Eşinden Boşanmış Kadın Babasının Aylığını Alabilir Mi

Boşanmış kadınlara maaş bağlanması çok merak edilen bir konudur. Peki eşinden boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi? İşte 2021 yılı güncel kanunlara göre bu sorunun yanıtı tüm ayrıntılarıyla bu sayfada yer almaktadır.

Eşinden Boşanmış Kadın Babasının Aylığını Alabilir Mi
Boşanan kadın babasından maaş alabilir mi diye bir çok kişi merak etmektedir. Günümüzde herhangi bir nedenle eşinden ayrılan ve SGK gibi sosyal güvencesi bulunmayan kadınların mağdur olmamaları için bir çok sosyal imkan bulunmaktadır. Bu kadınlar anne veya babalarının maaşlarını da alabilirler fakat bu maaş ödemesi belirli oran ve şartlar dahilinde yapılmaktadır. Peki eşinden boşanan kadın babasının maaşının yüzde kaçını alabilir? Sağlık sigortalarından da yararlanabilir mi gibi soruların cevabını bekliyorsanız bu sayfamızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Eşinden Boşanan Kadın Babasının Aylığını Alabilir Mi?
Eşinden ayrılan kadınlara devletimiz pek çok sosyal konuda yardım etmektedir. Kadınların mağdur olmaması adına bu sosyal yardımlaşmalar gün geçtikçe geliştirilmekte ve artmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda maaş alınabilmesi için aranan şart ölüm tarihiydi. Ancak 2019 yılı itibariyle ölüm tarihi dikkate alınmamaktadır. Babası vefat eden ve eşinden boşanan her kadın, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yapacağı başvuru sonrasında bu maaşı almaya hak kazanmaktadır. Ayrıca eşinden boşanan kadınlara dul maaşı, yetim maaşı, SYDV yardımları gibi ödemeler de verilmektedir.
 
Maaş Alabilmek İçin Gerekli Şartlar:
·Farklı bir kurumda emekliliği bulunmamak,
·Çalışıyor olmamak, geliri olmamak,
·Sosyal güvencesi olmamak,
·Farklı bir kurum ve kuruluştan yardım alıyor olmamak,
·Boşanma sonrasında farklı bir kişiyle evlenmemek,
·Aynı kişi ile evlenmemek,
·Üzerine kayıtlı taşınmaz olmamak.
 
Eşinden Boşanan Kadınların Maaş Kesintisi Olur Mu?
"Anlaşmalı boşanma" gibi durumları SGK tespit ettiği anda, babasının maaşını alan kadının maaşı iptal edilecektir. Kağıt üstünde boşanma ile aynı evde yaşamaya devam eden eşlerin uyguladığı bu yöntem ağır cezalarla sonuçlanabilir. Kadının, babasından kalan yetim aylığı veya ölmüş kocasından dul aylığı alabilmesi için "evli olmama" şartı aranmaktadır. Evli olan kadın, sigortalı ve resmi nikahlı eşinden boşanması durumunda aylık almaya başlayabilir. Eğer anlaşmalı boşanma durumunda bu yönteme başvuruluyorsa, SGK yetkililerinin tespiti sonrasında bu paranın geri ödenmesi, cezai işlemler ve maaşın kesilmesi gibi sonuçlanabilir. 1 Ekim 2018'de kanuna çok önemli maddeler eklenmiştir. SGK, tespit etmesi halinde dul aylığı, yetim aylığı alan kadınların maaşlarını kesebiliyor. SGK, gizli denetmenler ile çat kapı araştırmalar yaparak "anlaşmalı boşanma" olup olmadığını araştırmaktadır. Bu yönteme başvuran kişiler kesin olarak "suç işlemiş sayılır" ve açık olarak cezalarını çekmeleri için SGK tarafından dava açılacaktır.

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Nasıl Alır?

Maddi açıdan sıkıntıya düşmek istemeyen kadınlara verilen haklar arasında yer alan babadan maaş alma hakkı, 2019 yılında da devam etmektedir. Eşinden boşanmış kadınların babasının maaşlarını alabilmeleri için babanın ölmüş olması sonrasında bu durumu SGK'ye bildirmesiyle birlikte maaş bağlanacaktır. Maaş ödemeleri, PTT şubelerinden kimlik belgesiyle yapılacaktır. Ayrıca şunu da belirtelim, baba maaşı alabilmek için öncelikle babanın SGK'lı veya Bağ-kur'lu emekli olabilmesi gerekmektedir. Baba öldükten sonra maaş alınabilir. Siz de bu sayfamızdaki bilgileri okuyarak eşinden ayrılan kadın babasının maaşını alabilir mi sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm detaylar için aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanabilir, sskbagkur.com internet sitesi üzerinden her türlü SGK konusunu inceleyebilirsiniz.

İlgili sayfalar:
Sgk müşteri hizmetleri
Primi eksik olan nasıl emekli olabilir?
Sosyal Medyada Paylaş