TOKİ Engelli Başvurusu Nasıl Yapılır

Ülkemizde 6 milyonu aşkın engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Devlet engeli bulunan vatandaşlara birçok imkan sağlamaktadır. TOKİ engelli başvurusu nasıl yapılır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

TOKİ Engelli Başvurusu Nasıl Yapılır

Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımıza devlet birçok yardım yapmaktadır. Engeli bulunan kişi engelini doktor raporuyla belgeledikten sonra devletin sunmuş olduğu birçok avantajdan yararlanabilmektedir. Örneğin engeli bulunan kişilere ÖTV farkı olmadan araç satışı yapılmaktadır. Ayrıca engeli bulunan kişilere devlet tarafından aylık verilmektedir. Ancak bütün bu imkanlardan yararlanabilmeniz için öncelikle bir engelli raporu almanız gerekiyor. Engelli raporunu ise Sağlık Bakanlığına bağlı bulunan tam donanımlı hastanelerden alabilirsiniz. Hastaneye gereken evrakları hazırlayıp başvurduktan sonra muayene edileceksiniz. Doktor raporuna göre en az %40 ve üzeri engeli bulunan kişilere engelli raporu verilmektedir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen TOKİ engelli başvurusu nasıl yapılır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

TOKİ Engelli Başvurusu Nasıl Yapılır 

 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) engeli bulunan kişilere özel kontenjan açarak uygun fiyatlar ile ev sahibi yapmaktadır. Ancak günümüzde yalnızca İstanbul ve Ankara gibi illerde bu projeyi uygulayan TOKİ projelerine Eskişehir ve diğer Anadolu illerini' de eklemiştir. Toplu Konut İdaresinin sağlamış olduğu bu imkanları kullanabilmek için gereken evrakları hazırlayarak başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. TOKİ engelli başvurusu nasıl yapılır, google arama motoruna TOKİ satışlar yazarak aratmalısınız. Daha sonra en üstte bulunan TOKİ' nin resmi sitesine giriş yapmalısınız. Karşınıza çıkan sayfadan satış kategorisinden engelli seçeneğini seçmelisiniz. Bu seçeneği seçtikten sonra engelliler için kalan kontenjan sayısını göstermektedir. Daha sonra karşınıza çıkan evlerden beğendiğinizi ve kontenjanı bulunan eve başvuru yapabilirsiniz. Toplu Konut İdaresi engelli vatandaşlar için %5 oranında bir konut ayırmaktadır. Yani buradan anlayacağımız Toplu Konut İdaresinin yapmış olduğu her 100 evden 5 tanesini engelli vatandaşlar için ayırmaktadır. TOKİ evlerine başvuru yaparak uygun ödeme yöntemleri ile size sağlanan imkanları kullanarak kolayca bir ev sahibi olabilirsiniz. 

İlgili Haber: Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır ?

 

TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nelerdir ?

 

Toplu Konut İdaresinin sağlamış olduğu imkanlardan yararlanmak isteyen engelli bir birey birçok şarttan muaf tutulmaktadır. Engelli bir bireyin başvurusunda aranan en önemli şart ise engelli rapor oranının en az %40 yada daha üzerinde olmasıdır. Bunlara ek olarak engelli bir bireyin başvurusunda aranan şartlar şunlardır; 

1- Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olması

2- Projenin bulunduğu ilde en az 1 yıl ikametgah ediyor olması

3- TOKİ' den daha önce ev almamış olması yada kredi kullanmamış olması

4- Kendine ait herhangi bir tapunun olmaması

5- Başvuru yapacak kişilerin en az 25 yaşında olması

6- Ailenin aylık gelirinin en fazla 4500 TL olması, İstanbul ilinde yaşayanlar için bu rakam 4800 TL olarak belirlenmiştir.

 

Engelli TOKİ Başvurusu Nereden Yapılır ?

 

Emekli vatandaşlar gibi tüm engelli vatandaşlarımızda kendilerine ayrılan kontenjan için devlet bankaları aracılığı ile başvurularını gerçekleştirmektedir. Ülkemizde devletin kendine ait toplam 8 tane bankası bulunmaktadır. Ancak başvuru için sadece Ziraat Bankası yada Türkiye Halk Bankası kullanılmaktadır. Başvuru yapan kişilerden bir teminat bedeli istemektedir bankalar. İstanbul yada Ankara illerinde başvuru bedelleri 2000 TL' yi bulabilmektedir. Ancak Eskişehir yada diğer illerde bu teminat bedeli 1000 TL olarak belirlenmiştir. Yukarıda belirtilen bankalara müracaat ederek TOKİ konut başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

Sosyal Medyada Paylaş