..

Zor Bulunan Kan Grupları

Bugün ki yazımızda sizler için zor bulunan kan gruplarını araştırıp derledik. İşte detaylar.

Zor Bulunan Kan Grupları

Kan grupları ailemizden bizlere gelen bir mirastır aslında. Günümüzde temel olarak ise 4 ayrı kan grubu bulunmaktadır. Bu kan grupları ise sırasıyla şöyledir; A, AB, B, 0 olmak üzere 4 gruba ayrılmaktadır. Ancak bunlara ek olarak RH pozitif ve RH negatif kan grupları olduğu için toplamda sekiz farklı kan grubu bulunmaktadır. Geçmişte denenen kan aktarımları kesin olarak başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Bunun en büyük sebebi ise, her kan grubunun kendine özgü bağışıklık sisteminde bulunan antikor yapısıdır. Antikor, virüs ve bakterilere karşı vücudumuzu koruyan önemli bir organizmadır. Yani kısacası A kan grubu olan birisine B grubu kan verilir ise, kanda pıhtılaşmalar olacağı için ölüme yol açacaktır. Günümüzde birçok kişinin merak ettiği konulardan olan zor bulunan kan grupları hangileridir, sizler için araştırıp derledik. 

 

Zor Bulunan Kan Grupları

 

En zor bulunan kan grupları dünyada ve ülkemizde farklılık göstermektedir. Zor bulunan kan grupları,  dünya genelinde en zor bulunan kan grubu AB RH (-) bu kan grubundan sonra B RH (-) gelir, eğer acil bir durumunuz var ise bu kan grupları en zor bulunan kan grupları olarak belirlenmiştir. Bu kan gruplarına sahipseniz, normal hayatta çok dikkatli olmanız gerekiyor. Acil bir durumunuz olduğu zamanda bu kan gruplarına sahipseniz ve kan lazım ise biran önce kan arayışına girilmesi en doğrusu olacaktır. Ülkemizde kan grubu dağılımı yapıldığı zaman ülkenin %85' i RH (+) kalan %15' i ise RH (-) kan grubudur. Ülkemizde en çok bulunan kan grupları aşağıda listelenmiştir. 

 

Türkiye Kan Grubu Dağılımı

Ülkemizde bulunan en çok kan grubu A RH pozitif olup, en az bulunan kan grubu ise AB RH negatiftir. Türkiye' nin %37' si A RH pozitif kan grubuna ve %1' i ise A RH negatif kan grubuna sahiptir. Diğer kan gruplarının dağılımı ise şu şekildedir; 

* ARH (+) %37

* 0 RH (+) %30

* B RH (+) %14

* AB RH (+) %7

* A RH (-) %5

* 0 RH (-) %4

* B RH (-) %2

AB RH (-) %1

Ülkemizde bulunan kan gruplarının dağılım yüzdeleri bu şekildedir. 

Sosyal Medyada Paylaş