Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır

Engeli bulunan vatandaşlarımız engellerini sağlık kurulu raporu ile ispatlamak zorundadırlar. Engelli sağlık kurulu raporu nasıl alınır ? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır

Engeli bulunan kişiler engel durumlarını mutlaka rapor ile ispatlamak zorundadır. Çünkü devlet daireleri resmi kurumlar olduğu için belgesiz asla işlem yapmamaktadır. Engelli sağlık kurulu raporunun birçok avantajı bulunmaktadır. Bu raporu aldıktan sonra devletin sunmuş olduğu bütün imkanlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin raporunuzu aldıktan sonra devlet tarafından maaşa bağlanabilirsiniz.  Devletin engeli bulunan vatandaşlarımıza sağladığı en büyük faydaların başında engelli aylığı yer almaktadır. Engelli aylığına bağlanabilmeniz için mutlaka engelli raporunuzu almış olmanız gerekiyor. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen engelli sağlık kurulu raporu nasıl alınır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır ?

 

Engelli raporu olmadan devlet tarafından işlemlerinizi yapamazsınız. Engelli raporunu alacak kişiler gereken şartları taşıyor olmak zorundadır. Engelli raporunu almak isteyen kişinin engel oranının en az %40 olması gerekmektedir. Engel oranı %40 altında olanlara engelli raporu verilmemektedir. Engelli sağlık kurulu raporu nasıl alınır, rapor almak isteyen kişinin Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam donanımlı hastanelere başvurarak muayene olması gerekmektedir. Muayene uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Daha sonra muayene sonuçları birçok uzman doktor tarafından incelenecektir. Muayene sonucunuza göre' de raporunuz verilmektedir. Ancak burada en önemli etken engel oranınızın %40 yada üstünde olmasıdır. Eğer engel oranınız %40 altında ise engelli raporu alamazsınız. Raporunuzu aldıktan sonra engelli kimlik kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bu kimlik size devletin sunmuş olduğu imkanlardan faydalanmanızı sağlayacaktır. Kimliğin sağladığı faydalar arasında toplu taşıma araçlarının ücretsiz olması gelmektedir. 

İlginizi Çekebilir: Engelli Sağlık Raporu Sorgulama 

 

Engelli Sağlık Raporu İçin Gereken Evraklar Neler ?

 

Engelli raporunu alabilmeniz için gereken evrakları eksiksiz şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Eğer başvuru esnasında herhangi bir belge eksik olursa başvurunuz işleme alınmayacaktır. Devlet tarafından istenilen zorunlu evraklar ise şunlardır; 

 

1- Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (Yabancı vatandaşlara rapor verilmez)

2- 18 yaşından küçük olanların başvurularını annesi yada babası yapar.

3- Başvuru yapan kişinin 5 adet vesikalık fotoğrafı

4- Rapor başvuru formu

5- İmzalı ve onaylı muayene belgesi

6- Eğitim alan kişilerin eğitim belgeleri

Başvuru için gereken evraklar bunlardır. Başvuruya giderken herhangi belgenin eksik olması durumunda başvurunuz işleme alınmayacaktır. 

 

Engelli Rapor Dereceleri 2021

 

Engelli raporu derece oranları 3' e ayrılmaktadır. Engelli rapor dereceleri aşağıda belirtilmiştir.

1- % 40 - % 50 hafif engelli

2- % 50 - % 80 orta engelli

3- % 80 ve üzeri ise ağır engelli olarak belirtilmektedir.

Yukarıda belirtilmiş olan oranlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Tedavi edilebilir hastaların engel oranları değişiklik gösterebilir. Ayrıca her 2 yılda bir rapor yenilemek zorunlu kılınmıştır. Yenileme işlemi için hasta yeniden tedavi edilerek 

Sağlık Kuruluşuna müracaat etmektedir. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş