Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır


Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır

Askerlik çağına gelmiş askere gitmekle yükümlü vatandaşlar bazı sağlık sorunlarından dolayı askerlik hizmetinden muaf sayılmaktadır. Askerlikten muaf sayılmak için askerliğe elverişli değildir çürük raporu alması gerekmektedir. Haber detayımız da Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır? Detaylarıyla anlatılmıştır.

Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır
18 Nisan 2020 Cumartesi 13:33 tarihinde paylaşıldı.

Askerlik çağına gelmiş erkek asker adayları vatani görevlerini yerine getirmek için askere gitmektedir. Bazı sağlık sorunlarından dolayı askerlik hizmetini yapamayacak olan vatandaşlar askerliğe elverişli değildir çürük raporu alması gerekmektedir. Bu yazımızda askerliğe elverişli değildir çürük raporu nasıl alınır siz okurlarımız için detaylı olarak anlatacağız. Sadece sağlık sorunları haricinde emniyet mensubu olarak görev yapan polis, sözleşmeli askerlik hizmeti yapanlar da belirli şartlar doğrultusunda askerlikten muaf sayılmaktadır. Askerlik hizmeti yapacak olan vatandaşlar için 6 aylık veya 12 aylık hizmet süreleri şeklinde yerine getirebilirler. 6 aylık olarak hizmet süresi yapacak olan erkek asker adayları erbaş ve er olarak yapacaklardır. Hizmet süresini 12 olarak yapacak olan askerler hizmetlerini yedek subay veya yedek astsubay olarak yapacaktır. Yedek subay ve yedek astsubay seçimi mezun olduğu öğrenim derecesine göre değişmektedir. Önlisans mezunları sadece yedek astsubaylığa başvurabilecekken yeterli kontenjan olmaması durumunda hizmetlerini erbaş ve er olarak olarak yerine getirebileceklerdir. En az 4 yıllık ve daha üzeri öğrenim kurumlarından mezun olan asker adayları tercihlerini yedek subay olmazsa yedek astsubay oda olmazsa erbaş ve er olarak hizmetlerini tamamlayacaklardır. Sağlık sorunu olan vatandaşlar doktor muayenesi sırasında AED yani askerliğe elverişli değildir raporu almaları durumunda askerlikten muaf tutulacaklardır. Askerliğe elverişli değildir çürük raporu nasıl alınır? Sorusuna yanıt bulmak için aşağıdaki aşamaları uygulamanız gerekmektedir.

Askerliğe Elverişli Değildir Çürük Raporu Nasıl Alınır?

Askerlik hizmetini yapamayacak olan askerlik çağına girmiş vatandaşlar sağlık muayenesi sonucunda askerliğe elverişli değildir çürük raporu alması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi engelli raporunuzun olması bu raporu almayacağınız anlamına gelmez. Engelli raporu olsa dahi tekrar kurula girerek askerliğe uygun olmadığı tekrar kurul tarafından karar verilmesi gerekmektedir. Askerliğe elverişli değildir raporu almak için aşağıdaki aşamalrı tek tek uyuyor olmanız gerekmektedir. 

- Askerlik çağına girmiş olup erkek olmanız gerekmektedir.-

- Okuyor durumunda olup tecilli olmamak gerekir.

- Tecilli olan vatandaşlar E-DEVLET uygulaması üzerinden asal yoklama başvurusu yapıp tecilini bozması gerekmektedir.

- Askerlik çağına girmiş olan erkek asker adayları E-DEVLET uygulamasına masaüstü bilgisayardan giriş yaparak asal yoklama başvurusu üzerinden yoklama işlemlerini tamamlayıp sorulara cevap verip fotoğraf yüklemiş olması gerekmektedir.

- Yoklama işlemini yapan vatandaşlar aile hekimlerine muayene olmaya gittikleri zaman askerliğe elverişli olmadıklarını sorunları ile birlikte aile hekimlerine bildirmesi gerekmektedir. 

- Aile hekimi sağlık sorunlarından dolayı hastaneye sevk vermesi gerekmektedir.

- Hastane sevk sonrası sağlık muayenesi olup kurul tarafından askerliğe elverişli değildir (AED) raporu alması gerekmektedir. 

- (AED) askerliğe elverişli değildir raporunu askerlik şubesine getirip işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. 

Yukarıda yer alan bilgilere göre askerliğe elverişli değildir çürük raporu alacak olan vatandaşlar işlemlerini öncelikle E-Devlet uygulaması üzerinden başlatması bilindiğinin aksine işlemlerin en başında değilde en sonunda askerlik şubelerine giderek tamamlamaktadır. Sağlık kurul raporu sonuçlanmadan askerlik şubesi işlemleri sonuçlandıramamaktadır. 
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  SSK Bağkur SSK Bağkur
  2021 © Ssk, Bağ-kur, Emeklilik Sorgulama