SSK Rapor Parası Nasıl Alınır (Rapor Parası Alma Şartları)


SSK Rapor Parası Nasıl Alınır (Rapor Parası Alma Şartları)

2019 yılında SGK rapor parası nasıl alınır diye merak edenler için bu sayfamızda Rapor parası alma şartlarını hazırladık. Siz de rapor parası başvurusu yaparak iş göremezlik paranızı alabilirsiniz.

SSK Rapor Parası Nasıl Alınır (Rapor Parası Alma Şartları)
29 Temmuz 2019 Pazartesi 18:32 tarihinde paylaşıldı.
 SGK'lı olarak çalışıyorsanız sizin de bazı durumlarda rapor parasını almanız gerekebilir. Gerek iş kazalarında gerekse hasta olduğumuzda hekim raporu 3 gün ve üzerinde rapor verirse rapor parası alabilirsiniz. Peki rapor parası nasıl alınır ve diğer rapor parası alma şartları neleri kapsamaktadır. SSK ve Bağkur sitesi olarak sizler için bu konuyu araştırarak aşağıda tüm gerekli bilgileri hazırladık.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK tarafından ödenen iş göremezlik rapor parasının nasıl alındığını tüm ayrıntılarıyla anlattık. Rapor parası almak için gerekli birkaç şart aranmaktadır. Gereken şartları aşağıda maddeler halinde sıralayarak sonrasında rapor parası alma 2019 yılı için gereken adımların nasıl atılması gerektiğini anlattık.

Rapor Parası Nedir?

SGK'lı bir çalışanın geçirdiği iş kazası veya hastalık sonrasında geçici olarak iş göremezlik rapor ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanır. İşverene yük olmamak amacıyla böyle bir uygulamayı devletimiz SGK üzerinden yürütmektedir. Yetkili hekim raporuyla istirahat veya tedavi süresi boyunda SGK tarafından rapor ücreti ödenmektedir. Sağlık kuruluşlarından alınan resmi belge ile işe gidemediğiniz süre boyunda ücretiniz SGK tarafından yatırılır. Rapor paranızın yatıp yatmadığını öğrenmek istiyorsanız rapor parası sorgulama telefon numarasını arayabilir, paranızın ne durumda olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Buna da bakın: Rapor parası sorgulama

Rapor Parası Alma Şartları

Son 1 yıl içerisinde en az 90 gün süreyle prim doldurmuş olmak,
Çalışanın "geçici" iş göremezlik raporunu alması,
Bu belgenin SGK tarafından yetkili bir sağlık kuruluşundan alınması.

Yukarıda yer alan şartları taşıyorsanız siz de rapor parası alabilirsiniz. Rapor parası almak için yol haritasını aşağıda yazdık.

Rapor Parası Alma 2019

SGK'lı olarak çalışan işçinin rapor parasını alabilmesi için raporu hekimden alarak işverene ulaştırması gerekmektedir. İşverene ulaşan raporun 5 gün içerisinde e-rapor sistemine işlenmesi sonrasında raporun uygunluk durumu SGK tarafından incelenir ve onaylanırsa günü geldiğinde rapor parasını alabilirsiniz. Onaylanan rapor parası sonrasında ödemeniz PTT'ye yatırılır ve sonrasında kimlik belgenizle Ptt şubesini ziyaret ederek paranızı alabilirsiniz. Bu sayfamızdan rapor parası nasıl alınır sorusuna güncel yanıtları alabilir, rapor parası başvurunuzu yaparak siz de çalışmadığınız sürelerin ücretlerini SGK'dan alabilirsiniz.

İlgili sayfalar:

Sgk müşteri hizmetleri
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  SSK Bağkur SSK Bağkur
  2020 © Ssk, Bağ-kur, Emeklilik Sorgulama