Engelli Sağlık Raporu Sorgulama

Günümüzde çalışmaya engel durumları olan vatandaşlarımıza devlet tarafından aylık bağlanmaktadır. Haberimizin devamından engelli maaşı nasıl alınır ? Sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Engelli Sağlık Raporu Sorgulama

Engelli sağlık raporu tam donanımlı hastaneler tarafından verilmektedir. Bu sağlık raporu ile devletten yardım almak isteyenler mutlaka raporu ile başvuru yapmak zorundadırlar. Devlet daireleri belgeler ile çalıştığı için raporunuzu götürmeniz oldukça önemlidir. Engelli raporunuzu sorgulamak yada görüntülemek için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Günümüzde nerdeyse bütün işlemler e-devlet tarafından yönetilmektedir. Hepimiz önemli bilgilerimizi ve sonuçlarımızı e-devlet aracılığı ile sorgulatarak görüntüleyebilmekteyiz. E-devlet şifreniz olmadan engelli sağlık raporunuzu görüntülemeniz imkansızdır. E-devlet şifrenizi en yakın PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz. Şifre işlemlerini tamamladıktan sonrası çok basittir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen engelli sağlık raporu sorgulama bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Engelli Sağlık Raporu Sorgulama 

 

Engelli raporunu tam donanımlı hastaneler gerek duyduğu takdirde vermektedir. Engelli olarak çalışan birçok vatandaşımız bulunmaktadır. Eğer çalışmayacak durumdaysanız, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yaparak devletten maaş alabilirsiniz. Ancak bu maaşı alabilmeniz için gereken kriterlere uymanız gerekiyor. Engelli maaşı bağlanılacak kişide birçok krite göz önünde bulundurulur. Maaş almak istenen kişinin engel durumu ve ailesinin mal varlığı ve aylık gelirleri göz önünde bulundurulur. Engelli maaşını alabilmeniz için engelli raporunuzu mutlaka başvuru esnasında yanınızda bulundurmalısınız. Engelli sağlık raporu sorgulama, bu raporu sorgulayabilmeniz için e-devlet uygulamasına giriş yapmalısınız. Daha sonra arama kısmına engelli raporu sorgulama yazarak, e-imzalı erişkinler için engelli raporu sorgulama seçeneğine tıklamalısınız. Giriş yaptıktan sonra bilgileriniz ekrana gelecektir, oradan rapor seçeneğine tıklayarak raporunuzu görüntüleyebilir yada yazdırabilirsiniz. Engelli raporunuzu aldıktan sonra istediğiniz herhangi başvuruda kullanabilirsiniz. Buradan almış olduğumuz rapor elektronik imzalı olduğu için herhangi bir yere imza attırmanıza gerek yoktur. 

İlgili Haber: Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

 

Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

 

Engelli raporunu alabilmeniz için hastaneye müracaat etmeniz gerekiyor. Hastane eğer sizin engel durumunuzu tespit edebilecek bir donanıma sahipse gereken testleri yapacaktır. Ancak müracaat ettiğiniz hastane yetersiz kalıyor ise sizi daha donanımlı bir hastaneye sevk edecektir. Engelli raporunu alabilmeniz için engelinizin uzman doktorlar tarafından tespit edilip onaylanması oldukça önemlidir. Eğer ki doktorlar sizin engel durumunuzu belirler ve heyet kararı çıkarırsa raporunuzu onaylayacaktır. Daha sonra almış olduğunuz bu rapor ile devletten destek ve yardım alabilirsiniz. Engeli bulunan vatandaşlarımıza yardım ve desteği bulunduğunuz ilçedeki Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları vermektedir. Raporunuzu aldıktan sonra bu vakıfa müracaat ederek başvuru sonucunuzu beklemelisiniz. Raporu olumlu sonuçlanan kişiler devlet tarafından aylığa bağlanmaktadırlar. 

 

Engelli Raporu Alma Şartları Neler ?

 

Engelli raporunu alabilmeniz için gereken evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Engelli raporu almak için müracaat ettiğiniz zaman gereken evraklardan birisi bile eksik olsa başvurunuz alınmayacaktır. Devlet tarafından belirlenmiş ve zorunlu kılınmış engelli raporu almak için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir. 

1- T.C Kimlik Belgesi

2- Çocuklar için başvuru işlemlerini annesi yada babası yapar. Yada mahkeme tarafından belirlenmiş vasisi bu işlemi yapabilir.

3- 5 adet vesikalık fotoğraf

4- İmzalı onaylanmış muayene belgesi

5- Eğitim hayatı devam eden engellilerin eğitim belgeleri

Başvuruda istenen ve gereken evraklar bunlardır. Başvuru esnasında herhangi belgenin eksik olması durumunda başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş