SGK Şikayet Hattı (Sigortasız İşçi Çalıştırma Şikayet)

SGK şikayet hattını arayarak siz de sigortasız işçi çalıştıran firmaları şikayet edebilirsiniz. SSK ile ilgili tüm şikayet ve önerilerinizi bu numaraya yapabilirsiniz.

SGK Şikayet Hattı (Sigortasız İşçi Çalıştırma Şikayet)

Günümüzde bir çok firma, sigortasız olarak işçi çalıştırmaktadır. Sigortasız işçi çalıştırmak günümüzde 5510 sayılı Kanun'da belirtilmiş ve ağır cezaları bulunmaktadır. Siz de bu ve buna benzer durumlarda Sgk şikayet hattı numarasını istediğiniz zaman arayarak her türlü şikayetinizi anında gizli olarak bildirebilirsiniz. Bu sayede hem ekonomiye katkıda bulunmuş olur, hem de sigortasız işçi çalıştıran firmanın ceza almasını sağlayabilirsiniz. SGK tarafından yapılan incelemeler sonrasında sigortasız işçi çalıştıran firma tespit edilmesi halinde ağır cezalarla karşılaşacaktır.

SGK Şikayet Hattı
Tıkla ara: 170

Alo 170  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi numarasını arayarak siz de her türlü güncel SGK ve Bağ-Kur ile ilgili konularda destek alabilirsiniz. Sigortasız işçi çalıştıran kurumu şikayet ederek bu firmanın tespit edilmesi sonrasında ceza almasını sağlayabilirsiniz. Siz de şikayetlerinizi gizli isimle Sgk müşteri hizmetlerine söyleyebilir ve bu firmanın araştırılmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca şikayetlerinizi SGK İl Müdürlüğü'ne giderek bizzat yapabilirsiniz. Ayrıca şikayetlerinizi SGK resmi sitesi şikayet/ihbar bölümünden form doldurarak da yapabilirsiniz. Bunun için Sgk şikayet/ihbar adresini (https://alo170.gov.tr/yeni_bildirim.php) kullanabilirsiniz.


Sigortasız İşçi Çalıştıran Firmayı Şikayet Eden İşçi Ceza Alır Mı?
Bu konuda da pek çok araştırma yapılmaktadır. Sigortasız olarak çalıştırılmaya zorlanan işçi şikayet etmekte bazı durumlarda çekinmektedir. Ancak yasal olarak şikayet eden işçi herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalmaz. Siz de bu gibi durumlarda şikayetinizi Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirebilir ve şirketin sigortasız işçi çalıştırmasını önceleyebilirsiniz. Sigortasız işçi çalıştırma şikayet numarasını arayarak Sgk şikayet hattını ücretsiz olarak kullanarak, hemen şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

İlgili sayfa:
Sgk müşteri hizmetleri
Rapor parası sorgulama

Sosyal Medyada Paylaş