İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019


İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019

Sigortalı olarak çalışan işsiz kalan vatandaşlarımıza verilen güvenceler arasında yer alan işsizlik ücreti için merak eden okurlarımız için işsizlik maaşı ne kadar 2019 yazımızda işsiz kalan vatandaşlarımıza ödenilecek ücretler haber detayımız da verilmiştir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019
18 Eylül 2019 Çarşamba 18:50 tarihinde paylaşıldı.
Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı olarak hizmet veren vatandaşlar işsiz kalması durumunda devlet tarafından geçimini sağlaması amacıyla maddi yardım sağlanmaktadır. Bu sağlanan yardım işçinin çalıştığı süre zarfında işveren tarafından ödenen sigorta ödemesi adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu'na yatırılan sigorta ücreti içerisinden tahsil edilmektedir. SSK'ya bağlı çalışan asgari ücretlinin işverene maliyeti içerisinde alınan SGK primi, işsizlik sigortası primi, gelir vergisi, asgari geçim indirimi, damga vergisi, adı altında toplanılan ücretler arasında tahsil edilmektedir. Ülkemizde %13 seviyelerine yükselen işsizlik oranları arasında işsizlik maaşı almaya hak kazananların oranı çok azdır. İşsizlik maaşı almak için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların sağlanması durumunda işsizlik maaşı almanız mümkündür. İşsizlik maaşı ne kadar 2019 yılı için tutar ve hesaplaması haberimizde yer almaktadır. İşsizlik ödeneği işçi işsiz kalması durumunda yaşamını devam ettirmesi için yemek ve barınma ihtiyaçlarının bir kısmını karşılanması için ödenilen ücrettir. İşsizlik ödeneği almaya hak kazananlar ne kadar ücret alacaklarını aşağıdaki haber detayından öğrenebilirler. 

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019

İşsiz kalan işçiye ödenilecek işveren tarafından yatırılan sigorta türüne göre değişmektedir. İşsizlik maaşı hesaplanırken son 4 aydaki brüt maaşınızın ortalaması alınmaktadır. Bu oranın %40 tutarı işsizli maaşı olarak işsiz kalan vatandaşa ödenmektedir. Asgari ücretli işsizlik maaşı 2019 yılı için şu şekildedir.
Son 4 ayın brüt asgari ücret tutarı: 2,558*4= 10.232
Son 4 ayın brüt ortalaması: 10,232/4= 2,558 TL
Bu tutarın %40'ı: 2,558*0.40= 1,023.2 tutarında ödeme yapılacaktır. 
Yukarıda verilen tutar asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapılan vatandaşlara ödenecek tutardır. Ödenecek işsizlik ücreti geçerli asgari ücretin %80 oranından fazla olması mümkün değildir. 

Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti 2019

Asgari ücretli olarak hizmet sektöründe çalışan vatandaşlarımız için emeği karşılığında ödenilen maaş haricinde işveren tarafından devlete ödenilen birtakım ücretler vardır. Asgari ücretlinin işverene maliyeti 2019 yılı için www.ailevecalısma.gov.tr adresinden edinilen bilgilere göre şu şekildedir.
 
Asgari Ücret  2.558,40
SGK Primi %15.5(işveren payı) 396,55
İşveren işsizlik sigorta primi %2 51,27
İşverene Toplam Maliyeti 3.0006,12
 
Yukarıda verilen bilgiler İşsizlik maaşı ne kadar 2019 yılı için verilen tutardır. Asgari ücret üzerinde primi yatan vatandaşlar son 4 ayın brüt ücretinin ortalamasını hesaplayıp bu oranın %40'ını hesapladığı zaman işsiz kalması durumunda işsiz kaldığı zaman alacağı ücreti öğrenmiş olacaktır. Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  SSK Bağkur SSK Bağkur
  2020 © Ssk, Bağ-kur, Emeklilik Sorgulama