..

Yeşil Kart Nasıl Alınır 2021

Hastanelerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmek için yeşil kart almanız gerekiyor. Merak edilen bir konu olan yeşil kart nasıl alınır 2021 sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Yeşil Kart Nasıl Alınır 2021

Maddi durumu kötü olan ailelere devlet tarafından yeşil kart verilmektedir. Ancak yeşil kart alabilmeniz için bazı gereken şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Yeşil kart almak isteyen kişide aranan ilk ve en temel şart herhangi bir sosyal güvencesinin olmamasıdır. Eğer herhangi sosyal güvenceniz var ise maalesef yeşil kart alamazsınız. Yeşil kart maddi durumu iyi olmayan kişiler, hastane işlemlerini ücretsiz şekilde yürütebilsin diye devlet tarafından verilen resmi bir belgedir. Engelli bireylerde yeşil kart alma haklarına sahiptir. Ancak yeşil kart alabilmeniz için engelli raporunuzun olması şarttır. Engelli raporu ise, engel oranı en az %40 olan kişilere verilmektedir. Gereken şartları taşıyan herkes yeşil kart alabilmektedir. Yeşil kart nasıl alınır 2021 sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Yeşil Kart Nasıl Alınır 2021

 

Yeşil kart alabilmeniz için gereken şartları taşıyor olmalısınız. Bu kartı almak isteyen kişinin maddi durumu kötü olmalı ve hiçbir sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. Ayrıca aranan bir diğer şart ise ailenin gelir ortalamasının brüt asgari ücret tutarının 1/3' ünden az olması gerekiyor. Engelli olupt' a hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerde, %40 engelli raporlarıyla birlikte başvuru yaparak yeşil kart alabilmektedirler. Yeşil kartın amacın SGK ile anlaşması bulunan hastanelerden kişilerin ücretsiz muayene olmasıdır. Hastanede ki masrafların hepsini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üstlenmektedir. Yeşil kart nasıl alınır 2021, bu kartı alabilmeniz için sizden istenilen evrakları eksiksiz şekilde hazırlayarak, ikametgahınızın bağlı bulunduğu Kaymakamlıklara yada Valiliklere müracaat etmektir. Gereken belgeleri hazırladıktan sonra müracaat eden kişilere gelir testi uygulanmaktadır. Daha sonra gereken evraklar sizden alınır, ve araştırma ve inceleme süreci başlar. Eğer verdiğiniz bilgiler doğru ise ve evraklarınızda herhangi bir sorun yok ise yeşil kartınız hazırlanacaktır. Daha sonra gidip kartınızı imza karşılığı teslim alabilirsiniz. Yeşil kartı olan kişiler SGK ile anlaşmalı olan hastanelerden ücretsiz olarak tedavi olabilmektedirler. 

Diğerleri bunu' da okudu: Yeşil Kart Nedir Ne İşe Yarar ?

 

Yeşil Kart Alma Şartları 2021

 

Devlet tarafından hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilen bu resmi belgeyi alabilmeniz için gereken şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Yasalarca belirlenmiş olan yeşil kart alma şartları ise şu şekildedir; 

 

1- Yeşil kart başvurusu yapan kişinin emeklilik durumunun bulunmaması gerekiyor.

2- Başvuru yapan kişilerin vergi ya da çiftlik kaydının olmaması lazım.

3- Yeşil kart almak isteyen kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekiyor.

4- Ailede yaşayan kişilerin ortalama gelirinin brüt asgari ücret tutarının 1/3' ünden az olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan herkes yeşil kart alma hakkına sahiptir. Yapılan başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenmekte ve araştırılmaktadır. Başvuruları olumlu sonuçlanan kişilere imza karşılığı yeşil kartları teslim edilmektedir. 

 

Yeşil Kart Geçerlilik Süresi Ne Kadar 2021 

 

Günümüzde merak edilen bir diğer konu ise yeşil kart kullanım süresinin ne kadar olduğudur. Yasalarca belirlenmiş olan yeşil kart kullanım süresi 1 yıldır. Yeşil kart sahibi olan kişiler, maddi durumlarının düzelmesi durumunda yeşil kart iptal işlemini gerçekleştirmelidir. Ancak kartı kullandığınız zamanlarda maddi durumunuzda herhangi bir düzelme olmaz ise, yeşil kart kullanım süresi yıl bazlı olarak uzatılmaktadır. Yeşil kart kullanım sürelerini uzatmak isteyen kişiler, yeşil kart yoklama belgesi doldurarak kartlarının kullanım sürelerini uzatabilmektedirler. Kart süresini uzatmak için Kaymakamlık, Valilik ya da Sosyal Güvenlik Kurumlarına müracaat edebilirsiniz. Yeşil kart kullanım süresinin uzatılmasına, yeşil kart vizeleme işlemleri denilmektedir.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

Sosyal Medyada Paylaş