İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2021

İşsizlik maaşı almak için başvuru yapmak isteyenler işsizlik maaşı alma şartları nedir diye araştırma yapmaktadır. Bu sayfadan 2021 yılına ait İşkur işsizlik maaşı şartlarını inceleyebilir, ne kadar olduğunu öğrenebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2021

Türkiye'de en çok merak edilen konular arasında işsizlik maaşı alma şartları yer almaktadır. SSK ve Bağkur bilgi sitesi olarak biz de araştırmalarımızı güncel kaynaklarından yaparak sizler için işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı almak için ne kadar çalışmak gerekiyor, işsizlik maaşı başvurusu nereye yapılır gibi soruların yanıtlarını maddeler halinde sıraladık. İşte 2021 yılında işten ayrılan bir işçinin işsizlik maaşı almak için yapması gerekenler için yol haritası.

 

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin öncelikle işsizlik maaşının ne olduğunu ve kimlerin alabildiğini öğrenmesi gerekmektedir. Öncelikle şunu belirtelim, çalışan ve işten ayrılan kişilerin işsizlik maaşı alabilmesi için işten kendi isteği dışında ayrılmış olması yani işten çıkarılmış olması gerekiyor. İşsizlik maaşı alabilmek için de son 1 yıl içerisinde 120 gün aralıksız olarak çalışmış ve primlerin ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işten çıkartılan bir kişinnin işsizlik maaşı alabilmesi için son 3 yıl içerisinde en az 600 gün SGK primlerinin ödenmiş olması da şartlar arasında yer alıyor. Son 3 yıl içerisinde SGK primleri 600 gün ödenen kişiye 6 ay, 900 gün prim ödenen kişiye 8 ay, 1080 gün prim ödenen kişiye ise 10 ay işsizlik maaşı veriliyor.

 

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2021

- Kendi isteği dışında işten ayrılmak (işten çıkartılmış olmak),

- Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışmış olmak,

- İşten çıkartılmadan son 4 ay devamlı olarak sigorta priminin yatmış olması

- İşsiz kaldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde İşkur kurumuna şahsen veya internet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapmak. (E-Devlet'ten de başvuru kabul ediliyor.)

 

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan şartları uyan kişiler, Türkiye'nin tüm illerinde yer alan İŞKUR binalarına kimlik belgesiyle giderek işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunabilirler. Öte yandan, İşkur internet sitesi üzerinden (https://www.iskur.gov.tr/) veya E-devlet üzerinden de (https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/) işsizlik maaşı başvurunuzu online ortamdan yapabilirsiniz. Maaş durum bilginiz ise e-devletinize veya cep telefon numaranıza sonuçlandırıldıktan sonra gönderilir. Ayrıca maaş başvurunuzun olumlu olup olmadığını İşkur'u ziyaret ederek de öğrenebilirsiniz.

 

Türkiye'de çalışanların güvencesi olan işsizlik maaşı, onbinlerce kişi tarafından tercih edilmektedir. İşsizlik maaşı, tüm TC vatandaşlarının resmi hakkıdır. Başvuru yapacak kişi işyerinden kendi isteği dışında ayrılmış olması şartlar arasında yer alıyor. Bu şartlara uymayan kişilere işsizlik maaşı bağlanamaz. İşsizlik maaşı, çalışanların işten çıkardıkları süreden sonra iş aramak için geçen zamanda devlet tarafından sağlanan güvenceler arasında yer alıyor. Temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde bağlanan maaş miktarı da değişiklik göstermektedir. İşsizlik maaşı 2021 yılında 4447 sayılı İşsizlik Kanunu'nda açık bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre işsizlik maaşı 2021 yılında en düşük 1.420 TL, en yüksek işsizlik ücreti 2.841 TL olmuştur. Bu rakam, çalışanın işsizlikten önceki brüt ücretine göre belirlenmektedir.

 

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir? 

İşsizlik maaşı kaç ay verilir diye soranlara cevabımız, prim süresine göre değişiklik gösteriyor. Son üç yıl içerisinde 600 gün çalışan bir kişiye 6 ay, 900 gün çalışanlara 8 ay, 1080 gün çalışanlara ise 10 ay işsizlik maaşı veriliyor.

 

İŞKUR, işsizlik maaşı alan kişilere mesleğine göre öncelikli olarak iş buluyor. İŞKUR'un önerdiği işi reddeden kişilerin işsizlik maaşı iptal ediliyor.

10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanan bir kişi, eğer 2 ay sonra bir işe girmişse işsizlik maaşı otomatik olarak kesiliyor. İşsizlik maaşı, sadece çalışılmayan sürelerde veriliyor.

İşsizlik maaşı hesaplaması, brüt ücrertin %40'ı olarak hesaplanıyor. Buna göre, çalışan kişilerin maaşı ne kadar olursa olsun alacakları işsizlik maaşı, asgari ücretin %80'ini geçmiyor.


Hizmet akdinin feshinden önceki 120 gün devamlı olarak prim ödenmiş olması da gerekiyor. Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün çalışmış olmak ve son işten ayrılışınızdan önceki 120 gün primlerinizin yatırılmış olması sonrasında siz de işsizlik maaşınızı almaya hak kazanırsınız. Bu sayfamızda yer alan bilgilere göz atarak siz de işsizlik maaşı alma şartları hakkında 2021 yılına ait bilgileri inceleyebilirsiniz. İşsizlik maaşı ile ilgili güncel gelişmeleri, haberleri ve İŞKUR ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmek istiyorsanız sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş