatılmıştır. 

TC Kimlik Numarası ile Bağkur Borç Sorgulama 
5510 sayılı Kanuna göre 4B kapsamında sigortalı sayılan Bağkur'lular prim borç sorgulama işlemlerini internet ortamından yapmaları mümkündür. Bu işlem için herhangi bir SGK şubesine gitmenize gerek yoktur. Bağkur borç sorgulama işlemi yaparak prim borçlarınızı öğrenebilir ödemenizi yapıp sağlık ve emeklilik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Sorgulama yapmayan vatandaşlar farkında olmadan gününde ödemediği prim günleri için gecikme zammı ile birlikte ödeme yapmaları gerekmektedir. Bağkur borcu belirli bir süre ödenmediği takdirde sağlık hizmetinden faydalanamazsınız. Ödenmeyen prim günleri için sigortalılık süresi kapsamında ödenen prim günleriniz yatırılmadığı için emeklilik süreniz ileri tarihe ertelenecektir. TC ile bağkur borç sorgulama yapmak isteyen vatandaşların e-devlet şifresi olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine giderek şifre talebinde bulunup 4 TL karşılığında şifre alabilirler. E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra 4B Hizmetleri butonuna tıklayınız açılan sayfada 4B6736 Yapılandırma Borç Bilgileri, 4B 6736 Yapılandırma Ön Bilgileri, 4B Banka ve Adres Değişikliği, 4B Basamak bilgileri, 4B Borç Durumu, 4B Emekli Aylığı Kesintileri, 4B Hak Sahipliği, 4B Hizmet Bilgisi, 4B Ödeme Dökümü, 4B Tescil Kaydı, 4B(Bağkur) Günlük Kazanç Beyanı Girişi, 4B Emekli Aylığı Hesaplama, 4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı işlemlerinden yapmak istediğiniz işlemi seçerek döküman alabilirsiniz. TC ile Bağkur borç sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra 4B hizmetleri seçeneğinden beşinci sırada bulunan 4B Borç Durumu'na tıklayarak ödenmemiş prim borçlarını öğrenebilirler. 

4B E-Devlet Borç Sorgulama İçin Tıklayınız


Bağkur Borcu Kaç Ay Ödenmezse Sağlıktan Yararlanılmaz?
Bağkur sağlık hizmetinden faydalanan vatandaşlar bağkur primlerini 2 AY (60 GÜN) süreyle ödememeleri durumunda sağlık hizmetinden faydalanamazlar.  

Sosyal Medyada Paylaş