2021 Yılında Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Askerlik borçlanması her yıl asgari ücrete bağlı olarak değişmektedir. 2021 Askerlik borçlanması ne kadar ve Askerlik borçlanması sigorta girişini geriye çeker mi diye merak edenler için bütün detaylarıyla haber detayımız da anlatılmıştır.

2021 Yılında Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Her çalışanın hayali olan emeklilik aranan bazı şartlar vardır. Emekli olabilmek için aranan şartlar arasında sigorta prim gününün tamamlanmış olması gerekmektedir. Yaş şartını tamamlayıp prim gününü tamamlayamayan emekli adayları eksik günlerini askerlik borçlanması yaparak tamamlamak istemektedir. Askerlik borçlanması ücret karşılığında yapılmaktadır. 2021 Askerlik borçlanması ne kadar diye merak edenler için ödenecek olan ücret aşağıda hesaplanmıştır. Askerik borçlanması sigorta girişini geriye çeker mi? Sorularının yanıtına bütün cevaplar haber detayımızda güncel araştırmalar yapılarak siz değerli okurlarımızla paylaşılmıştır. Askerlik borçlanması emekli adayları arasında erkek vatandaşlarımızı ilgilendirmektedir. Borçlanma adayın yapmak istediği gün kadar yapılmaktadır fakat üst sınır olarak askerlik yaptığı gün kadar borçlanmaya gidilebilir. Emekli adayı talep ederse bir gün bile borçlanma yapabilir borçlanma yapacağı gün kadar borçlanma yapıp prim gününü tamamlayıp emekli olabilir. Borçlanmayı sadece askere gidenler yapabilmektedir. Askere gidemeyip çürük raporu alan vatandaşlar borçlanma yapamamaktadırlar. 

2021 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?
Askerlik görevini yerine getiren vatandaşlarımız eksik olan prim günlerini borçlanmaya giderek tamamlamak için askerlik borçlanması yoluna başvurmaktadırlar. Askerlik borçlanması en fazla askerlik yaptığı gün kadar yapılmaktadır. Askerlik hizmetinden muaf tutulanlar veya askerlik hizmetini yerine getirmeyenler borçlanma yapamazlar. Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır diye merak eden okurlarımız için aşağıda istediğiniz gün kadar borçlanma yaparak ne kadar ücret ödeyeceğizi listelendirdik.

Günlük ödenecek tutar brüt asgari ücretin günlük ücretinin %32'si oranındadır.
2019 Brüt Asgari Ücret=2558,40 TL
2558,40/30=85,28 TL
Günlük Askerlik Borçlanması=85,28*%32=27,29 TL

Borçlanmak istediğiniz her gün için 2019 yılında 27 TL  29 Kuruş ödeme yapmanız gerekmektedir.

 

Borçlanılacak Gün

 

Ödenecek Tutar   (2019 yılı için)

 

1 Gün Borçlanma için Ödenecek Tutar

 

 

27 Lira 29 Kuruş

 

1 Ay Borçlanma için Ödenecek Tutar

 

 

818 Lira 70 Kuruş

 

6 Ay Borçlanma için Ödenecek Tutar

 

 

4,912 Lira 20 Kuruş

 

12 Ay Borçlanma için Ödenecek Tutar

 

 

9,824 Lira 40 Kuruş

 

18 Ay Borçlanma için Ödenecek Tutar

 

 

14,736 Lira 61 Kuruş

 

Askerlik Borçlanması Sigorta Girişini Geriye Çeker Mi?
Borçlanma yapan vatandaşlarımızın merak ettiği bir diğer konu ise askerlik borçlanması sigorta girişini geriye çekermi? Borçlanma yapan vatandaşlarımız borçlanma yaptığı gün kadar sigorta girişleri geriye çekilmektedir. Girişi geriye çekilenler bir üst dilimden faydalanıp daha az prim gün ve daha erken yaşta emekli olma fırsatını yakalamaktadır. Örneğin 24 Ekim 1992 yılında sigorta girişine sahip vatandaş için emekli olabilmesi için aranan şartlar 25 yıl sigortalılık süresi, 54 yaş ve 5675 gün prim ödeme gerekmektedir. 18 ay borçlanma yapıldığı takdirde bir üst dilime düşecektir yani 24 Mayıs 1991-23 Ekim 1992 dilimine gireceğinden dolayı emekli olabilmesi için istenilen şartlar 25 yıl sigortalılık süresi, 53 yaş ve 5600 gün prim ödeme günü tamamlandı

Yukarıda yer alan bilgilere göre askerlik borçlanması yapan emekli adayları yapacakları borçlanma için 2021 askerlik borçlanması ne kadar sorusunun yanıtı detaylı olarak anlatılmıştır. Borçlanma yapacak adaylar emekli olabilmesi için prim günü kadar borçlanma yapabilirler. Borçlanma yapacakları gün sayısını yukarıda belirttiğimiz günlük oranla çarparak ödemesi gereken orana ulaşabilirler. 

Sosyal Medyada Paylaş