..

Rapor Parası Maaştan Kesilir mi ?

Günümüzde devlet memuru olarak görev yapan birçok kişi bulunmaktadır. Rapor parası maaştan kesilir mi ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Rapor Parası Maaştan Kesilir mi ?

Hastalıklar, rahatsızlıklar ve iş kazaları yada gebelikler gibi sağlık sorunları geçiçi olarak iş görmeme tanımıyla ifade edilmektedir. Buna göre herhangi rahatsızlığı bulunan kişiler rapor alarak iş hayatlarından uzak kalmalıdırlar. Rapor aldığınız için yapılan kesinti devlet tarafından ödenmektedir. 4a ve 4b sigortalık statüsüne bağlı olarak çalışan kişiler sağlık sorunları sebebiyle rapor aldıklarında maaşlarında kesintiler yapılmaktadır. Günümüzde merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen rapor parası maaştan kesilir mi ? Sorusunun yanıtı haberimizin devamındadır.

 

Rapor Parası Maaştan Kesilir mi ?

 

Devlet tarafından maaşlı olarak çalışan kişiler sağlık sorunları sebebiyle rapor aldıkları zaman maaşlarında kesintiler yapılmaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu  (SGK) yapılan bu kesintileri karşılamaktadır. Rapor parası maaştan kesilir mi, evet rapor parası maaştan kesilmektedir ancak SGK geri iade yaparak kesilen parayı ödemektedir. Yapılan bu işleme ise iade ödeneği denilmektedir. İade ödeneği 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında geçici iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılıyor. Geçici iş görmezlik ödeneği halk arasında rapor parası olarak adlandırılır. İş yerinizden zorunlu olarak ayrı kaldığınız zaman rapor parasını alabilmeniz için gereken şartları taşıyor olmanız gerekiyor. 

İlgili Haber: Memur Rapor Aldığında Maaş Kesintisi Nasıl Yapılır ?

 

Rapor Parası Şartları Nelerdir ?

 

Rapor parası sağlık sorunları sebebiyle işinden uzak kalan kişileri ilgilendirmektedir. İşe ara verdiğiniz dönemde SGK tarafından hasta olan kişilere ödeme yapılmaktadır. Rapor parası hakkından yararlanabilmeniz için iş kazası, hamilelik, hastalık yada rahatsızlık gibi sağlık sorunları yaşaması ve bu sorunları Sağlık Raporuyla ispatlaması gerekmektedir. Yaşanılan sağlık sorununda kişilerin çalışma durumuna etki etmesi gerekirken, iş gücünü tamamen kaybetmemiş olması şarttır. Kısmi yada tamamen iş gücü kaybının yaşanması durumunda malulen emeklilik şartları devreye girecektir. Rapor alınmadan önce mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortalı olarak bildirilmesi ve 1 yıl öncesini kapsayacak şekilde en az kişinin adına 90 gün prim ödenmesi gerekiyor. Geçici iş göremezlik ödeneğini alabilmeniz için rapor sürenizin iki günü geçmesi gerekiyor. 

 

Rapor Parası Nasıl Alınır ?

 

Rapor paranızı almanız için mutlaka sağlık raporunuzu almalısınız. Daha sonra rapor paranızı alabilmeniz için raporunuzu işverene iletmeniz yeterli olacaktır. İşveren ise işçiden almış olduğu raporu beş iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumunun sistemine girer ve sonuçlanmasını bekler. Raporunuz incelendikten sonra olumlu olması durumunda adınıza yatan paranızı en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş