..

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar ?

Genel sağlık sigortası, ülke içerisinde yaşayan herkesi sağlık güvencesine alan bir sistemdir. Günümüzde merak edilen konulardan birisi olan, genel sağlık sigortası primi ne kadar ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar ?

Genel sağlık sigortası olan kişiler, hastane işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilmektedir. Sigortalı olarak görev yapan kişinin, kendisi ve bakmak ile yükümlü olduğu kişiler herhangi bir sağlık sorunları olduğu zaman sağlık yardımını ücretsiz olarak alabilmektedir. 18 yaşını geçen kişiler reşit oldukları için Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınır, zorunlu olarak. Ancak 18 yaşından küçük olanlar için prim ücretlerini devlet ödemektedir. Herhangi bir iş yerinde çalışan kişilerin GSS' si patronları tarafından ödenmektedir. Çalışan ya da bakmakla yükümlü olduğu kişiler' de herhangi bir ücret ödemeden devletin sunduğu yardım imkanlarından yaralanabilmektedir. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen, genel sağlık sigortası primi ne kadar ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar ?

 

Genel sağlık sigortası oldukça önemli olup, hastanelerin sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanabilmemiz için büyük bir önem taşımaktadır. Bu sigorta ücretini çalışan kişiler için işveren kişiler ödemektedir. Ancak çalışmayan kesim için, çalışan kişilerin sigorta ücretlerini işveren öderken, çalışmayan kişiler kendi sağlık sigortası primini ödemek zorundadır. Çalışmayan kişilerin en çok merak ettiği konu ise, güncel sağlık sigortası priminin ne kadar olduğudur. Genel sağlık sigortası primi ne kadar, aylık GSS primi 2020 yılında 88.29 TL iken, 2021 yılında 107.32 TL olarak belirlenmiştir. Herhangi bir iş yerinde çalışmayan kişiler, devletin sunmuş oldukları sağlık hizmetinden yararlanabilmeleri için GSS primlerini ödemek zorundadırlar. 2017 yılından sonra GSS prim ücretleri tek fiyat olarak belirlenmiştir. Ancak bu fiyat her yıl artmaktadır, fiyat sabit kalmamaktadır. 25 yaşını geçen bekar yada evli kişiler asgari ücret tutarının %3' ü kadar sigorta primi ödemesi yapmaktadırlar. Sigorta priminden muaf durumu yada ödeme durumu gelir testine göre sonuçlanmaktadır. 

Diğerleri bunu' da okudu: Yeşil Kart Hangi Durumlarda İptal Edilir ?

 

Gelir Testi Nedir ?

 

Gelir testi birçok işlemde büyük önem taşıyan önemli bir testtir. Bu testin sonucuna göre, belirli kriterlere uyan kişilere devlet tarafından bazı yardımlar yapılmaktadır. Brüt asgari ücret tutarının ailede yaşayan kişi sayısına bölünmesi sonucunda, kişi başına asgari ücret tutarın 1/3' ü veya daha üstü olanlar G1 kategorisinde yer almaktadırlar. Brüt asgari ücretin 1/3' ünden az olanlar ise G0 kategorisinde yer almaktadırlar.  

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

Sosyal Medyada Paylaş