E-devlet Engelli Kimlik Kartı Alma Nasıl Yapılır

Günümüzde teknolojik işlemlerin büyük bir kısmı e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet engelli kimlik kartı alma nasıl yapılır ? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

E-devlet Engelli Kimlik Kartı Alma Nasıl Yapılır

Engelli raporu uzman heyet tarafından engeli bulunan kişiye verilmektedir. Engelli raporunuzda mutlaka engel durumunuzu belirten bir oran bulunur. Engel oranınıza göre devlet yardımlarından ve devletin sunduğu imkanlardan yararlanma hakkına sahip olursunuz. Engelli kimlik kartını başvuru yaparak alabilirsiniz. Bu kartı aldıktan sonra toplu taşıma araçlarını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu kartı aldıktan sonra engelli olan kişilerin faydalanabildiği bütün imkanlardan faydalanabileceksiniz. Kimliğin üzerinde genel bilgiler yer almaktadır. Örneğin isim, soy isim, engel oranı ve geçerlilik süresi gibi önemli bilgiler kimliğin ön yüzünde yazmaktadır. Ancak bu kimliği alabilmeniz için gereken başvuruyu yapmanız gerekmektedir. E-devlet engelli kimlik kartı alma nasıl yapılır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

 

E-devlet Engelli Kimlik Kartı Alma Nasıl Yapılır ?

 

Günümüzde birçok işlem e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden e-devlet üzerinden yapacağımız resmi işlemler için mutlaka e-devlet şifremizin olması gerekiyor. Şifreniz hiç yok ise eğer en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Günümüzde 2022 sayılı kanuna göre engelli olan vatandaşlara engelli maaşı verilmektedir. Ayrıca engeli bulunan kişi rapor aldığı zaman engelli kimlik kartı' da alabilmektedir. Engelli kimlik kartı bulunan kişiler devletin sağladığı birçok imkandan faydalanabilmektedir. Ancak engelli kimlik kartını alabilmeniz için tam donanımlı bir hastaneden rapor almanız gerekiyor, engel durumunuzun' da en az %40 olması gerekmektedir. E-devlet engelli kimlik kartı nasıl alınır, öncelikle bu kimliği almanın iki yolu bulunmaktadır. İlk yolu il yada ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmaktadır. İkinci yolu ise internet üzerinden başvuru yapmaktır. İnternet üzerinden e-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına engelli kimlik kartı ön başvuru yazmanız gerekiyor. Daha sonra açılan sayfadan başvuru işlemlerinizi tamamlayarak engelli kimlik kartı başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra kimlik kartınız adresinize gönderilmektedir. 

İlgili Haber: Engelli Aracında ÖTV indirimi Nasıl Hesaplanır ?

 

Engelli Kimlik Kartı İçin Gereken Evraklar Neler ?

 

Engelli kimlik kartınızı alabilmek için gereken evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Devlet kurumları belgeye dayanıklı çalıştığı için mutlaka engelinizi belge ile sunmalısınız. Başvuru esnasında herhangi bir evrakın eksik olması durumunda başvurunuz işleme alınmayacaktır. Engelli kimlik kartı için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir. Başvuruya gitmeden önce mutlaka bütün evrakları hazırlayınız.

1- T.C Kimlik Kartı

2- Başvuru Dilekçesi

3- Engelli Raporunuz (%40 engel oranı olmalı en az)

4- 2 Adet Vesikalık Fotoğraf

5- Kimliğini Kaybedenler İçin (Kayıp Dilekçesi)

Engelli kimlik kartı için gereken evraklar bunlardır. 

 

Engelli Kimlik Kartı Avantajları

 

Engelli kimlik kartını aldıktan sonra devletin sağlamış olduğu bütün imkanlardan faydalanabilirsiniz. 19 Temmuz 2007 tarihinden bu yana engelli kimlik kartı devlet tarafından verilmektedir. Engelli kimlik kartının sağladığı avantajlar arasında devlet tiyatro ve sinemalarını ücretsiz izleyebilirsiniz. Devlet tiyatrolarının tamamını ücretsiz izleyebilirken sinemaya gitmek isterseniz size özel indirimlerden yararlanabilirsiniz. Engelli kimlik kartınızı göstererek toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Engelli bireyin refakatçısı var ise hem kendisi hem' de refakatçısı kimlik kartlarını göstererek toplu taşımaları ücretsiz kullanırlar. Şehirler arası ulaşımda ise engelli bireye %30 indirim uygulanmaktadır. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş