TC No ile Engelli Maaşı Sorgulama 2021

Bu sayfadan engelli maaşı sorgulama T.c. ile veya telefon numarası üzerinden nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

TC No ile Engelli Maaşı Sorgulama 2021

Engelli maaşı sorgulama işlemi gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımız, internet üzerinden bu sayfamızda açıklayacağımız bilgilere göz atarak engelli maaşının yatıp yatmadığını öğrenebilirler. PTT engelli maaşı sorgulama işlemi yapmak için bir çok kişi merak etmektedir. Sizler için T.C. ile engelli maaşı sorgulama nasıl yapılır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli maaşı sorgulaması nereden yapılır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

 

Engelli maaşı nedir?

Türkiye'de ikamet eden, en az %40 engelli olduğu yetkili hastanelerce doğrulanan, engelli maaşı alma şartlarını taşıyan kişilere bağlanan düzenli aylıktır. Engelli maaşı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

 

Engelli maaşı ne kadar 2021?

Engelli maaşı, kişinin engel oranına göre değişiklik göstermektedir. Engel oranı ne kadar yüksek ise, engelli maaşı da o kadar fazla olacaktır. Buna göre engelli maaşı 2021 yılı zammı ile birlikte:

%40 ile %69 arası engelli olan kişiler 657 TL,

%70 ve üzeri engelli olan kişilere 1.024 TL ödeme yapılacak.

18 yaş altında engelli çocuğunuz varsa onun için de her ay düzenli olarak 657 TL maaş alabilirsiniz. Bakıma muhtaç engelli bir kişi varsa bu durumda bakıcı maaşı da alabilirsiniz. Bakıcı maaşı başvuruları da Aile, Çalışve ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca verilmekte olup bakıcı maaşı 2021 yılında 1.544,60 TL olarak belirlenmiştir.

 

Engelli maaşı sorgulama nasıl yapılır?

Engelli maaşını sorgulamak için pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan en kolay olanı ise e-Devlet sitesi üzerinden engelli maaş sorgulaması yapmaktır. E devlet engelli maaşı sorgulama yapmak için buraya tıklayarak gideceğiniz e-devlet sitesinde T.C. no ile giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra "Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama" ekranından internet üzerinden sosyal yardımlarınızın yatıp yatmadığını, aylık bilgisini ve diğer bilgileri sorgulayabilirsiniz.

 

Engelli maaşı sorgulama telefon numarası

Engelli maaşı sorgulamak için telefon numarası da vardır. Siz de Alo 144 "Sosyal Yardım Hattını" arayarak 7/24 T.C. kimlik numaranız ve kişisel bilgilerinizi kullanarak sosyal yardım sorgulamasını telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

PTT Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşınızı sorgulamak için bir diğer yöntem ise, başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma vakfına giderek bilgi almaktır. Ayrıca PTT şubelerine giderek T.C. kimlik numaranız ile engelli maaşının hesaba yatıp yatmadığını da sorgulamanız mümkündür. Ayrıca PTT hesabınıza giriş yaparak PTT internet bankacılığı üzerinden Ptt bakiye sorgulama ile hesabınıza para yatıp yatmadığını öğrenebilmeniz de mümkündür.

 

Aşağıda yer alan engelli maaşı ile alakalı sıkça merak edilen sorulara da göz atabilirsiniz.

 

Engelli maaşı ne zaman yatıyor?

engelli maaşı yatma tarihleri 2021 yılında doğum günlerine göre belirlenen bir kriterdir. Engelli maaşı, geçen yıl olduğu gibi 3 aylık periyorlar halinde ödenmektedir. Engelli maaşınızı çekmek için PTT şubelerinden kimlik belgesiyle maaşınızı alabilir veya PTT hesabı açarak ATM'den PTT kartınızla maaşınızı çekebilirsiniz. Aşağıda

  • Engelli kişilerin, doğum tarihinin son rakamları 0-5 olanlar, her üç aylık dönemin 5. günüde,
  • Doğum tarihi son rakamları 1-6 olan bireyler, üç aylık dönemin 6. gününde,
  • Doğum tarihi son rakamları 2-7 olan bireyler, üç aylık dönemin 7. gününde,
  • Doğum tarihi son rakamları, 3-8 olan bireyler, her üç aylık dönemin 8. gününde,
  • Doğum tarihi son rakamı 4-9 olan bireyler ise her üç aylık dönemin 9. gününde maaşlarını almaktadırlar.

 

Engelli maaşı nereden çekilir?

Engelli maaşı başvurusu yaptıysanız aklınızdaki ilk soru engelli maaşlarının nereden çekildiğidir. Türkiye'nin her yerinde şubesi bulunan PTT'den engelli maaşınızı kimlik belgesiyle alabilirsiniz.

 

Engelli maaşı başvurusu nereye yapılır?

Eğer henüz engelli maaşı başvurusu yapmadıysanız başvuruların ikamet ettiğiniz ildeki vakıflara başvuru yapmanız gerekmektedir. Size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na giderek kimlik belgesiyle engelli maaş başvurusu yapabilirsiniz. Engelli maaş başvurusunda gerekli belgeler ise:

Engelli maaş başvuru formu (Vakıf verecek)

Mahkeme tarafından verilen karar örneği,

Vekaletname belgesi,

Özürlü raporu vermeye yetkili hastaneden alınan Sağlık Kurulu Raporu.

 

Siz de bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri inceleyerek engelli maaşı sorgulama yapabilir, 2021 yılında engelli maaşınızın yatıp yatmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş