..

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır

Engeli bulunan bireylerin ÖTV farkı ödemeden araba alma imkanları bulunuyor. Bu yüzden engelli bireylerin ehliyet almaları gerekiyor. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen engelli ehliyeti nasıl alınır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır

Engeli bulunan bireyler engellerini doktor raporu ile kanıtlamak zorundadır. Engelli raporunuz yok ise eğer Sağlık Bakanlığına bağlı tam donanımlı hastaneler müracaat etmeniz gerekiyor. Hastanede birçok uzman doktor tarafından tedavi edildikten sonra engel oranınız belirlenir. Eğer engel oranınız %40 ve üzerinde ise engelli raporu alırsınız. Engelli raporunu aldıktan sonra devletin sunmuş olduğu birçok imkandan yararlanabilirsiniz. Engellilere engelli maaşı, engelli kimlik kartı, ev ve araç alımında birçok indirim ve kolaylık sağlanmaktadır. Ancak ÖTV farkı ödemeden araç alabilmeniz için mutlaka ehliyetinizin olması gerekiyor. Engelli ehliyeti nasıl alınır ? Detaylar haberimizin devamında anlatılmıştır.

 

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır ?

 

Engeli bulunan bireyin ehliyet alabilmesi için sağlık raporu alması gerekiyor. Tabiki sadece sağlık raporu almak tek başına yeterli olmayacaktır. Engelli bir bireyin ehliyet alabilmesi için gereken şartlarıda taşıyor olması gerekiyor. Geçmişte sadece H sınıfı ehliyet alabilmek için engelli bireyin 18 yaşını geçmiş olması gerekiyordu. 2016 yılında Trafik Yönetmeliği Kanununa göre H sınıfı ehliyet için yaş sınırı aynı kalırken, A sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin yaş sınırında düzenlemeler yapıldı.  A sınıfı ehliyet almak isteyen kişinin en az 20 motosiklet ehliyeti almak isteyen kişinin ise en az 21 yaşında olması gerekiyor. Yeni yönetmelikle gelen en önemli değişikliklerden biriside deneyimdir. A sınıfı ehliyet almak isteyen kişinin en az 2 yıl A2 ehliyetinin olması şartı getirilmiştir. Ehliyet almak isteyen bireylerin ilkokul mezunu olması yeterli olacaktır. Engelli ehliyeti nasıl alınır, ehliyetini almak isteyen kişilerin evraklarını eksiksiz şekilde hazırlayarak sınava girmesi gerekiyor. Engelli bireylerden istenen belgeler aşağıda listelenmiştir. 

1- Sürücü sınavını başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmalısınız.

2- Sağlık raporunu almış olmalısınız.

3- Adli sicil kaydınızın temis olması gerekiyor.

4- Geçmişte ehliyetinizin elinizden alınmamış olması.

5- Adınıza ait başka bir ehliyetin olmaması.

Tüm bu şartlartı taşıyan sürücü adaylarının ehliyet almalarında hiçbir engel bulunmamaktadır. 

İlgili Haber: Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır ?

 

Sağlık Raporu Nasıl Alınır ?

 

Ehliyet başvuru sürecinde engelliler için en önemli belgelerden birisi kesinlikle sağlık raporudur. 2016 yılında Trafik Yönetmeliği Kanunu belirli değişikler yapmıştır. Eskiden sürücü adayları sağlık raporu aldıktan sonra H sınıfı ehliyete başvuru yaparak ekstradan rapor alması gerekmiyordu. Yönetmeliğin değişmesiyle birlikte ehliyet almak yaa yeniletmek isteyen engelli bireylerin Sürücü Beyan Formunu doldurduktan sonra tercih ettikleri sağlık kuruluşlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Engel durumunuza göre hastanenin ilgili branşına sevk edilirsiniz. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra ilgili doktorun kararı olumlu yada olumsuz olarak belirtilir. Doktorun gözlemlerine göre olumlu sonuç alanların raporu heyete gönderilir. Heyet raporu ile birlikte sürücü adayı gereken sağlık raporunu almış olacaktır. Sağlık raporunu almak için ödemeniz gereken ücret ise 50 TL' dir. Ancak sağlık raporunu almak için kurul raporu istenirse işlemleriniz için 200-300 TL kadar para ödemeniz gerekecektir. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

Sosyal Medyada Paylaş