İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli


İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli

Günümüzde bir çok vatandaşımız işten ayrıldıktan sonra ssk ne kadar geçerli? diye soru yöneltmektedir. Peki işten ayrılınca sağlıktan ne kadar yararlanılır ve SGK ne kadar geçerli oluyor. İşte aklınıza takılan tüm sorulara kaynak niteliğinde doğru yerden yanıtlar.

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli
06 Mayıs 2019 Pazartesi 22:40 tarihinde paylaşıldı.
İşten ayrılan bir çok kişinin aklına ilk olarak, işten ayrıldıktan sonra Ssk ne kadar geçerli sorusu olmaktadır. Biz de Ssk Bağkur sitesi olarak Ssk konularını ve merak edilenleri araştırarak sizler için hazırlıyoruz. Peki işten ayrılınca kaç gün sağlıktan yararlanabiliyoruz, SGK ne kadar geçerli oluyor son tarihi nedir. İşte işi bıraktıktan sonra aklınıza gelecek tüm sorulara yanıtlar verdik.

İşten Ayrılanlar Kaç Gün Sağlıktan Yararlanabiliyor

SGK'nın sayılı kanununa göre sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacak kişiler için hangi koşulları sağlaması gerektiği açık olarak belirtilmiştir. İşten ayrılan yada çıkarılan kişilerin de belli bir süre boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanması devam ettirilir. Ayrıca eş ve ebebeynlerin de sağlık hizmetlerinden eşit yararlanması için kanun açıktır.  sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) da hayatımıza girmiş oldu. Çalışmayan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmak için GSS yaptırarak 30 gün prim ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

İşten Ayrılanlar Sgk Ne Kadar Geçerli?

 
Bir işten kendi rıza ya da işten çıkarılanların eğer çıkış tarihinden önce bir yıl içerisinde 90 gün (3 ay) primi ödenmişse 100 gün sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eder. İstenilen prim gün sayısı dolmaması durumunda ise bu süre 10 gün olarak geçerliliğini korur.

 

İşten ayrıldıktan sonra ne kadar daha ssk dan faydalanabilirim, sağlık sektöründen faydalanabilirim sorularına cevaben yazı dilimimizdir.Çalışma hayatımızın sürprizlerinden olan işten çıkarılmalar, çalışanı etkilediği kadar bakmakla yükümlü olan kişileri de etkilemektedir. İşten çıkarılma sonucun da gerek parasal sıkıntı çekilmesi olsun, hakların yitirilmesi sıkıntısı olsun. Bu iki önemli husus her zaman iki tarafı da etkilemektedir.Parasal sıkıntının meydana getirdikleri az çok tahmin edebiliyoruz ve parasal sıkıntı işten çıkarıldıktan sonra tazminat veya farklı haklarla bir miktar işten çıkarılan şahsa verilmektedir. Bu parayla da bir müddet iş bulana kadar geçinme mümkün olabiliyor. Ama sosyal hakların kaybolması ise işten çıkarıldıktan sonra tamamen sona eren bir durumdur.Ne gibi örneğin işten çıkarılan birinin çıkarılma tarihinden sonra ne kadar sigortadan faydalanarak sağlık hizmeti alabileceğini biliyor musunuz?

Sağlık Hizmetinden Koşulsuz Olarak Kimler Yararlanabilir?

18 yaş altı kişiler,
Başkasının bakımına muhtaç kişiler,
Acil haller,
Trafik kazası durumunda,
İş kazası yada meslek hastalığı,
Bulaşıcı hastalıklar,
Yetim aylığı alan çocuklar

İşte bu gibi sorular işten çıkarılan bir kişinin bakmakla yükümlü oldukları için de çok ama çok önemlidir.Yeni düzenleme yapılan işten çıkarıldıktan sonra sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 10 gün ile kısıtlanmıştı. Ama şahsın kendisinin veya bakmakla yükümlü olan kişilerin SGK ve sağlık kurumlarında mağdur olması sonucun da kurum kendisi için almış olduğu bu karardan geri atmak zorunda kaldı.Daha önceleri sahip olduğu gibi 90+10=100 günlük bir sağlık hizmetlerinden faydalanma süresi olarak yararlanmaya devam etmektedir. 10 güne düşürülmesinin sebebi ise, bireyler tarafından çok fazla süyistimal edildiği için böyle bir karar almışlardı ama karar yeniden 100 gün olarak düzenlendi.

2019 yılında da bu kanun geçerliliğini korumaktadır. Siz de işten ayrıldıktan sonra ssk ne kadar geçerli 2019 diye merak ediyorsanız bu sayfamızda yer alan güncel bilgileri okuyarak doğru ve net bilgileri öğrenebilirsiniz. Ssk ve Bağkur ile ilgili tüm güncel konuları ve makaleleri artık sskbagkur.com'da bulabilirsiniz.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Sezgin 1 yıl önce yorumlandı

   100 gün geçerli olan ssk prim günü olarak sigortalılık süresine ekleniyormu?

  
  
  SSK Bağkur SSK Bağkur
  2021 © Ssk, Bağ-kur, Emeklilik Sorgulama