..

2021 Engelli İşe Alım Şartları Nelerdir

Yeni yıla girmemizle birlikte en çok merak edilen konuların başında engelli işe alım şartları gelmektedir. 2021 engelli işe alım şartları nelerdir ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

2021 Engelli İşe Alım Şartları Nelerdir

Engelli vatandaşlarımız devletin sunmuş olduğu birçok imkandan yararlanabilmektedir. Ancak devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanabilmek için engelli raporunuzun olması gerekmektedir. Engelli raporunu Sağlık Bakanlığına bağlı tam donanımlı hastanelere müracaat ederek alabilirsiniz. Engelli raporu alacak kişide aranan en önemli şart engel oranının en az %40 olmasıdır. Bu engel oranının daha altında engeli bulunan kişilere engelli raporu verilmemektedir. Engelli raporunuzu temin ettikten sonra işçi alımlarını takip ederek iş başvurularında bulunabilirsiniz. Ancak engel durumunuza göre yapabileceğiniz işler farklılık gösterebilir.  Örneğin gözünde engeli bulunan bir kişiye sadece yapabileceği işler verilir. Yada elinde engeli bulunan kişiye sadece yapabileceği uygun işler verilmektedir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen 2021 engelli işe alım şartları nelerdir ? Sorusunun yanıtı haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

2021 Engelli İşe Alım Şartları Nelerdir ?

 

Günümüzde İş Kanunu kapsamına göre engelli olarak nitelendirilen kişiler zihinsel, bedensel yada fiziksel engelleri bulunan kişilerdir. Devlet engeli bulunan kişilere engelli maaşı, engelli kimlik kartı gibi destekler sağlayarak engellilere özel imkanlar sunmaktadır. Devletin engelli bireylere sunduğu imkanlar arasında iş imkanları' da yer almaktadır. Ancak engelli birey çalışmak ister ise gereken şartları taşıyor olması gerekmektedir. Engelli bireylerin yer altı ve su altı işlerde çalıştırılması kesinlikle yasaktır. Dolayısıyla bu iş yerlerinin engelli bireyler için kadro açma zorunluğu yoktur. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan bir konu olan 2021 engelli işe alım şartları nelerdir ? Detaylar aşağıda belirtilmiştir. 

 

1- Görme sistemi, göz hastalıkları ve görme bozukluğu gibi rahatsızlıkların oranının %25 ve üzeri olması durumunda aday görme engelli grubuna sınava girecektir.

2- Sağlık raporunda zihinsel engel ile ilgili tanısı bulunan kişi zihinsel engelli olarak değerlendirilir. Ancak şizofreni ve tanısal bozukluk gibi tanımlar bulunan engelli grupları genel engelli olarak değerlendirilir.

3- Bedensel, süreğen hastalık dil ve konuşma bozukluğu, ruhsal ve duygusal, özel öğrenme güçlüğü gibi tanıları bulunan kişiler genel engelli grubunda sınava tabi tutulurlar. 

Yukarıda belirtilen bilgilere göre kendinize uygun olan işlere başvuru yaparak sınavlara girebilirsiniz.

Diğerleri bunu' da okudu: Engelliler Hangi İşlerde Çalışabilir ?

 

Engelli Kamu Personeli Sınavı Nedir ?

 

E-KPSS sınavı ÖSYM tarafından hazırlanarak gerçekleştirilir. Devlet memuru olarak çalışmak isteyen engelli bireyler bu sınava girmek zorundadırlar. Normal vatandaşlar nasıl KPSS sınavına girerek devlet memuru oluyor ise, engelli bireylerde E-KPSS sınavına girerek devlet memuru olarak çalışabilmektedirler. Devlet memuru olmak isteyen birisinin mutlaka bu sınava girmesi gerekiyor. Sınavdan başarılı olan kişiler başvurularını yaparak atanma bekleyebilirler. 

 

E-KPSS Sınavı İçin Gereken Belgeler Neler ?

 

E-KPSS sınavına girmek isteyen kişiler gereken evrakları tamamlamak zorundadırlar. Gereken evraklar bütün detaylarıyla aşağıda verilmiştir. 

1- Başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ancak sanat yada meslek okulu mezunları 15 yaşını doldurunca başvuru yapabilirler.

2- 65 yaşını dolduranlar bu sınava giremezler.

3- Lise yada ön lisans mezunları bu sınava girebilirler.

4- Bu sınava girerek atanan ve memur olan kişiler tekrar bu sınava giremezler.

5- Başvuru yapan kişiler verdiği bilgilerin kendileri sorumludurlar. Gerçeği yansıtmayan bilgiler veren kişiler tespit edildiği zaman sınavdan kazanılan bütün hakları iptal edilir.

6- Başvurusu onaylanmamış olan kişiler sınavdan çok yüksek puan alsalar bile atanamazlar.

7- Aynı dönem içerisinde hem E-KPSS' ye hem' de kuraya katılmak imkansızdır. 

 

Engelli Memur İşe Alım İçin Gerekli Belgeler Neler ?

 

Engelli olarak çalışmak isteyenler için gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir.

1- Engelli sağlık raporu yada çocuklar için özel gereksinim raporu alınmalıdır.

2- İlköğretime başlama yaşı öncesinde işitme engeli bulunan kişiler için resmi belge istenir.

3- Zihinsel engeli bulunan kişilerin eğer var ise 2006 yılından sonra mezun olduğu diploma istenir. 

4- Aday başvuru formunun doldurulması gerekir.

5- Adayın mevcut öğrenim durumunu gösteren belge istenmektedir.

6- Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı istenmektedir. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş