..

Memur Rapor Aldığında Maaş Kesintisi Nasıl Yapılır

Memurların yıllık izin hakları bellidir. Bu izinlere ekstra olarak rapor alıp izin kullanan memurlara maaş kesintisi yapılmaktadır. Günümüzde merak edilen konuların başında gelen memur rapor aldığında maaş kesintisi nasıl yapılır ? Detaylar haberimizin devamında.

Memur Rapor Aldığında Maaş Kesintisi Nasıl Yapılır

Memurların mali yıl içerisinde almış olduğu ekstra izinler, maaş kesintisine yol açmaktadır. Bir takvim yılı içerisinde kullanılan hastalık izin süreleri yedi gündür. Eğer bu yedi günü aşarsanız aşan günlere denk gelen zam ve tazminatla %25 eksik ödenecektir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen memur rapor aldığında maaş kesintisi nasıl yapılır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Memur Rapor Aldığında Maaş Kesintisi Nasıl Yapılır 

 

Hastanenin vermiş olduğu sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri ile kanser, akıl hastalığı, verem, şeker hastalığı ve açık kalp ameliyatı gibi uzun süreli tedavi ihtiyacı duyulan hastalıklar kullandığı hastalık izinleri ve hastalıkları sebebiyle yatalak tedavi gördükleri süreler hariç olmak üzere, bir takvim yılı içerisinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması durumunda, aşan günlere isabet eden zam ve tazminatlar %25 eksik olarak ödenmektedir. Ancak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 104. maddesine göre hamilelere verilen sekizer haftalık mazeret izinleri belirtilen hastalık izinlerinden farklı olduğu için herhangi bir kesinti işlemi uygulanmamaktadır. Örnek ile anlatacak olursak bir memur on+ gün izin aldıysa ve üç güne denk gelen zam ve tazminat olduğunu düşünürsek memursa sadece bu üç günün parası %25 eksik olarak ödenmektedir. 

 

Bir örnek ile detaylı anlayacak olursak; memurun o ay özel hizmet tazminatı 800 TL olsun.

Nisan ayında olduğumuz için bu ay 30 çekmektedir. Bu miktar 30 a bölünür. Bu durumda günlük 26,66 TL olacaktır.

Bu durumda 27 gün için 702 TL yapacaktır. 

3 günlük eksik ödeneceği için 98 yüzde 25 i eksik ödenecektir. 

Bu durumda eksik alacağınız para tutarı 24,40 TL olacaktır.

İlgili Haber: SSK Çalışanı Kaç Gün Rapor Alabilir ?

 

Memurların Yıllık İzinleri Kaç Gündür ?

 

Memurların izin hakları çalıştıkları yıllara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir yıldan on yıla kadar hizmet etmiş olan memura yirmi gün izin verilmektedir. Ancak hizmet yılları on yıldan fazla olanlara ise otuz gün yıllık izin verilmektedir. Eğer zorunlu haller olur ise uzak bir yere gittiği zaman dönüş gibi durumlarda bu izinlere iki gün eklenebilir. Yıllık izinler belirlenirken amirin uygun gördüğü zamanlar ihtiyaca göre belirlenerek izin alacağınız günler seçilmektedir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilmektedir. Öğretmenler ise yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Öğretmenlere mazeret ve hastalık izinleri dışında ayrıca yıllık izin verilmez. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş