Engelli Maaşı Nasıl Alınır

Günümüzde çalışmaya engel durumları olan vatandaşlarımıza devlet tarafından aylık bağlanmaktadır. Haberimizin devamından engelli maaşı nasıl alınır ? Sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır

Ülkemizde resmi işleri yürüten ve destekleyen kurumların başında Valilikler, Kaymakamlıklar, Büyük Şehir Belediyeleri yer almaktadır. 2022 sayılı kanun ile birlikte yürürlüğe girmiş olan engelli aylığını kriterlere uyan herkes alabilmektedir. Engelli maaşı elinde resmi bir raporu olan ve maddi durumu yetersiz olan kişilere verilmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından maaşlar ödenmektedir. Engelli maaşı bağlanan bir kişi ödemesini PTT aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Engelli maaşı bulunan birisi, maaşını kendisi giderek yada ailesinden birisini göndererek alabilmektedir. Ama hem kendisi hem' de ailesinden birisi PTT' ye gidemeyecek durumda ise, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bir dilekçe yazarak aylığınızın eve getirilmesini talep edebilirsiniz. Engelli maaşını alabilmeniz için gereken şartlara uyuyor olmanız gerekmektedir. Engelli maaşını alacak kişide aranan ilk şart ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen engelli maaşı nasıl alınır ? Bütün detaylarıyla aşağıda anlatılmıştır. 

 

Engelli Maaşı Nasıl Alınır ? 

Engelli maaşı ülkemizde birçok kişi tarafından alınmaktadır. Ancak bu maaşı alabilmeniz için gereken şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Engelli maaşı alacak kişinin engel durumunu belirten raporunun olması şarttır. Engelli maaşını sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları alabilmektedir. Türkiye' de yaşayan yabancı uyruklu birisinin engelli raporu olsa dahi bu aylığı almaya hakkı yoktur. Engelli maaşı nasıl alınır, Engelli maaşını alabilmeniz içinde yasalarca belirlenmiş olan engel oranlarına uyuyor olmanız gerekmektedir. Ülkemizde 0-65 yaş arası bireylerin engelli maaşını alabilmeleri için %40 engel oranının bulunması gerekiyor. 65 yaş üstünde birisinin engelli aylığı alabilmesi için engel durumunun en az %70 olması gerekmektedir. Bu maaşı alabilmeniz için herhangi bir işte çalışmıyor olmanız ve adınıza yüklü miktarda mal varlığının olmaması gerekmektedir. Engelli maaşı almak isteyen kişide yapılacak son işlem ise muhtaçlık hesaplamasıdır. Bu hesaplama ise şöyle yapılmaktadır, ailede yaşayan bireylerin bütün mal varlıkları ve aylık gelirleri toplanır. Daha sonra ortaya çıkan rakam evde oturan kişi sayısına bölünür. Ortaya çıkan rakam asgari ücretin 3' te 1' inden fazla ise kişiye engelli maaşı verilmez. Maaş alabilmeniz için bütün istenen şartlar bundan ibarettir.

 

Emekli Maaşı İçin Gereken Evraklar Neler ?

Emekli maaşı başvurusu yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği diğer konu ise gereken evrakların neler olduğudur. Engelli maaşını alabilmeniz için istenen ilk evrak kimliktir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes engelli maaşı alabilmektedir. İkinci istenen en önemli evraklarından bir tanesi ise engelli raporudur. Üçüncü ve son istenen belge ise gelir belgenizi gösteren resmi belgeyi almanız gerekiyor. Belirtmiş olduğum evrakları tamamlayan herkes engelli maaşı için başvuru yapabilecektir. Ancak evraklarınızı götürürken mutlaka tam olmasına özen gösteriniz. Çünkü belirtilen evrakların herhangi birisinin eksik olması durumunda başvurunuzu gerçekleştiremezsiniz. 

 

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Engelli maşınızı alabilmeniz için ilk önce gereken evrakları eksiksiz tamamlamanız gerekiyor. Evrakları hazırladıktan sonra yapmanız gereken son işlem başvuru yapıp sonucunu beklemektir. Hazırlamış olduğunuz evrakları alarak kaymakamlıklara bağlı bulunan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakıflarına müracaat etmelisiniz. Ancak burada önemli husus maaşı almak isteyen kişinin bizzat kendisi giderek başvurusunu yapması gerekiyor. Ancak başvuru yapmaya gidecek durumda değilseniz 1. derece aile yakınlarınızdan birisi sizin adınıza giderek başvurunuzu gerçekleştirebilir. Engelli maaşını almak isteyen kişi 18 yaşından küçük ise, maaşı almak isteyen kişinin annesi yada babası evraklarını alarak Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına giderek başvurusunu yapabilmektedir. Evraklar alındıktan sonra vakıf inceleme yapmaya başlayacaktır. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda aylığınızı almaya başlayabileceksiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş