Engelliler Hangi İşlerde Çalışabilir

Ülkemizde birçok engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Engelli bireylerin en çok merak ettiği konuların başında engelliler hangi işlerde çalışabilir ? Sorusu yer almaktadır. Detaylar haberimizin devamında anlatılmıştır.

Engelliler Hangi İşlerde Çalışabilir

Ülkemizde yaşayan engelli birey sayısı gün geçtikte artmaktadır. Engelli bireylerin birçok ihtiyacı devlet tarafından karşılanmaktadır. Devlet engeli bulunan kişilere birçok destek sağlamaktadır. Devletin yardımını alacak engelli bireyde aranan ilk şart engel oranının en az %40 olmasıdır. Eğer engellilik oranınız %40 altındaysa devletin sağladığı imkanlardan yararlanamazsınız. Devletin engeli bulunan vatandaşlara sağladığı imkanlar arasında aylık maaş desteği yer almaktadır. Engel oranınıza göre aylık aldığınız maaş tutarı değişiklik gösterebilir. Ancak aylık alınan para tutarı çok yüksek olmadığı için çalışma ihtiyacı duyabilirsiniz. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen engelliler hangi işlerde çalışabilir sorusunun yanıtına cevap bulabilirsiniz. 

 

Engelliler Hangi İşlerde Çalışabilir 

 

İş kanunu kapsamına göre engelli olarak nitelendirilen kişiler zihinsel, bedensel, duyusal ve sosyal yeteneklerinde kısıtlama olan ve engel oranı en az %40 olan kişilere denilmektedir. Ancak devlet bu konuda iş yerlerine gerekli talimatları vererek bu kişilerin sosyal yaşamlarını devam ettirebilmeleri için çalışma kontenjanları açılmasını zorunlu kılmıştır. Kanunun getirmiş olduğu bu kanun ile engelli vatandaşlara özel kontenjan açılması devlet tarafından zorunludur. Aynı zamanda engeli bulunan vatandaşlara devlet tarafından birçok imkan ve avantajda sağlanmaktadır. Engelliler hangi işlerde çalışabilir, engeli bulunan kişilerin yapabileceği ve yapamayacağı işler engelli raporunu' da belirtilmiştir. Yani bu durumda sadece çalışabileceğiniz işler rapor baz alınarak belirleniyor. Örneğin gözlerinde %40 engel bulunan birisiyle ellerinde %50 engel bulunan kişilerin çalışacağı işler farklıdır. Engelli olan kişiler yer altı ve su altı işlerde kesinlikle çalıştırılamazlar. Bu durumda yer altı ve su altı işverenleri engelli için kadro açmak zorunda değildirler. Bu işletmelerin zorunluluğu olmasa bile isteseler dahi bu işlerde çalıştıramazlar. Yani kısacası engelli bir bireyin çalışıp yapabileceği iş rapordaki oran baz alınarak belirlenir.

İlgili Haber: 2021 Engelli Maaşları Hangi Durumda Kesilir ?

 

Engelli İşçi Çalıştırmama Cezası Nedir

 

Engelli işçi çalıştırma bütün iş verenlere zorunlu kılınmıştır. Devletin koymuş olduğu bu kurala uymayan işletmelere ise idari para cezası uygulanmaktadır. İş kanunu 30' uncu maddeye göre aynı il sınırlarında bir işletme en az 50 işçi çalıştırıyor ise engelli işçide çalıştırmak zorundadır. Engelli işçi çalıştırmama cezası her yıl getirilen orana göre değişmektedir. Devlet tarafından bu cezanın uygulanabilmesi için işletmenin aynı il sınırında en az 50 işçi çalıştırıyor olması ve işletmenin engelli personele kadro ayırmamış olması gerekiyor. Bu durum tespit edildiği zaman işletmeye idari para cezası uygulanacaktır. 

 

İş Kanununa Göre Engelli Kimdir ?

 

iş Kanununa göre engelli bireyler doğuştan yada sonradan duyusal, zihinsel yada bedensel işlevlerini gerçekleştirmede engeli bulunan kişilerdir. Bir bireyin engelli sayılabilmesi için doktor tarafından almış olduğu raporda engel oranının en az %40 olması gerekmektedir. Devletin getirdiği düzenlemeler ile engelli bireylere birçok kolaylık ve imkan sağlanmaktadır. Engellilere tanınan haklardan yararlanabilmeniz için engelli raporu almanız gerekiyor. Engelli raporunu ise tam donanımlı hastanelere müracaat ederek engel oranınıza göre alabilirsiniz. Raporunuzu aldıktan sonra gerekli başvuruları yaparak engelliye tanınan haklardan yararlanabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş