SSK Rapor Parası Sorgulama 2019 (Telefon İle ve E Devlet)


SSK Rapor Parası Sorgulama 2019 (Telefon İle ve E Devlet)

SGK'lı çalışan işçilerin 2019 yılında SSK rapor parası sorgulama işleminiz için bu sayfadan TC ile e devlet üzerinden veya telefon ile, Ptt şubesinden gerçekleştirebilirsiniz.

SSK Rapor Parası Sorgulama 2019 (Telefon İle ve E Devlet)
29 Temmuz 2019 Pazartesi 15:14 tarihinde paylaşıldı.
 SSK sitesi olarak SGK ile ilgili tüm gelişmeleri sitemize eklemeye devam ediyoruz. 2019 yılında rapor parası sorgulama nasıl yapılır? E devlet üzerinden sorgulama işlemi yapılabiliyor mu? TC ile, Ptt şubesinden veya telefon ile rapor parası sorgulaması nasıl yapılıyor diye merak ediyorsanız aşağıda yer alan bilgileri inceleyebilir, aklınıza takılan detaylar için sayfanın sonunda yer alan yorum bölümümüzü kullanabilir ve anında yanıt alabilirsiniz.

SSK Rapor Parası Sorgulama

SGK'lı çalışan işçilerin raporlu olduklaru süre zarfında işveren tarafından maaştan kesinti yapılması nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetin önüne geçmek için SGK tarafından "iş göremezlik ödeneği" ödenmektedir. SGK, iş göremezlik parasının ödemesinin yapılması için çalışan kişinin 1 yıl önceki tarih içinde en az 90 gün priminin olup olmadığına bakmaktadır. Çalışan kişi bu şartı taşıyorsa ve rapor parası başvurusu onaylanırsa SGK tarafından ödeme yapılır ve ödemeyi OTT şubelerinden çekebilirsiniz. Sizler için rapor parasının nasıl sorgulandığını ve yatıp yatmadığını nasıl öğreneceğinizi yazdık. Sorgulama yapmadan önce bilmeniz gereken şeyler vardır. Bu da raporunuzun 3 günü geçip geçmediğidir. Eper raporunuz 3 gün ve üzerinde ise SGK tarafından ödemeniz yapılır, aksi durumda ödeme yapılmayacaktır.

Rapor Parası Sorgulama E Devlet

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) E devlet üzerinden (https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/) rapor parası ile ilgili tüm güncel gelişmeleri kontrol edebilirsiniz. E-devlet'e giriş yaptıktan sonra "4A/4b işgöremezlik Ödemesi Görme" sayfasını ziyaret ederek sisteme kayıtlı iş göremezlik bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. E devlet şifreniz bulunmuyorsa şifrenizi almak için en yakın PTT şubelerini ziyaret edebilir, kimlik belgenizle hemen şifrenizi alabilir ve e-devlet'e giriş yapabilirsiniz.

İlgili link: https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme


Rapor Parası Sorgulama Telefon Numarası

Siz de Alı 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi'ni arayarak rapor paranızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak SGK müşteri hizmetleri yoğun bir şekilde çalıştığından dolayı hattı düşürmekte zorluk çekebilirsiniz. Siz de yukarıda yer alan e-devlet üzerinden sorgulama işlemini ilgili linkler aracılığıyla yapabilir, çağrı merkezinde sıra beklemek zorunda kalmazsınız.


Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parasını almak için işçinin raporu alıp işverene ulaştırması gerekmektedir. İşveren 5 gün içinde e-rapor sistemini kullanarak raporu sisteme iletir. SGK yetkilileri tarafından incelenen rapor ise uygun olduğunda onaylanır. Onaylanan rapor ücreti işçinin PTT hesabına (adına) yatar. Ardından da işçiye SMS ile bilgi verilir. Bazı durumlarda sms işçiye ulaşamayabilir, bundan dolayı alternatif sorgulama yöntemlerini kullanarak rapor parası yattı mı yatmadı mı kontrol edebilirsiniz. Rapor paranız yattıysa en yakın PTT şubesinden kimlik belgenizle paranızı alabilirsiniz.


Rapor Parası Alma Şartları

Son 1 yıl içerisinde en az 90 gün süreyle SGK'lı olarak çalışmış olmak,
İstirahat veya tedavi için onaylanan raporun yetkili hekimden alınmış olması,
Bağ-Kur (4B)'lu olan çalışanın yalnızca yataklı tedavilerde rapor parası onaylanır,
Bağ-Kur'lu işçinin rapor parası alabilmesi için prim borcu olmaması gerekir,
SSK'lı olarak çalışan işçinin rapor parası onaylanması için rapor başlangıç tarihinden önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün priminin yatmış olması gerekmektedir.
SSK'lı olarak çalışan işçinin iş kazası nedeniyle rapor parası alabilmesi için 90 günlük prim şartı aranmıyor.

Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

2019 yılında rapor parası hesaplaması yapmak istiyorsanız aşağıdaki bilgileri inceleyebilirsiniz. 2019 rapor parası hesaplama işleminde;

Ayakta tedavide 3'te 2'si,
Yataklı tedavilerde ise yarısı olacak şekilde günlük rapor parası hesaplanmaktadır. Rapor parası hesaplamalarında;


Rapor Parası Almak İçin Gerekli Olanlar

 • Rapor gün sayısı,
 • İşçinin son 3 ayda toplam kazancı,
 • İşçinin son 3 aydaki prim ya da ikramiye tutarları,
 • İşçinin son 3 ayda toplam prim gün sayısı öneme alınmaktadır.


Rapor parası başvurusu yapmak isteyen çalışanlar, hekimden aldıkları raporu işverene iletmek zorundadır. 20119 yılında siz de rapor parası almak istiyorsanız, hesaplamada önenmi olan ücret en az asgari ücret en yüksek ise asgari ücretin 6.5 katı olması gerekmektedir. 2019 rapor parası sorgulaması yaparak rapor paranızı alabilirsiniz. İş göremezlik ödeneği 2019 yılında günlük en fazla 554 TL olmaktadır. Bu üst sınır asgari ücretin 6.5 katı olarak öne çıkmaktadır. Asgari ücretli çalışan işçinin rapor parası günlük olarak yataklı tedavilerde 42.63 TL yatarken, ayakta tedavilerde ise bu tutar 56.84 TL olarak gerçekleşmektedir.


Rapor Parası Ne Zaman Yatar?


Rapor parası başvurusu yaptıktan sonra paranın ne zaman yatacağını da belirtelim. Rapor parası ödemesi alabilmek için çalışanın işverene başvurusundan sonra 40 gün içerisinde SGK tarafından ödeme yapılır. Ödemeler kişinin PTT hesabına yani ismine, veya çalışanın e-devlet'inde kayıtlı banka hesabı bulunuyorsa bu hesaba yapılır. Tanımlı bir hesabınız yoksa Ptt şubesinden paranızı kimlik belgesiyle çekebilirsiniz.

Sizler için SSK Bağkur sitesi olarak güncel SGK ve Bağ-Kur konularını hazırlamaya devam ediyoruz. Bu sayfamızda çalışanların iş göremezlik parası alabilmesi için rapor parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını ve rapor parası ile ilgili 2019 yılına ait güncel bilgileri hazırladık. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilir ve uzmanlardan yardım isteyebilirsiniz.

İlgili sayfalar:
SGK müşteri hizmetleri
İşten ayrıldıktan sonra Sgk ne kadar geçerli?YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • murat sucu 1 yıl önce yorumlandı

   alacak olduğum rapor parası maaşımdan kesilir mi?

  • Ahmet Esen 1 yıl önce yorumlandı

   Rapor parası için resmi olarak başvurdum ancak para 30 gün olmasına rağmen hesabıma yatmadı.

  
  
  SSK Bağkur SSK Bağkur
  2020 © Ssk, Bağ-kur, Emeklilik Sorgulama