..

Sağlık Sigortası Özel Hastanelerde Geçerli mi ?

Devlet kadrolarında ya da özel sektörde sigortalı olarak çalışanlar, devletin sunmuş olduğu sağlık imkanlarından yararlanabilmektedirler. Günümüzde merak edilen konulardan olan sağlık sigortası özel hastanelerde geçerli mi ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Sağlık Sigortası Özel Hastanelerde Geçerli mi ?

Sosyal Güvenlik Sigortası olan kişiler SGK ile anlaşmalı olan hastanelerden ücretsiz olarak tedavi ve muayene işlemlerini yürütebilmektedirler. Sosyal Güvenlik Primleri ödenen vatandaşlar uygun şartlar ve indirimlerden yararlanarak özel hastanelerde tedavi olabilmektedirler. SGK özel hastane ücretlerini daha uygun bir hale getirerek ödemede kolaylık sağlamaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası olan vatandaşlar özel hastanelerde tedavi olarak fark ücreti ödememektedirler. Günümüzde araştırılan ve merak edilen konulardan olan, sağlık sigortası özel hastanelerde geçerli mi ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Sağlık Sigortası Özel Hastanelerde Geçerli mi ?

 

Devlet kadrolarında ya da özel sektörde, sigortalı olarak çalışan vatandaşlar SGK ile anlaşması bulunan hastanelerde ücretsiz olarak tedavi olabilmektedirler. Ancak özel hastanelerde muayene olmak isterseniz SGK masrafların tamamını ödemez. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde muayene olursanız, SGK masrafların belli bir kısmını karşılamaktadır. Sağlık sigortası özel hastanelerde geçerli mi, sağlık sigortası sadece devlet hastanelerinde geçerli olduğu için, özel hastanelerde muayene olanlar ücretin belli bir kısmını ödemek zorundadırlar. SGK özel hastanelerde muayene olan vatandaşın ücretinin belli bir kısmını ödeyebilmesi için, hastanenin mutlaka SGK ile anlaşması olmalıdır. Eğer SGK ile anlaşması bulunmayan özel bir hastanede muayene olursanız, ücretin tamamını ödemek zorundasınız. 

Diğerleri bunu' da okudu: Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar ?

 

SGK İle Anlaşmalı Özel Hastaneler Ücret Farkı Nedir ?

 

SGK ile anlaşması bulunan özel hastanelerde muayene olmanız durumunda, masrafların bir kısmını SGK ödemektedir. Geriye kalan ve sizden tahsis edilen ücrete ise fark ücreti denilmektedir. Eğer siz SGK ile anlaşması bulunan özel bir hastanede muayene olursanız, masrafların bir kısmını SGK ödese bile fark ücreti ödeyeceğiniz için yüksek tutarlarda ücret ödeyebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) üzerinden söz konusu muayene ve tedavinin tutarını belirlemektedir. Sosyal Güvenlik Sigortası olan birisi özel hastaneye giderek muayene olmak isterse, SGK tedavinin türüne göre özel hastaneye 100 TL ödeyeceğini bildirdiğini varsayalım. Bu durumda özel hastane hastadan en fazla %200 oranında bir tedavi ücreti isteyebilecektir. Bu durumda ise hastanın ödemesi gereken tutar 200 TL olacaktır. Geriye kalan 100 TL' yi ise Sosyal Güvenlik Kurumu ödeyecektir. SGK özel hastaneye yapmış olduğu ödemelerde fark ücreti ödememek için tamamlayıcı sağlık sigortasını devreye sokmaktadır. 

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları 

 

* SGK' nızdan yararlanan aile bireyleriniz içinde poliçe düzenletebilirsiniz. 

* Özel hastanelerden aldığınız sağlık hizmeti için ekstra fark ücretleri ödemezsiniz.

* Özel sağlık sigortası ürünlerine göre yıllık prim tutarı çok daha düşük bir sigorta türüdür.

* Yılda bir defa poliçe ücreti ödersiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

Sosyal Medyada Paylaş