Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

Bu sayfamızdan kendi isteğiyle işten çıkan tazminat alır mı sorusuna yanıt bulabilir, kıdem tazminatı hakkında güncel yasayı inceleyebilirsiniz. Peki işten çıkan tazminat alabilir mi?

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?

Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren kıdem tazminatı ile ilgili son zamanlarda bir çok soru alıyoruz. Bu soruların başında işten ayrılınca tazminat alınır mı gelmektedir. Ssk bilgi sitesi olarak 2019 yılında kıdem tazminatı almak için neler yapmak gerekir, işten kendi isteğiyle ayrılan kişi tazminat almaya hak kazanır mı, şartları nelerdir gibi soruları araştırarak güncel kaynağından sizler için bu sayfamızı hazırladık.

İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi?
Çalıştığı işyerindeki işini kendi isteğiyle fesheden bir çalışanın aklına gelen ilk şey, işverenden tazminat alma hakkı olup olmadığıdır. Bu konuda pek çok farklı kaynak bulunmaktadır ancak internet üzerinde yer alan bilgilerin çoğunluğu gözlemlerimize göre insanları yanlış yönlendirmektedir. Biz SGK resmi kaynaklarını araştırarak bu konuya net yanıtlar aradık.

Kıdem Tazminatı Nedir?
İş Kanunu kapsamında hizmet veren çalışanların herhangi bir sebeple işten ayrıldıklarında, çalıştıkları zaman karşılığında işveren tarafından çalışanan ödenen ücrete kıdem tazminatı denilmektedir. Tazminat almak için 1475 Sayılı İş Kanunu'nun 14. Maddesini incelemek yeterlidir. [Kıdem Tazminatı Mevzuat]

Kıdem Tazminatını Kim Alabilir?
Aynı iş yerinde en az 1 yıl boyunca çalışmış olan çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. 1 yılı doldurmamış çalışanlar işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı alamazlar. Kıdem tazminatı alacak çalışanın, kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılmış olması gerekmektedir. Çalışan, herhangi bir neden olmadan istifa ederek işten ayrıldıysa kıdem tazminatı alamaz.


Kendi İsteğiyle İşten Ayrılanlar Tazminat Alır Mı?
Genel olarak duruma baktığımızda işten kendi isteğiyle istifa ederek ayrılanlar kıdem tazminatı alamıyorlar. Ancak bu durumun bazı istisna şartları da bulunmaktadır.

- İş Kanunu'nun 24. Maddesi'nde yer alan "haklı fesih" durumunun oluşması halinde istifa edenler tazminat alabilir.
- Emekli olan vatandaşlarımız kendi isteğiyle işten ayrıldığında tazminat alabiliyor.
- Zorunlu askerlik görevine gitmek isteyenler tazminat almaya hak kazanır.
- Evlenen ve evliliğinin üzerinden 1 yıl geçene kadar işten kendi isteğiyle ayrılan kadın tazminat alabilir.
- 9 Eylül 1999 öncesinde SGK'lı olanlar SGK'dan 15 Yıl 3.600 günü tamamladıklarına dair yazı aldıklarında kendi isteğiyle işten ayrılabilir ve tazminat alabilir.
- Çalışanın vefat etmesi halinde de tazminat alınabiliyor.


Tazminat Nasıl Hesaplanıyor?
Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken çalışanın çalıştığı süreye bakılmaktadır. Her yıl için son brüt maaşı bir maaş olarak hesaplanıyor. Yani 6 yıl çalışan ve brüt maaşı 2 bin lira olan bir çalışan 12 bin lira tazminat alabiliyor. Ayrıca yılı doldurmayan aylar da hesaplanmaktadır. Çalışanların tazminatları hesaplanırken SGK'ya bildirilen prime esas kazanç ele alınmaktadır. Eğer maaşınız yüksek ancak SGK'ya asgari ücretten gösterildiyse bu durumda tazminatınız da asgari ücret üzerinden hesaplanacaktır. Böyle bir durumda çalışanın, işverene dava açma hakkı da bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: İşten ayrıldıktan sonra dava açma süresi


Tazminat Nasıl Alınır?
Eğer işten çıkarılmış veya haklı nedenlerle (yukarıda yer alan maddelerden birisini içeriyorsa) kıdem tazminatı almak en doğal hakkınızdır. Kıdem tazminatı şartlarını tamamlıyorsanız işvereniniz size tazminatınızı tek seferde banka hesabınıza ödemek zorundadır. Eğer işveren tazminat ödememekte ısrar ediyorsa bu durumda da işvereninize ihtarname çekerek dava açma hakkınız da bulunmaktadır. İş Mahkemeleri kısa sürede davaları sonuca bağlayacak tazminatınızın ödenmesine karar verecektir. Tazminat almanın herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. Türkiye'de çalıştığınız tüm işyerlerinden eğer şartları tamamlamışsanız tazminat alma hakkınız bulunmaktadır. İşyeri kıdem tazminatını ödememekte ısrarcı oluyorsa bu durumda SGK tarafından işyerine cezai işlemm uygulanmaktadır.

Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren bu konuyu doğru kaynaklardan araştırarak bu sayfamızda kendi isteğiyle işten çıkan tazminat alır mı sorusuna yanıt verdik. Aklınıza takılan tüm konular için aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak, SGK uzmanlarından doğru yanıtlar alabilir, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İLGİLİ SAYFA: İşten ayrıldıktan sonra ssk ne kadar geçerli?

Sosyal Medyada Paylaş