Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi

Bu sayfamızdan kendi isteğiyle işten çıkan tazminat alır mı sorusuna yanıt bulabilir, kıdem tazminatı hakkında güncel yasayı inceleyebilirsiniz. İşten çıkan tazminat alabilir mi? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi

İşverene bağlı olarak çalışan vatandaşlar işten ayrılamaları durumunda işsizlik maaşı, kıdem tazminatı alma gibi hakları vardır. Bu haklar işçinin işten ayrılması sonrasında tekrar iş bulana kadar ihtiyaçlarını karşılaması için verilmiştir. Fakat bazı durumlarda işsizlik maaşı veya kıdem tazminatı hakkından mahrum edilir. Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi sorusunun bütün detayları aşağıda anlatılmıştır. 
 

Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Tazminat Alabilir Mi

 

İş Kanunu kapsamında hizmet veren çalışanların herhangi bir sebeple işten ayrıldıklarında, çalıştıkları zaman karşılığında işveren tarafından çalışanan ödenen ücrete kıdem tazminatı denilmektedir. Tazminat almak için 1475 Sayılı İş Kanunu'nun 14. Maddesine göre işçinin kıdem tazminatı hak etmesi için son çalıştığı iş yerinde devamlı olarak en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir. En az 1 yıl çalışma şartını tamamlamıyorsa hiçbir şekilde kıdem tazminatı alması söz konusu değildi. Bu şartı tamamlayanlar için kendi isteğiyle işten ayrılanların tazminat alabilmeleri için;

- İş Kanunu'nun 24. Maddesi'nde yer alan "haklı fesih" durumunun oluşması halinde kendi isteğiyle işten ayrılsa bile tazminat alır.


- Emeklilik durumunda kendi isteğiyle işten ayrıldığında tazminat alabilir.


- Zorunlu askerlik görevine gitmek isteyenler tazminat almaya hak kazanır.


- Evlenen ve evliliğinin üzerinden 1 yıl geçene kadar işten kendi isteğiyle ayrılan kadın tazminat alabilir.


- 9 Eylül 1999 öncesinde SGK'lı olanlar SGK'dan 15 Yıl 3.600 günü tamamladıklarına dair yazı aldıklarında kendi isteğiyle işten ayrılsalar da tazminat alınır.

- Çalışanın vefat etmesi halinde de ailesi hak ettiği tazminatı işverenden alabilir.

- Ağır çalışma şartlarından dolayı işçinin sağlığının bozulursa işçi haklı olarak işten ayrılıp kıdem tazminatı alır.

- İşveren tarafından kıdem tazminatı ödememek için işçiya psikolojik şiddet uygulanıp işçi istifaya zorlanıyorsa işçi bu durumu ispatlaması durumunda tazminat alır.

- İşçinin hak ettiği ücretin bir kısmı veya tamamının ödenmemesi durumunda işten ayrılan işçi haklı sebepten ayrılmış sayılır tazminat alır.

- Ücret haricinde ikramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil gibi sözleşmede geçen hakların verilmemesi durumunda işçi haklı sayılıp tazminat alır.

- İşveren tarafından işçinin sigorta primleri gerçek ücretten yatmıyorsa işçi işten ayrılıp kıdem tazminatı alır.

- İşveren tarafından işçinin haberi olmadan giriş çıkış işlemleri yapılıyorsa işçi bu sebepten işten ayrılır ve eksik primlerini ve tazminatını alır.

- Resmi tatillerde ve dini bayramlarda zorla çalıştırılıyor veya bu çalıştığı günlerin ödemesi yapılmıyorsa işten ayrılıp tazminat talebinde bulunabilir.

 

İlginizi çekebilir: İşten ayrıldıktan sonra dava açma süresi
 

Kıdem Tazminatı Hesaplama


Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken çalışanın çalıştığı süreye bakılmaktadır. Her yıl için son brüt maaşı bir maaş olarak hesaplanıyor. Ayrıca yılı doldurmayan aylar da hesaplanmaktadır. Çalışanların tazminatları hesaplanırken SGK'ya bildirilen prime esas kazanç ele alınmaktadır. Eğer maaşınız yüksek ancak SGK'ya asgari ücretten gösterildiyse bu durumda tazminatınız da asgari ücret üzerinden hesaplanacaktır. Bu durumda çalışanın, işverene dava açma hakkı da bulunmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplamak İçin ==> Tıklayınız ! ! !

 

İlgili sayfa :  İşten ayrıldıktan sonra ssk ne kadar geçerli?


Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır


Eğer işten çıkarılmış veya haklı nedenlerle (yukarıda yer alan maddelerden birisini içeriyorsa) kıdem tazminatı almak en doğal hakkınızdır. Kıdem tazminatı şartlarını tamamlıyorsanız işvereniniz size tazminatınızı tek seferde banka hesabınıza ödemek zorundadır. Eğer işveren tazminat ödememekte ısrar ediyorsa bu durumda da işvereninize ihtarname çekerek dava açma hakkınız da bulunmaktadır. İş Mahkemeleri kısa sürede davaları sonuca bağlayacak tazminatınızın ödenmesine karar verecektir. Tazminat almanın herhangi bir sınırı bulunmamaktadır. Türkiye'de çalıştığınız tüm işyerlerinden eğer şartları tamamlamışsanız tazminat alma hakkınız bulunmaktadır. İşyeri kıdem tazminatını ödememekte ısrarcı oluyorsa bu durumda SGK tarafından işyerine cezai işlem uygulanmaktadır.

Milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren bu konuyu doğru kaynaklardan araştırarak bu sayfamızda kendi isteğiyle işten çıkan tazminat alır mı sorusuna yanıt verdik. SGK uzmanlarından doğru yanıtlar alabilir, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. 

 

Sosyal Medyada Paylaş