..

E-devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Hiçbir sağlık güvencesi olmayan kişiler yeşil kart ile sağlık haklarından yararlanabilmektedirler. Araştırılan konuların başında gelen, e-devlet yeşil kart başvurusu nasıl yapılır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

E-devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Yeşil kart hiçbir güvencesi olmayan ve ekonomik durumları kötü olan vatandaşlara, durumu sağlık sigortası yatırmaya uygun olmayan vatandaşlara devlet tarafından verilen resmi bir belgedir. Yeşil kart sahibi olan birisi SGK' ya bağlı bulunan tam donanımlı hastanelerden ücretsiz olarak muayene olabilmektedirler. Ancak özel hastanelerde herhangi bir işlem yaptıran kişiler katılım payını ödemekle yükümlüdürler. Ama Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ilaç ve tedavi masraflarını kendi ödemektedir. Herhangi sağlık sigortası olmayanlar yada SGK sigortası olmayan kişiler tam ücret ödemek zorundadırlar. Maddi durumu olmadığı için tedavi işlemlerini yaptıramayan kişiler ise gelir testi uygulanmaktadır.  Bu testin sonucunda durumu kötü olduğu anlaşılan kişilere yeşil kart verilmektedir. Günümüzde merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen, e-devlet yeşil kart başvurusu nasıl yapılır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

E-devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

 

Yeşil kart alabilmeniz için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu e-devlet üzerinden yapacağınız için mutlaka e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir. Şifrelerini alan kişilerin izlemesi gereken adımlar şu şekildedir; 

1- E-devlet resmi sitesi olan www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra arama kısmına SGK yeşil kart başvurusu yazınız.

2- E-devlet ana ekranında bulunan giriş yap butonuna basınız.

3- Daha sonra açılan ekrandan T.C Kimlik Numaranızı ve şifrenizi yazarak devem ediniz.

4- E-hizmetler sekmesine tıkladıktan sonra kurumlar sekmesini seçiniz.

5- Daha sonra açılan ekrandan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçeneğini seçiyoruz.

6- Açılan ekrandan yeşil kartı sorgulama için gelir testi sonucu sorgulama sekmesine tıklayınız. Gelir testi sonucunuz olumlu ise yeşil kartınızı almak için başvuru formunu doldurarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il ya da ilçe müdürlüklerine gittiğiniz zaman evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Evrakları teslim ettikten sonra başvurunuz işleme alınacaktır. Daha önce gelir testi yaptırmadıysanız eğer SGK size bir gelir testi yapacaktır. Kurum görevlileri gelir testini tamamladıktan sonra güncel olan gelir testinizi sisteme girecektir. Bütün işlemler bittikten sonra evrak incelemeleri ve gerekli araştırmalar yapılmaktadır. Daha sonra başvurunuzun sonucunu e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Diğerleri bunu' da okudu: Yeşil Kart Kimlere Verilir ?

 

Yeşil Kart Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 

Yeşil kart başvuru işlemleri devletin resmi işi olduğu için gereken evrakları eksiksiz hazırlamak zorundasınız. Başvuru esnasında istenen evraklar ise şu şekildedir;

1- Başvuru yapacak kişinin kimliği yada kimlik fotokopisi

2- Başvuru yapan kişinin ikametgah belgesi

3- Muhtarlıktan alınan onaylanmış muhtaçlık belgesi

4- Evde yaşayan kişilerin kimlik fotokopileri

5- Başvuru yapan kişinin oturduğu evin kira sözleşmesi yada evin tapusu

6- Evde yaşayan kişilerin gelir belgeleri

7- Eğer bakmakla yükümlü olduğunuz engelli birey var ise 2022 engelli raporu

8- Evdeki çocukların ve 18 yaşından küçük olanların öğrenci belgeleri

9- SGK gelir testi

10- Yeşil kart başvuru formu

 

Yeşil Kart Başvuru İşlemi Sorgulama 

 

Başvuru işlemlerini tamamlayan kişiler başvuru sonuçlarını nasıl öğreneceğini merak etmektedir. Başvuru işleminizin olumlu yada olumsuz sonucunu e-devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama kısmına yeşil kart sorgulama yazmalısınız. Daha sonra açılan sayfada sizden T.C Kimlik Numarası ve şifre isteyecektir. Şifrenizi yazıp giriş yaptıktan sonra SGK poliçe sorgulama ekranında yazan yeşil kart sekmesine tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Kimler Yeşil Kart Alabilir

 

Yeşil kart almak isteyen kişiye ilk önce bir gelir testi yapılmaktadır. Eğer kişinin gerçekten yeşil karta muhtaç olduğu anlaşılır ise yeşil kart verilmektedir. Gelir testi yapılırken üstünde durulan en önemli husus hane halkının gelirinin ne kadar olduğudur. Yeşil kart alacak kişide aranan en temel şart hane halkının toplam geliri asgari ücretin brüt toplamının 3/1' inden az olmasıdır. 65 yaş maaşı alan kişide 65 yaş üstü oldukları için yeşil kart statüsündedir. Sosyal güvencesi olmayan kişilerin yanı sıra %40 engelli raporu olan ve sosyal güvencesi olmayan engelli bireylerde yeşil kart alabilmektedirler. Maddi durumu kötü olan kişiler için devlet tarafından verilen yeşil kart, vatandaşların sağlık hizmetinden ücretsiz şekilde yararlanması için oldukça önemlidir.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş