SGK Engelli Emekli Maaşı Hesaplama 2021

Çalışma hayatını tamamlayan vatandaşlarımız emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olabilmeniz için prim gün sayınızın dolmuş olması gerekiyor. SGK engelli emekli maaşı hesaplama 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

SGK Engelli Emekli Maaşı Hesaplama 2021

Devlet dairelerinde yada özel sektörde SGK'lı olarak çalışan kişiler prim gün sayısını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanırlar. Ancak emekli maaşları hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Emekli olacak kişide aranan kriterler işe başlama günü, prim gün sayısı ve yaş gibi birçok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Emekli maaşları hesaplanırken bazı dönemler baz alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. Bunun sebebi ise emekli maaş hesaplamasında sürekli olarak yapılan değişimlerdir. Emekli olacağınız yaş ve emekli olduktan sonra alacağınız maaş çalışmış olduğunuz yıl baz alınarak üç döneme ayrılmaktadır. Bu dönemlere örnek vermek gerekirse eğer, 2000 yılından öncesi, 2002 yılı ve 2008 yılları baz alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. Emekli olduktan sonra alacağımız maaşlar aslında bizim çalışma hayatımız boyunca adımıza yatırılmış olan primlerin toplamıdır. Devlet dairesinde görevli birisinin brüt maaşının %37,5 ' ini net maaş olarak almaktadır. Yani kısacası aylık olarak almış olduğumuz primlerin toplamını emekli olunca maaş olarak geri alıyoruz. Ülkemizde dolaşan yanlış bir bilgi bulunuyor. En düşük emekli maaşı asgari ücret tutarına sanılıyor, fakat bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Çünkü en düşük emekli maaşının tutarı asgari ücretten daha az bir tutar olabilmektedir. Günümüzde merak edilen konuların başında gelen SGK engelli emekli maaşı hesaplama 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

SGK Engelli Emekli Maaşı Hesaplama 2021

 

Ülkemizde toplam 7.8 milyon engelli emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Çalışma hayatları boyunca adına yatırılan prim gün sayıları dolan kişiler emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olacak kişide aranan en önemli şart prim gün sayısının dolmuş olmasıdır. Devletin resmi dairelerinde yada özel şirketlerde Sosyal Güvenlik Sigortalı (SGK)' lı olarak çalışan kişilere her ay prim yatırılmaktadır. Çalışma hayatımız boyunca adımıza yatırılan primleri emekli olunca maaş olarak almaya başlıyoruz. Emekli olduktan sonra aylık ne kadar maaş alacağını birçok kişi merak etmektedir. Emekli maaşları hesaplanırken bir çok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. SGK engelli emekli maaşı hesaplama 2021 bütün detaylarıyla aşağıda anlatılmıştır. 

 

2008 Yılından Sonra Emekli Olacaklar İçin Hesaplama:

Net maaşınızdan almış olduğunu brüt maaşın %37,5' i emekli olunca alacağınız maaşı gösterir.

Günümüzde güncel brüt ücret tutarı 3577 TL olup %37,5' i 1341 TL yapmaktadır. 

Asgari ücret ile çalışan birisinin emekli olduktan sonra alacağı emekli maaşı 1341 TL' dir.

Not: Emekli olduktan sonra zam gelir ise hesaplama işlemi biraz farklılık göstermektedir.

Emekli olduğunuzu var sayalım ve %10 zam geldiğini varsayalım.

1341 * 0.10 = 134 TL yapıyor.

Böylelikle 1341 TL olan emekli maaşınız 1475 TL olacaktır.

Aylık aktif olarak aldığınız maaşa zam uygulanmaktadır.

2000 Yılı ve Öncesi Emekli Olacak Kişilerin Emekli Maaşı Hesaplaması:

2008 yılı ve sonrasında emekli olacak kişiler maaşlarını dediğimiz yöntem ile kolaylıkla hesaplayabilmektedirler. Ancak bu yıldan öncesinde olanların maaş hesaplama işlemleri oldukça karışıktır. Bunun sebebi ise sürekli yapılan değişiklikler ve getirilen yeniliklerden dolayıdır. 2000 yılı ve öncesinde sigorta girişi olanlar için emekli maaşlarını hesaplayabilmesi için aşağıda vermiş olduğumuz linki kullanabilirler.

Emekli olduktan sonra alacağınız maaşı hesaplamak için TIKLA.

 

Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Uzun yıllar çalışarak çalışma hayatlarının sonuna gelen kişiler prim gün sayısını doldurunca emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olacak kişide üç temel şart aranmaktadır. Bu üç şarttan herahangi birisinin eksik olması durumunda emekli olamazsınız. Emekli olacak kişide aranan ilk şart prim gün sayısını doldurmuş olmasıdır. Daha sonra ise istenen ikinci şart yaştır, emekli olma yaşına ulaşmış olmanız gerekmektedir. Emekli olacak kişide aranan son şart ise erkeklerin 25 yıl bayanların ise 20 yıl çalışmış olmasıdır. Bu emekli olmak isteyen kişide aranan temel şartlardır. Bunlara ek olarak birde kısmi emeklilik imkanı bulunmaktadır. Kısmi emeklilik imkanından yararlanabilmeniz için çalışma imkanınıza engel olan bir durumun olması gerekmektedir.

 

Emekli Olma Yaşı Kaçtır 2021

Devlet dairelerinde yada özel sektörde uzun yıllar çalışarak prim gün sayısını dolduranlar emekli olma hakkını elde ederler. Emekli olacak kişide aranan en önemli şart prim gün sayısını doldurmuş olmasıdır. Günümüzde çalışan birçok vatandaşımız emekli olma yaşını merak etmektedir. Eğer sigorta başlangıç tarihiniz 1999 ve 2008 arasında ise 4500 iş günü 25 yıllık sigortalık süresi ve 58 yaşını tamamlamanız durumunda SGK yaş haddinden emekli olmaya hak kazanırsınız. Ancak işe giriş tarihleri 01.05.2008 tarihi yada sonrasında olanlar için 5400 iş günü ve 61 yaşını tamamlama şartı aranmaktadır. Bu şartlara uyan kişiler emekli olmaya hak kazanırlar. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş