Engelli Aracında ÖTV İndirim Hesaplaması Nasıl Yapılır

Uzman heyet tarafından engeli onaylanan kişiler indirimli olarak araç alabilmektedirler. Engelli aracında ÖTV indirim hesaplaması nasıl yapılır ? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Engelli Aracında ÖTV İndirim Hesaplaması Nasıl Yapılır

Engeli bulunan vatandaşlarımız ÖTV indirimi alarak uygun fiyata araç alabilmektedirler. Ancak istediğiniz aracı alabilmeniz için gereken kriterlere uymanız gerekiyor. Normal bir vatandaş araç alacağı zaman bütün vergiler uygulandığı için araç oldukça pahalıya gelmektedir. Ancak engeli bulunan birisi bunu doktor raporu ile kanıtladığı zaman ÖTV' den muaf olmaktadır. Ancak alacağınız aracın belli bir limiti bulunmaktadır. Devlet tarafından belirlenmiş olan en üst limit ise 330.800 TL' dir. Bu limiti aşmamanız durumunda alacağınız aracın ÖTV' si sıfır olarak işleme alınmaktadır. Yani kısacası aracın fabrika çıkış fiyatına hiç ÖTV eklenmez, yalnızca aracın fiyatı, KDV, trafik sigortası bedeli ve tescil giderleri hesaplanarak satışa sunulur. Engelli aracında ÖTV indirim hesaplaması nasıl yapılır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Engelli Aracında ÖTV İndirim Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

 

Günümüzde araçlara uygulanan vergiler ve ÖTV oranları oldukça yüksektir. Engelli birisi araç almak istediği zaman araca ÖTV fiyatı eklenmez. Böylelikle almak istediğiniz aracı oldukça ucuz fiyata alabilirsiniz. Aracın ham fiyatına motor silindir hacmi ve araç fiyatına göre değişen oranda ÖTV oranı eklenmektedir. Daha sonra ise ortaya çıkan rakama %18 Katma Değer Vergisi (KDV) eklenmektedir. Daha sonra bulunan rakam fiyat tescil, plaka ve sigorta giderleri hariç aracın tüm vergiler dahil satışa sunulacağı rakam belirlenir. Aşağıdaki hesaplama üzerinden baz alarak almak istediğiniz aracın ham fiyatını hızlı ve kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

 

Almak istediğimiz aracın fiyatı vergiler dahil 300.000 TL olsun ve ÖTV oranı' da %50 diyelim.

Daha sonra bu fiyatı %18 KDV fiyatını bulup çıkarıyoruz.

300.000 * 0.18 = 54.000 TL 300.000 - 54.000 ortaya çıkan rakam 246.000 TL' dir.

246.000 TL KDV hariç ÖTV' li fiyatıdır. 

Daha sonra ortaya çıkan bu rakamın %50 ÖTV düşüyoruz.

246.000*0.50 = 123.000 TL aracın ÖTV hariç fabrika çıkış fiyatıdır. 

Daha sonra ortaya çıkan bu rakama %18 KDV eklemesi yapıyoruz.

123.000*0.18 = 22.140 TL yapıyor. 

123.000+22.140 = 145.140 TL ÖTV farkı olmadan engeli bulunan kişinin ödeyeceği fiyat budur.

 

Yukarıdaki hesaplama yöntemini kullanarak almak istediğiniz araca ödemeniz gereken ücreti hesaplayabilirsiniz.

Diğerleri bunu' da okudu: Engelli Sağlık Raporu Sorgulama

 

Engelli Raporu İle Alınmış Araç Satılır mı ?

 

Bu durum biraz karışıktır. Engelli raporu bulunan birisi başka engeli olan birisine aracını satabilir. Bu durumda ÖTV yine uygulanmayacaktır. ÖTV muafiyeti ile alınmış olan bir araç 5 yıl dolmadan önce başka ÖTV muafiyeti bulunan birisine aracını satabilmektedir. Bu satış işlemi gerçekleşirken başta ödenmeyen ÖTV yine ödenmez. Ancak bu araç satma işlemini gerçekleştirdikten sonra yeni bir araç almak isterseniz 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Aracı alan bir diğer engelli ise 5 yıl zaman geçmeden ikinci bir ÖTV indiriminden yararlanamayacaktır. 

 

Engelli Raporu Üzerine Alınan Aracı Kimler Kullanabilir ?

 

Almış olduğunuz araç 5 yılı doldursa ve satsanız bile aracı aldığınız tarihin üzerinden tam 5 yıl geçmedikçe ikinci bir ÖTV indiriminden yararlanamazsınız. Piyasada dolaşan bir bilgi ise şöyledir, raporu %90 ve üzeri olanlar raporu %90 altında olan bir engelliye araç satamaz gibi bilgiler dolanmaktadır ancak bu bilgi kesinlikle asılsızdır. ÖTV muafiyeti bulunan bütün engelliler rapordaki engel durumuna bakılmaksızın bir birlerine araç satışı yapabilirler. Aracı almak isteyen engelli birisi ÖTV muafiyetini mutlaka belgelemek zorundadır. Gereken belgeleri eksiksiz hazırladıktan sonra noterden satış işlemleri gerçekleştirilir. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

Sosyal Medyada Paylaş