..

Engelli Vergi İndirimi Sorgulama

Günümüzde engelli vatandaşlara birçok imkan sunulmaktadır. Vergi indirimleri' de engelli bireylere sunulan imkanlar arasında yer almaktadır.

Engelli Vergi İndirimi Sorgulama

Engelli bireyler için devlet birçok imkan sunmaktadır. Ancak devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanabilmeniz için, engel durumunuzu doktor raporuyla kanıtlamak zorundasınız. Engelli raporu çeşitli nedenler ile çalışma gücünü yada yeteneğini kaybetmiş kişilere verilmektedir. Ancak bu raporu alabilmeniz için engel oranınızın en az %40 olması gerekmektedir. Engelli raporunu Sağlık Bakanlığına bağlı tam donanımlı hastaneler müracaat ederek alabilirsiniz. Engel durumunuzu rapor ile kanıtladıktan sonra devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Günümüzde merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen engelli vergi indirimi sorgulama bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Engelli Vergi İndirimi Sorgulama

 

Engelli vergi indirimi, engeli bulunan kişiye yada ailesinden 1. derece yakınlarına verilen hak olduğu yasalarca belirlenmiştir. Ancak engelli vergi indirimini alıp kullanabilmeniz için mutlaka engelinizi doktor raporuyla ispatlamak zorundasınız. Daha sonra bulunduğunuz il yada ilçedeki vergi dairesine müracaat ederek vergi indirimi alabilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda devlet tarafından sağlanan vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Başvurularda aranan en önemli şart engel oranının en az %40 olmasıdır. Daha sonra başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler her yıl hesaplanan vergi oranı üzerinden çıkan tutardan muaf tutulurlar. Engelli vergi indirimi sorgulama, vergi dairesine müracaat ederek başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler vergi indirimi sorgulama işlemini e-devlet sitesine girerek yapabilmektedir. E-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra engelli vergi indirimi yazıp aratarak bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Diğerleri bunu' da okudu: Engelli Hibe Desteği Nasıl Alınır ? 

 

Engelli Vergi İndirimi Oranları 

 

Engelli vergi indirimini en yakın vergi dairesine müracaat ederek alabilirsiniz. Ancak vergi dairesine giderken mutlaka gereken belgeleri eksiksiz hazırlamalısınız, aksi takdirde başvurunuz işleme alınmayacaktır. Engelli vergi indirimi çalışan kişinin engel derecesine denk gelen rakamın vergi matrahından düşürülmesi sonucu uygulanan bir işlemdir. Bu durumda çalışan kişinin net kazancına bulunduğu vergi dilimine göre değişen oranda bir tutar eklenmektedir. Bu durumda gelir vergisin daha az ödeyeceğiniz için net ücretiniz artmış olacaktır. Engelli vergi indirimi oranları aşağıda detaylarıyla anlatılmıştır.

 

1- %80 ve üzeri    1. Derece Engellilik İndirimi   1.500 TL

2- %60 ve %80     2. Derece Engellilik İndirimi   860,00 TL

3- %40 ve %60     3. Derece Engellilik İndirimi   380,00 TL

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş