..

Yeşil Kart Geçerlilik Süresi Ne Kadar

Devlet tarafından hastane işlemlerimizi ücretsiz şekilde yapabilmemizi sağlayan, yeşil kartın belli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Günümüzde araştırılan ve merak edilen konulardan olan yeşil kart süresi ne kadar ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Yeşil Kart Geçerlilik Süresi Ne Kadar

Yeşil kart devlet tarafından hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilen resmi bir belgedir. Bu resmi belgeyi alabilmeniz için öncelikle gereken şartları taşıyor olmalısınız. Yeşil kart almak isteyen kişide aranan ilk şart hiçbir sosyal güvencesinin olmamasıdır. Ayrıca ailede yaşayan kişilerin gelirlerinin brüt asgari ücretin tutarının 1/3' ünden az olması' da bir diğer şarttır. Yeşil kart almak isteyen kişiye ilk önce gelir testi yapılmaktadır. Daha sonra gereken kriterlere uyanların başvuruları işleme alınmaktadır. Başvuruları olumlu sonuçlanan kişilere imza karşılığı yeşil kartları teslim edilmektedir. Birçok kişi yeşil kartın geçerlilik süresinin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Yeşil kart geçerlilik süresi ne kadar ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Yeşil Kart Geçerlilik Süresi Ne Kadar ? 

 

Hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere devlet tarafından verilen yeşil kart ile, hastanelerde ücretsiz tedavi olabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumları ile anlaşmalı olan hastaneler yeşil kartı olan kişilere ücretsiz hizmet vermektedir. Ancak yeşil kart alabilmeniz için hiçbir sosyal güvencenizin olmaması gerekiyor. Yeşil kart engeli bulunan kişilere' de verilmektedir. Ancak engelli bireylerin yeşil kart alabilmesi için engelli raporunda bulunan engel oranının en az %40 olması gerekiyor. Günümüzde birçok yeşil kart sahibi yeşil kartlarının geçerlilik süresinin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Yeşil kart geçerlilik süresi ne kadar, yasalarca belirlenmiş olan yeşil kart geçerlilik süresi 1 yıldır. Eğer yeşil kart kullanım sürenizi uzatmak isterseniz, yeşil kart kullanım süresi yıl bazlı olarak uzatılmaktadır. Eğer yeşil kart kullanıyorsanız ve maddi durumunuzda düzelmeler gerçekleştiyse, yeşil kart iptal işlemini gerçekleştirmelisiniz. Yeşil kart kullanım süresini uzatmaya yeşil kart vizeleme işlemi denilmektedir. Yeşil kart kullanırken uzatma işlemini yapmak isteyen kişilere yeniden gelir testi yapılmaktadır. Eğer herhangi bir sorun görülmez ise yeşil kart kullanımız yıl bazlı olarak uzatılacaktır. 

Diğerleri bunu' da okudu: Yeşil Kart Nasıl Alınır 2021

 

Yeşil Kart Alma Şartları 2021

 

Devlet tarafından yeşil kart verilecek kişiler gereken şartları taşıyor olmalıdır. Yasalarca belirlenmiş olan yeşil kart alma şartları şunlardır;

 

* Ailede yaşayan kişilerin aylık gelirlerinin toplamının brüt asgari ücret tutarının 1/3' ünden az olması

* Yeşil kart almak isteyen kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekiyor

* Başvuru yapan kişilerin vergi yada çiftlik kaydının olmaması gerekiyor

* Yeşil kart başvuru yapan kişilerin emeklilik durumunun bulunmaması gerekiyor

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşıyan herkes yeşil kart alma hakkına sahiptirler. Yapılan başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenmekte ve araştırılmaktadır.  Yapmış olduğu başvurular olumlu sonuçlanan kişilere yeşil kartları imza karşılığı teslim edilmektedir. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş