Heyet Raporu Nasıl Alınır 2021

Engeli bulunan vatandaşlarımız engelini heyet raporuyla belgelendirmek zorundadır. Heyet raporu nasıl alınır 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Heyet Raporu Nasıl Alınır 2021

Heyet raporu tam donanımlı hastaneler tarafından engel durumunuza göre verilmektedir. Engeliniz doktor tarafından tespit edildikten sonra yüzde kaç engelli olduğunuz tespit edilerek belgelenir. Tam donanımlı hastanelerden almış olduğunuz rapor ile birçok imkandan faydalanabilirsiniz. Engelli maaşı almak isteyen kişi mutlaka engelli raporunu heyetten almak zorundadır. Çünkü devlet daireleri resmi belgeler ile çalıştığı için mutlaka kanıt istemektedirler. Ayrıca engelli kimlik kartı' da engelli raporu olmadan verilmemektedir. Kısacası devletin sağlamış oldukları imkanlardan faydalanmak için mutlaka heyet raporu almak zorundasınız. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen heyet raporu nasıl alınır 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

 

Heyet Raporu Nasıl Alınır 2021

 

Engelli heyet raporunu yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları alabilmektedir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz engelli raporu alamazsınız ve devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanamazsınız. Engelli raporu yalnızca %40 ve üzerinde engeli bulunan kişilere verilmektedir. Engeli bulunan bir kişi 18 yaşından küçük ise bu raporu alabilmesi için mahkeme tarafından atanmış vasileri yerine getirebilmektedirler. Heyet raporu nasıl alınır 2021, heyet raporunu alabilmeniz için tam donanımlı bir hastaneye müracaat etmeniz gerekmektedir. Gittiğiniz hastanede birden çok doktor tarafından gereken testler gerçekleştirilir. Daha sonra engel durumunuz ortaya çıkacaktır. Eğer ki engel oranınız %40 ve üzerindeyse heyet size engelli raporu verecektir. Raporu aldıktan sonra bulunduğunuz il yada ilçedeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına müracaat ederek engelli aylığı alabilirsiniz. Engelli aylığınızı bulunduğunuz yere en yakın PTT şubelerinden çekebilirsiniz. Almış olduğunuz heyet raporu sayesinde devletin sağlamış olduğu birçok imkandan yararlanabilirsiniz. 

İlgili Haber: E-devlet Engelli Kimlik Kartı Alma 

 

Heyet Raporu Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

 

Engelli raporunu heyetten alabilmeniz için gereken evrakları eksiksiz olarak tamamlamanız gerekiyor. Eğer engelli raporu almak için heyete müracaat ettiğiniz zaman herhangi evrakın eksik olması durumunda başvurunuz işleme alınmayacaktır. Günümüzde en çok merak edilen konuların başında gelen heyet raporu için gereken evraklar nelerdir ? Sorusunun yanıtına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1- Kimlek Belgesi

2- Vasisi olanların kimliği ve mahkeme tarafından onaylanmış vasis belgesi

3- 5 adet vesikalık fotoğraf

4- Engelli raporu başvuru formu

5- Muayene evraklarının imzalatılması istenir

6- Eğitim bilgileri

Yukarıda belirtilmiş olan evrakları başvuruya gitmeden önce mutlaka eksiksiz şekilde hazırlamalısınız.

 

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır ?

 

Engelli raporu aldıktan sonra, engelli kimlik kartı alarak devletin sağlamış olduğu birçok imkandan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Engelli kimlik kartınızı alabilmeniz için en yakın Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına müracaat etmelisiniz. Daha sonra yapmış olduğunuz başvuru incelemeye alınacaktır. Başvurunuzun olumlu olması durumunda kimliğiniz adresinize gönderilmektedir. Kimliğin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu kimlik ile devlet tiyatrolarını ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz. Toplu taşıma araçlını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Şehirler arası yolculuk yapacaksanız eğer biletinize %30 indirim uygulanmaktadır. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş