..

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Engeli bulunan vatandaşlarımıza devlet tarafından birçok imkan sağlanmaktadır. Engelli raporu ile araç nasıl alınır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Engelli bulunan kişiler devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanabilmektedir. Ancak devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanabilmek için engelinizi rapor ile kanıtlamak zorundasınız. Engelli raporunuzu Sağlık Bakanlığına bağlı tam donanımlı hastanelere müracaat ederek alabilirsiniz. Birçok doktor tarafından muayene edildikten sonra engel oranınızın belirlenir. Eğer engel oranınız %40 ve üzerinde olur ise engelli raporu verilmektedir. Engelli raporunuzu aldıktan sonra ÖTV farkı ödemeden araç sahibi olabilirsiniz. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen Engelli raporu ile araç nasıl alınır ? Sorusunun yanıtı haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır ?

 

Engelli raporu bulunan herkes araç alma hakkına sahiptir. Ancak araç alabilmeniz için mutlaka engelli raporunuzun olması gerekmektedir. İkinci aranan bir şart ise engel oranınızın en az %40 olmasıdır. Eğer engel oranınız %40 altında ise engelli raporu alamayacağınız için, engelli için sağlanan faydalardan sağlanamazsınız. Engelli raporu ile araç nasıl alınır ? Detaylar aşağıda anlatılmıştır. 

 

%40 Engel Oranıyla Araç Alımı

 

1- Motosiklet almak isteyenler için fiyat ve silinir hacmi sınırlaması yoktur.

2- Araç almak isteyen kişinin H sınıfı ehliyeti olması gerekmektedir.

3- 2800 cm³ veya altında motor hacmine sahip olan van, kamyonet, panelvan, arazi, pick-up gibi araçlar istisnadır ve fiyat sınırları yoktur.

4- ÖTV' de dahil tüm vergiler bedeli 303.200 TL olan binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı fark etmeksizin tüm araçlar bu uygulama kapsamında araç alabilirler. 

 

%90 Engel Oranıyla Araç Alımı

 

1- %90 engeli bulunan bireyin raporunda araç kullanmasına engel bir durum belirtilmemesi halinde, H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilirler. 

2- Eğer kişinin durumu araç kullanmaya müsait değil ise, 1. ve 3. derece yakın akrabaları ÖTV muafiyeti hakkını kullanarak araç alabilirler. 

 

Engel Oranı %90 ve üzeri olan ve adına araç alınacak kişi;

 

1- Kişi 18 yaşından küçük ise anne yada babasına muvafakat vermesi gerekir.

2- 18 yaşında ve zihinsel engeli yok ise kendi başına işlem yapabilir.

3- 18 yaşından büyük ve zihinsel engeli var ise kişinin adına vasi alınması şarttır.

Diğerleri Bunu' da Okudu: 2021 Engelli Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

 

Engelli Araç Alımında Hangi Belgeler Gerekmektedir ?

 

Engelli bir birey kendi adına araç almak ister ise mutlaka gereken belgeleri eksiksiz tamamlamak zorundadır. Eğer başvuru esnasında herhangi bir belge eksik olur ise başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Engelli araç alımında gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 

1- Engel durumunuzu kanıtlayan engelli raporunuz.

2- Raporda mutlaka engel oranınızın belirtilmiş olması gerekiyor.

3- Engelli birey eğer aracı kendisi kullanacak ise H sınıfı ehliyet gerekiyor.

4- Vergi Dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi.

Bu belgeleri eksiksiz hazırlayarak engelli adına araç alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Engelliler Farklı Araç Kullanabilir mi ?

 

Engelli bireyin kullanacağı araç, sağlık raporunda belirtilen özellikleri taşımak zorundadır. Örnekle açıklamak gerekir ise, özel tertibatlı araç, elden kumandalı araç ve sadece otomatik vitesli araçlar olabilir. Yani raporunda sadece özel tertibatlı araç kullanabilir yazan birisi otomatik vitesli araç kullanamaz. Ayrıca H sınıfına sahip bir engelli birey ticari araçta kullanamaz. Rapor oranınızda belirtilen araçlardan başka araç kullanırsanız ve tespit edilir ise cezai işlemler uygulanmaktadır. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş