..

Engelli İdari İzin Nasıl Alınır

Engelli olarak görev yapan kişilerin idari izin alma hakları bulunmaktadır. Günümüzde araştırılan konuların başında gelen engelli idari izin nasıl alınır sorunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Engelli İdari İzin Nasıl Alınır

Kamuda yada özel sektörde görev yapan kişilerin idari izinli sayılabileceği durumlar olabilir. İdari izini sadece yönetici verebilirken bu izin mazeret izni olarak' ta bilinmektedir. Çalışan birçok kişinin yanlış bildiği mazeret izni, 4857 sayılı İş Kanununa göre herhangi bir kurum yada kuruluşta görev yapan kişiler için düzenlenen çeşitli izinlerden bir tanesidir. Özellikle isminden dolayı çok farklı şekilde algılanan ve yanlış anlaşılan idari izin yani mazeret izni hakkında detaylı bir araştırma yaparak sizler için derledik. Engelli idari izin nasıl alınır sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Engelli İdari İzin Nasıl Alınır 

 

Mazeret izni çalışan kişinin olağanüstü bir şey yaşadığı zaman ücretli olarak izne ayrılmasına mazeret izni denilmektedir. Yıllık izin dışında kalan mazeret izni işçilerin kamu kurumlarında yer alan idari izin ile karıştırılmamalıdır. İşçi olarak görev yapan kişilerin, yasada yada iş sözleşmelerinde yer almayan gerekçeler ile aldıkları ücretli izinlere idari izin denilmektedir. İdari izinler sadece kamu kuruluşlarında geçerli olsa' da, işverenin işçisine gönüllü izin vermesi' de idari izin sayılmaktadır. Engelli idari izin nasıl alınır, engelli olarak görev yapmakta olan kişiler idari izin kullanmak istedikleri zaman işverene müracaat ederek izin istemelidir. Eğer işveren uygun görür ise idari izin verme yetkisine sahiptir. Ancak mazeret izni memurlar için bazı koşullar baz alınarak belirlenmiştir. Buna göre mazeret izinleri 657 sayılı kanunun 104. maddesinin C bendinde düzenlenmiştir. İşveren tam yetki sahibi olduğu için uygun görmesi durumunda en fazla 10 güne kadar idari izin verebilmektedir. 

İlgili haber: Engelli Sağlık Raporu Sorgulama

 

İşçiye Verilen Mazeret İzinleri ve Süreleri

 

Mazeret izinleri işverenin uygun gördüğü takdirde verilen ücretli izinlerdir. Ancak kanunlarca belirlenmiş mazeret izin süreleri bulunmaktadır. Aşağıda yer alan bilgilerden hangi mazeret için kaç gün izin alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

1- Evlilik durumunda 3 gün

2- Çocuğunuzun olması durumunda 3 gün

3- Aile 1. derece yakınlarınızdan birisinin ölmesi durumunda 3 gün

4- Eşinizin doğum yapması halinde 5 gün

Kullanabileceğiniz mazeret izinleri süresi en fazla bu kadardır. 

 

Mazeret İzinleri Hangi Durumlarda Verilir ?

 

Mazeret izinlerinin başında hamilelik gelmektedir. Bayan memura hamile olması durumunda doğumundan önce 8 ve doğumundan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin verilmektedir. Çoğul gebelik durumunda ise, 2 hafta süreyle izin eklenir. Eşi doğum yapan memura ise 10 gün izin verilmektedir. İkinci bir mazeret izni ise ölüm iznidir. Aile yakınlarınızdan birisi öldüğü zaman 7 gün mazeret izni alabilirsiniz. Bir diğer mazeret izni ise çeşitli sebepler ile verilen diğer mazeret izinleridir. Bir yıl içerisinde toplu yada parça halinde en fazla 10 gün mazeret izni verilmektedir. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş