Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir

Engeli bulunan vatandaşlarımıza ÖTV farkı olmadan araç satışı yapılmaktadır. Engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir

Ülkemizde engelli vatandaşlarımıza devlet tarafından birçok imkan sunulmaktadır. Ancak bu imkanlardan yararlanabilmeniz için engelinizi bir doktor raporuyla ispatlamanız gerekiyor. Engeliniz var ise eğer engelli raporu almanız gerekmektedir. Engelli raporunu ise Sağlık Bakanlığına bağlı tam donanımlı hastanelere başvuru yaparak alabilirsiniz. Hastanede birçok doktor tarafından muayene edileceksiniz. Daha sonra engel oranınızın %40 ve üzeri çıkması durumunda engelli raporu almaya hak kazanacaksınız. %40 oranının daha altında engel oranı bulunan kişilere engelli raporu verilmemektedir. Engelli raporunuzu aldıktan sonra ÖTV farkı ödemeden araç sahibi olabilirsiniz. Günümüzde en çok merak edilen konuların başında gelen engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Engelli Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir ?

 

Engelli adına yapılan araç satışlarında ÖTV farkı alınmaz. Böylelikle araç sahibi olmak isteyen engelli birey arabasını çok uygun fiyatlara alabilmektedir. Engelli adına araç satışlarında bazı şartlar aranmaktadır. Öncelikle aranan şart almak istediğiniz aracın belli bir fiyatı vardır bu fiyatı geçemezseniz. Daha sonra aranan şart ise engeli bulunan bireyin engel oranının en az %40 olması gerekmektedir. Eğer engel oranınız %40' ın altında ise zaten engelli raporu alamazsanız. Bu sebeple' de engellilerin yararlandığı imkanlardan yararlanamazsınız. Engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir, araç sahibi olan engelli kişinin aparatlı işlemlerde birinci derece yakınlarından TSE onayı verilen kişiler, %90 ve üzeri için engelli kişinin ( birinci, ikinci ve üçüncü derece sözleşmeli sürücü yakınları kullanabilir. Engelli adına alınan araçları bir diğer engeli bulunan kişiye satabilirsiniz. Ancak bu durumda aracı aldığınız tarih üzerinden 5 yıl geçmeden başka bir araç alamazsanız. Engelli adına sağlanan birçok imkandan engelli raporu alarak yararlanabilirsiniz. 

İlgili Haber: TOKİ Engelli Başvurusu Nasıl Yapılır ?

 

Özel Tertibatlı Aracı Kimler Kullanabilir ?

 

Engellilik oranı %90 altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla düzenlenen özel tertibatlı araçlar bulunmaktadır. Bu araçları engelli araç sahibinin yanı sıra araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar yakın akrabaları bir sürücü yada noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücüde kullanabilmektedir. Ancak aracı kullanacak kişi aracın standart' ın dışına çıkmaması gerekiyor. Yani araçta bulunan düzeneğin hiçbir şekilde değiştirilmemesi oldukça önemlidir. Trafikte bu hususun tespit edilmesi durumunda ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Aracın üzerinde bulunan düzenin değiştirilmemesi oldukça önemlidir.  

 

Engelli Park Kartı Nedir ?

 

Engelli park kartı engeli bulunan bireylere verilen özel kartlardır. Bu kartı alabilmeniz için engelinizi doktor raporuyla kanıtlamanız gerekmektedir. Engelli park kartının ne olduğu oldukça merak edilmektedir. Yalnızca üzerine araç tescil edilmiş engelli bireylerin, kendilerine özel ayrılan park alanlarına araçlarını park ettikten sonra camdan görünür şekilde yerleştirdikleri park kartlarıdır. Engelli araç park yerleri günümüzde her yerde bulunmaktadır. Bu park alanları engelli vatandaşlara özel olduğu için başkalarının bu alana araç park etmesi yasaktır ve cezası vardır. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş