Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır

Askerlik çağına gelmiş askere gitmekle yükümlü vatandaşlar bazı sağlık sorunlarından dolayı askerlik hizmetinden muaf sayılmaktadır. Askerlikten muaf sayılmak için askerliğe elverişli değildir çürük raporu alması gerekmektedir. Haber detayımız da Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır? Detaylarıyla anlatılmıştır.

Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır

Askerlik çağına gelmiş erkek asker adayları vatani görevlerini yerine getirmek için askere gitmektedir. Bazı sağlık sorunlarından dolayı askerlik hizmetini yapamayacak olan vatandaşlar askerliğe elverişli değildir çürük raporu alması gerekmektedir. Bu yazımızda askerliğe elverişli değildir çürük raporu nasıl alınır siz okurlarımız için detaylı olarak anlatacağız. Sadece sağlık sorunları haricinde emniyet mensubu olarak görev yapan polis, sözleşmeli askerlik hizmeti yapanlar da belirli şartlar doğrultusunda askerlikten muaf sayılmaktadır. Askerlik hizmeti yapacak olan vatandaşlar için 6 aylık veya 12 aylık hizmet süreleri şeklinde yerine getirebilirler. 6 aylık olarak hizmet süresi yapacak olan erkek asker adayları erbaş ve er olarak yapacaklardır. Hizmet süresini 12 olarak yapacak olan askerler hizmetlerini yedek subay veya yedek astsubay olarak yapacaktır. Yedek subay ve yedek astsubay seçimi mezun olduğu öğrenim derecesine göre değişmektedir. Ön lisans mezunları sadece yedek astsubaylığa başvurabilecekken yeterli kontenjan olmaması durumunda hizmetlerini erbaş ve er olarak olarak yerine getirebileceklerdir. En az 4 yıllık ve daha üzeri öğrenim kurumlarından mezun olan asker adayları tercihlerini yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak tercih verecekler. İhtiyaca göre sınıflandırma yapılacaktır. Sağlık sorunu olan vatandaşlar doktor muayenesi sırasında AED yani askerliğe elverişli değildir raporu almaları durumunda askerlikten muaf tutulacaklardır. Askerliğe elverişli değildir çürük raporu nasıl alınır? Sorusuna yanıt bulmak için aşağıdaki aşamaları uygulaması gerekmektedir.

 

Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır?

 

Askerlik çağı gelen fakat askerlik yapmaya uygun olmayan vatandaşlar sağlık muayeneleri sonucunda askerliğe elverişli değildir raporu almaları gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi engelli raporunuzun olması bu raporu almamanız gerektiği anlamına gelmez. Engelli raporu olsa dahi tekrar kurula girerek askerliğe uygun olmadığı tekrar kurul tarafından karar verilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda vatandaşın engelli raporu olması durumunda engel durumu askerlik yapmasına engel olmadığı için kurul tarafından askerliğe elverişli raporu verilmektedir. Askerliğe elverişli değildir raporu alabilmek için öncelikle aşağıdaki maddelere uygun olmanız gerekmektedir. 

- Askerlik çağına girmiş olup erkek olmanız gerekmektedir.

- Okuyor durumunda olup tecilli olmamak gerekir.

- Tecilli olan vatandaşlar E-DEVLET uygulaması üzerinden asal yoklama başvurusu yapıp tecilini bozması gerekmektedir.

- Askerlik çağına girmiş olan erkek asker adayları E-DEVLET uygulamasına masaüstü bilgisayardan giriş yaparak asal yoklama başvurusu üzerinden yoklama işlemlerini tamamlayıp sorulara cevap verip fotoğraf yüklemiş olması gerekmektedir.

- Yoklama işlemini yapan vatandaşlar aile hekimlerine muayene olmaya gittikleri zaman askerliğe elverişli olmadıklarını sorunları ile birlikte aile hekimlerine bildirmesi gerekmektedir. 

- Aile hekimi sağlık sorunlarından dolayı uygun görmesi durumunda rapor vermeye yetkili hastaneye sevk vermesi gerekmektedir.

- Hastane sevk sonrası sağlık muayenesi olup kurul tarafından askerliğe elverişli değildir (AED) raporu alması gerekmektedir. 

- (AED) askerliğe elverişli değildir raporunu askerlik şubesine getirip işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. 

Hangi Sağlık Sorunları Askerliğe Engeldir?

Bazı rahatsızlıklar durumunda direkt olarak askerliğe elverişli değildir raporu verilmekteyken bazı durumlarda da ertesi yıla bırakma uygulanmaktadır. Ertesi yıla bırakmak demek askerlik çağı gelmiş vatandaşın muayene olduğu dönemki sağlık durumunun uygun olmadığı fakat zamanla uygun olabileceği askerliğe uygun olabileceği anlamına gelmektedir. Ertesi yıla bırakma genellikle boy kilo endeksine uymayan vatandaşlara uygulanır. İlk muayenede ertesi yıla bırakılma kararı alınan vatandaşlar sonraki yıl aynı dönemde tekrar muayene olur 3. işlem son işlem sayılarak 3. muayenede de hala uygun olmadığı tespit edilirse askerliğe elverişli değildir raporu verilir. Ertesi yıla kararı verilmeden askerliğe elverişli değildir raporu verilecek hastalıklar şunlardır:

- Görme derecesini ileri derece etkileyecek şaşılık, göz bozukluğunun 8/10 ve 20/10 olması.

- Sinir sisteminde bulunan bozukluklar.

- Kişilik bozuklukları ruh sağlığında engel teşkil edecek rahatsızlıklar.

- Boğaz kısmında ciddi anlamda şekil bozukluğu, ses kısıklığı, 1-3 Metreden duyma kaybı, sağır veya dilsiz olması askerlik yapmasını engelleyen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

- Ameliyat sonrasında ağız, yüz, çene, boyun, kafa bölgesinde ciddi anlamda belirgin olan şekil bozuklukları.

- Ciddi derecede yanık izleri, deri hastalıkları, kronik rahatsızlıklar askerlik yapmaya engeldir.

- Hepatit b, hepatit c gibi enfeksiyon rahatsızlıkları bulunan vatandaşların askerlik yapması uygun değildir. 

- Kötü huylu tümörler, askerlik yapmaya engel olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

- Eşcinsel olanlar askere alınmazlar.

Askere Alımlarda Boy Kilo Sınırı Kaçtır ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi boy kilo endeksi uymayanlar ertesi yıla bırakma işlemi uygulanacaktır. Ertesi yıla bırakma işlemi uygulanmak için aşağıdaki tablodaki boy oranıyla kilo üst sınırından fazla olunması gerekmektedir. Aşağıdaki tablodan boyu en az kaç santim olanlar askere alınmazlar? En fazla kaç kilo olunursa askere alınmaz? Tabloda detaylı olarak verilmiştir.

 

Yukarıda yer alan bilgilere göre askerliğe elverişli değildir çürük raporu alacak olan vatandaşlar işlemlerini öncelikle E-Devlet uygulaması üzerinden başlatması gerekmektedir. Askerlik işlemlerin askerlik şubelerinden değil de öncesinde E-Devlet uygulaması üzerinden başlatması gerekmektedir. Sağlık kurul raporu sonuçlanmadan askerlik şubesi işlemleri sonuçlandıramamaktadır. 

Sosyal Medyada Paylaş