İşsizlik Maaşı Alan Kişi Sağlıktan Yararlanır mı ?

İşsizlik maaşı devlet tarafından çalışmayan kişilere verilmektedir. Merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen, işsizlik maaşı alan kişi sağlıktan yararlanır mı ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alan Kişi Sağlıktan Yararlanır mı ?

İşsizlik maaşı bir kişi işten çıktığı zaman yeni bir iş bulana kadar devlet tarafından ödenen paraya denilmektedir. İşsizlik maaşını alabilmeniz için işverenin işinize son vermesi yada iş yerinizi kapanmış olması gerekiyor. Bu maaşı alacak kişide aranan ilk şart kendi kusurunuz olmadan işinize son verilmesidir. Eğer kendi kusurunuz yada hatanız yüzünden işten çıkarılırsanız işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşını alabilmeniz için patronunuz işinize son vermeli yada iş yerinizin kapanmış olması gerekiyor. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen, işsizlik maaşı alan kişi sağlıktan yararlanır mı ? Sorusunun yanıtı haberimizin devamındadır.

 

İşsizlik Maaşı Alan Kişi Sağlıktan Yararlanır mı ?

 

İşsizlik maaşı alacak kişi gereken şartları taşıyor olmalıdır. Bu maaşı almak isteyen kişide aranan ilk şart kendi hataları sebebiyle işten çıkarılmamış olmasıdır. Eğer ki bir kişi kendi hataları ve kendi kusurları sebebiyle iş veren tarafından işten çıkarılır ise, devletin vermiş olduğu işsizlik maaşını alamayacaktır. Devletin vermiş olduğu işsizlik maaşını alabilmeniz için mutlaka iş veren işinize son vermiş olmalı yada, iş yerinizin kapanmış olması gerekir. Bu şartları taşıyan herkes işsizlik maaşı alabilecektir. İşlerine son verilen kişilerin en çok merak ettiği bir diğer konu ise işsiz kaldığımız sürelerde hastane imkanlarından yararlanabilir' miyiz sorusudur. İşsizlik maaşı alan kişi sağlıktan yararlanır mı, İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişi işsiz olduğu süre zarfında Genel Sağlık Sigortası ödemelerine ihtiyaç duymadan sağlık imkanlarından yararlanabilmektedir. Yani bu durumda önemli olan tek husus işine son verilen kişi işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olmalıdır. Ancak işsizlik maaşı almayan kişiler için durum biraz daha farklıdır. Bu kişiler iş yerlerinden ayrılmadan önce bir yıl içerisinde üç aylık prim ödemişler ise belirli bir süre daha sağlık hizmeti almaya devam edecektir. İş yerlerinden ayrılan ve üç aylık prim ödemesini gerçekleştiren kişiler yüz gün daha sağlık hizmeti almaya devam edecektir.

Diğerleri bunu' da okudu: Rapor parası maaştan kesilir mi ?

 

İşsizlik Maaşı Kaç Gün Alınır ?

 

İşsizlik maaşı alabilmeniz için gereken şartları yukarıda belirttik. Bu şartları taşıyan herkes işsizlik maaşını alabilecektir. Bu maaşı almaya hak kazanan kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise işsizlik maaşı kaç gün alınır sorusudur. İşsizlik maaşını kaç gün alabileceğiniz aşağıda belirtilmiştir. 

1- 600 gün primleri ödenmiş olup sigortalı olarak çalışırken işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişilere 180 gün

2- 900 gün primleri ödenmiş olup sigortalı olarak çalışırken işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişilere 240 gün

3- 1080 gün primleri ödenmiş olup sigortalı olarak çalışırken işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişilere 300 gün işsizlik maaşı ödenmektedir.

 

İşsizlik Maaşı Alan Kişiler Rapor Parsı Alabilir mi ?

 

Rapor parası olarak bilinen şey, bir kişi iş esnasında yaşadığı kaza yada hastalık sebebiyle doktor tarafından verilen rapordur. Bu raporu aldığınız zaman doğal olarak işe gidemeyeceksiniz. Bayan çalışanlar hamilelik döneminde geçici iş göremezlik raporu alabilmektedirler. İşsizlik maaşı' da hastalık ve annelik sigortasını kapsamaktadır. Geçici iş göremezlik raporu alan bir kişini ödemesi 3 gün sonra yapılmaya başlanmaktadır. Yani kısacası işsizlik maaşı alan bir kişi rapor parası alabilmektedir. Raporunuzun ödenmesi SGK tarafından yapılmaktadır. Bu sebep ile doktor yada hekimden aldığınız raporları iş vereninize götürerek teslim etmelisiniz. İş veren bu raporu SGK sistemine işledikten sonra ödeme işlemleri devreye girecektir. Adınıza yapılan ödemeyi en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş