..

Hangi Kan Grupları Evlenemez

Kan uyuşmazlığı günümüzde yaşanan ciddi sorunlardan bir tanesidir. Hangi kan grupları evlenemez sorusunun yanıtına haberimizin devamına ulaşabilirsiniz.

Hangi Kan Grupları Evlenemez

Kan uyuşmazlığı sorunu, bütün dünyada yaşanan genel bir sorundur. Evlenmek isteyen iki kişide veya anne ve bebek arasında bu sorun görülebilmektedir. Kan uyuşmazlığı olayı oldukça normal bir olaydır. Dünya genelinde insanların %60' ı bu sorun ile karşılaşabilmektedir. Farklı kan grubundan kan alındığı zaman bağışıklık sistemi bu duruma hemen reaksiyon gösterir ve rahatsızlık belirtileri başlar. Günümüzde birçok kişinin merak ettiği konuların başında gelen, hangi kan grupları evlenemez sorusunun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz. 

 

Hangi Kan Grupları Evlenemez

 

Aslında kan uyuşmazlığını kısaca, RH pozitif kan grubuna sahip olan bir annenin RH negatif kan grubuna sahip bir babadan gebe kalması sonucu oluşmaktadır. Eğer kan grubunuzda uyuşmazlık söz konusu ise, anne ve baba adaylarının gebelik testi yaptırmaya gittikleri zaman belli ilaçları kullanması gerekecektir. Henüz hamileliğin başında bu sorun ile karşılaşırsanız panik yapmanıza gerek yok çünkü, bu durumun bir çözümü vardır. Anne adayı bebeğe hamileyken, bebeğin kanı plasenta yardımıyla annenin kan grubuna geçirilebilmektedir. Kan uyuşmazlığının önüne geçebilmek için ise mutlaka tedavi ve bazı yöntemlerin uygulanması gerekiyor. Evlenmek üzere olan çiftler hangi kan gruplarının evlenemeyeceğini merak etmektedir. Hangi kan grupları evlenemez, günümüzde bu bilgi tamamen asılsın olup yanlıştır çünkü bütün kan gruplarından anne adayları ve bütün kan gruplarından baba adayları sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmektedir. Yalnızca kan uyuşmazlığı sorunu vardır, kan uyuşmazlığı olabilmesi için ise RH pozitif anne ile RH negatif babanın çocuk yapması sonucu görülmektedir. Ancak bu durumda bile ilk gebelikte bebeği etkileyecek herhangi olumsuz bir durum söz konusu değildir. Daha sonraki gebelikte ise problem olmasın diye doktor tarafından gereken önlemler alınmaktadır. Kan grubu uyuşmazlığı için geliştirilmiş, uyuşmazlık iğnesi ile bu sorun hızlı ve güvenli bir şekilde çözülmektedir. 

 

Kan Uyuşmazlığı Nedir ?

 

Kan uyuşmazlığı günümüzde birçok kişinin yaşadığı genel problemlerden bir tanesidir. Bu uyuşmazlığın sebebi ise, RH negatif kan grubuna sahip bir anne adayı ile RH pozitif kan grubuna sahip baba adayının evlenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Eğer kan grubunuz belirttiğim gibiyse ve çocuk bekliyorsanız ilk çocukta herhangi bir sorun olmadığı uzman doktorlar tarafından belirtilmiştir. Ancak ikinci ve üçüncü çocuk için uyuşmazlık iğnesi olmanız gerekmektedir. Gebelik testine gittiğiniz zaman durumunuz doktorunuza belirtmeniz oldukça önemlidir. Bugün ki yazımızda sizler için hangi kan gruplarının evlenemeyeceğini ve kan uyuşmazlığının ne olduğunu araştırıp derledik. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş