..

2021 Engelli Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Engelli aylığının güncel fiyatını birçok kişi merak etmektedir. 2021 engelli aylığı ne kadar, nasıl alınır ? gibi soruların cevabına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

2021 Engelli Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Ülkemizde devlet tarafından engeli bulunan kişilere birçok imkan sağlanmaktadır. Devletin vermiş olduğu imkanlardan yararlanabilmek için engelli raporu almanız gerekiyor. Engelli raporunu ise Sağlık Bakanlığına bağlı tam donanımlı hastanelere müracaat ederek alabilirsiniz. Engelli raporu alabilmeniz için engel oranınızın en az %40 olması gerekiyor. Eğer engel oranınız %40 altında ise engelli raporu verilmemektedir. Engelli raporunu aldıktan sonra engelli maaşı almak için gerekli başvuruları yapabilirsiniz. Günümüzde merak edilen konuların başında gelen 2021 engelli aylığı ne kadar, nasıl alınır ? Sorusunun yanıtı detaylarıyla birlikte haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

2021 Engelli Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

 

Devletin engeli bulunan bireylere sağlamış olduğu imkanlar arasında engelli aylığı verilmesi yer almaktadır. Ancak devlet bu aylığı her başvuru yapana vermemektedir. Devletten engelli aylığı alabilmeniz için engel oranınızın en az %40 olması gerekiyor. Raporunda engel oranı %40 ve üzeri olanlar gerekli yerlere müracaat ederek engelli aylığı almaya hak kazanırlar. Engelli raporunu tedarik ettikten sonra il yada ilçenizde bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına müracaat ederek engelli aylığı alabilirsiniz. Engelli aylığı ne kadar, engelli maaşları verilirken bireylerin engel oranları göz önünde bulundurulmaktadır. Engel oranı %40 ile %69 olan kişilere 536 TL maaş verilmektedir. Ancak engel oranı %70 ve üstünde olan kişilere 804 TL engelli maaşı verilmektedir. Engelli aylığını alabilmeniz için engelli raporunu aldıktan sonra gereken evrakları hazırlamalısınız. Hazırladığınız evraklar ve engelli raporunuz ile gerekli yere gereken müracaatı yaparak engelli aylığı almaya hak kazanabilirsiniz. 

İlgili Haber: 2021 Engelli İşe Alım Şartları Nelerdir ?

 

Engelli Aylığı Alma Şartları Nelerdir ?

 

Engelli maaşı almak isteyen birisi engel durumunu hastane raporuyla kanıtlamak zorundadır. Dolayısıyla yapmanız gereken ilk işlem tam donanımlı bir hastaneden engelli raporu almalısınız. Engelli raporu ancak engel oranı %40 ve üzeri engel oranı bulunan kişilere verilmektedir. Eğer engel oranınız %40 altında ise engelli raporu alamazsınız ve devletin vermiş olduğu maaşı alamazsınız. Engelli raporunu aldıktan sonra gereken belgeleri evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalısınız. Eğer başvuru esnasında herhangi bir belge eksik olur ise başvurunuz değerlendirilmeye alınmayacaktır. Gereken evrakları hazırladıktan sonra Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına müracaat ederek başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu olması durumunda devlet tarafından her ay aylık alacaksınız. Adınıza yatan maaşları en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. 

 

Engelli Aylığı Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

 

Engelli aylığını alabilmeniz için gereken belgeleri eksiksiz olarak tamamlamanız oldukça önemlidir. Çünkü başvuru esnasında herhangi bir evrak eksik olur ise başvurunuz işleme alınmamaktadır. Engelli aylığı almak isteyen kişide aranan en temel şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. İkinci ve en önemli evraklardan bir tanesi engel durumunuzun belirtilmiş olduğu engelli raporunuzdur. Engelli raporunuz yanınızda olmadan kesinlikle başvuru yapmaya gitmeyiniz. Üçüncü ve son evrak ise gelir belgenizi gösteren resmi belgeyi temiz etmelisiniz. Gereken evrakları hazırladıktan sonra il yada ilçenizdeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

Sosyal Medyada Paylaş