Emekli Maaşı Hesaplama 2021

Çalışma hayatını tamamlayarak emekli olmaya hak kazanan vatandaşlarımız için, emekli maaşı hesaplama 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Emekli Maaşı Hesaplama 2021

Çalışma hayatını tamamlayarak emekli olan kişiler aylık maaşa bağlanırlar. Emekli maaşı hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Örnek olarak işe başlama tarihiniz, prim gün sayısı, yaşınız gibi bir çok kriter göz önünde bulundurularak hesaplamalar yapılmaktadır. Emekli maaşlarında yasalar sürekli olarak değişiklik yaptığı için emeklilik maaş hesaplaması bazı dönemlere ayrılmıştır. Emekli olacağınız yaş ve emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağınız çalışmış olduğunuz üç döneme göre hesaplanmaktadır. Bu dönemler ise 2000 yılından öncesi 2002 yılı ve 2008 yılları baz alınarak emekli maaşları hesaplanmaktadır. Emekli maaşı aslında sizlerin çalışırken adınıza yatmış olan primlerin toplamıdır. Devlet kadrosunda görev yapan birisi brüt maaşının % 37'5' ini net maaş olarak almaktadır. Yani aylık size ne kadar prim yatıyorsa emekli olduğunuz zaman almış olduğunuz primler aylık alacağınız maaşı belirlemektedir. Ülkemizde birçok kişi en düşük emekli maaşı tutarını asgari ücret tutarında sanmaktadır. Ancak bu bilgi tamamen yanlıştır çünkü en düşük emekli maaşı asgari ücrete denk gelmemektedir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan bir konu olan emekli maaşı hesaplama 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamındadır. 

 

Emekli Maaşı Hesaplama 2021

 

Ülkemizde toplam 13.2 milyon emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Çalışma hayatını tamamlayarak prim gün sayısını dolduran kişiler emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olabilmeniz için mutlaka prim gün sayınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Devlet dairesinde yada özel sektörde Sosyal Güvenlik Sigortası (SGK)' lı olarak çalışanlara her ay prim yatırılmaktadır. Çalışma hayatımız boyunca almış olduğumuz primleri emekli olunca almaya başlarız. Yani kısacası emekli maaşları çalışma hayatımızda adımıza yatırılmış olan primlerdir. Emekli olduktan sonra aylık ne kadar maaş alacağını birçok kişi merak etmektedir. Emekli maaşları hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurularak hesaplamalar yapılmaktadır. Emekli maaşı hesaplama 2021 bütün detaylarıyla aşağıda anlatılmıştır. 

 

2008 Yılı Sonrasında Emekli Olan Birisinin Emekli Maaşını Hesaplama:

Brüt Asgari Ücretin %37,5 emekli olunca alacağınız maaşı göstermektedir.

Brüt Asgari Ücret Tutarı: 3577 TL olup %37,5 alındığı zaman 1341 TL olarak belirlenmektedir.

Yani asgari ücret alan birisinin emekli olduktan sonra alacağı emekli maaşı 1341 TL olarak hesaplanmaktadır. 

Not: Maaş bağlandıktan sonra zam gelir ise zamlı maaşınızı hesaplamakta oldukça basittir. Örneğin % 8 bir zam gelmiş olsun.

1341 * 0.08 = 107, 28 TL.

1341+107,28 = 1448, 28 TL. 

Yani aylık aktif olarak aldığınız maaş üzerinden zam uygulanacaktır.

2000 Yılı ve Öncesinde Emekli Olan Birisinin Emekli Maaşını Hesaplama:

Bu dönemlerde sürekli olarak yeni uygulamalar getirildiği için çok net bir bilgi verilememektedir. Çok çok ince ayrıntılar olduğu için bu dönemde ve öncesinde sigorta girişi olanların emekli maaşlarını hesaplaması için bir link vereceğim.

 

Ne zaman emekli olacağınızı bu siteden hesaplatarak öğrenebilirsiniz: Emekli maaşı hesaplamak için tıkla

 

Emekli Olma Yaşı Kaçtır ?

 

Devlet dairelerinde yada özel sektörde prim gün sayısını dolduran kişiler emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olabilmeniz için mutlaka prim gün sayınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Günümüzde pek çok kişi emekli olma yaşını merak etmektedir. Eğer sigorta başlangıcınız 1999 ve 2008 yılları arasındaysa 4500 iş günü 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşını tamamlamanız durumunda SSK yaş haddinden emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Ancak ilk işe giriş tarihleri 01.05.2008 tarihinde ve sonrasında olan kişiler 5400 iş günü ve 61 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanacaktır. 

 

Emekli Olma Şartları 2021

 

Çalışma hayatlarını tamamlayarak gereken prim gününü dolduran kişiler emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olacak kişide toplamda 3 şart aranmaktadır. Emeklilikte aranan ilk şart yaştır, daha sonra aranan şart ise gereken prim gününün tamamlanmasıdır. Emekli olacak kişide aranan en son şart ise erkeklerin 25 yılı bayanların ise 20 yıl çalışmalarını tamamlamış olmasıdır. Bu 3 şartın haricinde ise kısmi emeklilik imkanı bulunmaktadır. Kısmi emekliliğe hak kazanabilmek için çalışma imkanı olmayıp aylık maaşınızın yüksek olması gerekmektedir. 

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberlere göz atmak için TIKLA.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş