..

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu

Günümüzde tüp bebek yapımına büyük ilgi gösterilmektedir. SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor mu ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu

Günümüzde tüp bebek teknolojisine büyük ilgi gösterilmektedir. Tüp bebek çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babaların en çok tercih ettikleri üreme işlemleri arasında yer almaktadır. Tüp bebek teknolojisinde gerçekleştirilen işlemler bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Özellikle tüp bebek masraflarının devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığı en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor mu ? Şartları nelerdir ? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor mu ?

 

Çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayan anne ve babaların en çok kullandığı yöntem arasında tüp bebek teknolojisi yer almaktadır. Tüp bebek kısacası bir üreme tekniğidir. Tüp bebek teknolojisi uygulanırken anne ve babaya uygulanan bazı işlemler bulunmaktadır. Anne adayına ilaç desteği sağlanarak yumurtalarının çoğalması sağlanmaktadır. Tüp bebek tedavisi tüplere tıkalı olduğu için yumurta ve spermlerin birleşmediği ve yumurtalama problemi olan annelerde kullanılmaktadır. Ülkemiz tüp bebek teknolojisinde oldukça gelişmiştir ve oldukça başarılıdır. Ülkemizde çocuk sahibi olmak isteyip' te olamayan bir sürü aile bulunmaktadır. Özellikle günümüzde son zamanda yapılan araştırmalara göre her yüz çiftten on beş tanesi çocuk sahibi olamıyor. Buda çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin sürekli olarak artmasına sebep olmaktadır. SGK tüp bebek masraflarını karşılıyor mu, tüp bebek tedavisi devlet desteği miktarı çiftlerin işlemlerini kaçıncı kez yaptırdığına göre değişmektedir. Yapılan tüp tedavisi desteği toplam yapılan harcamalara göre hesaplanarak devlet desteği sağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yapılan tedavinin belirli bir kısmını karşılamaktadır. SGK tedavi sayısı ve bu sayılarda oluşabilecek tutarın ne kadar karşıladığını örnek ile açıklayalım.

1- İlk deneme oluşabilecek masrafların %30' u SGK tarafından karşılanmaktadır.

2- İkinci denemede oluşan masrafların %25' i SGK tarafından karşılanmaktadır.

3- Üçüncü denemede oluşan masrafların %20' si SGK tarafından karşılanmaktadır. 

Diğerleri bunu' da okudu: 2021 SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar ?

 

Tüp Bebek Devlet Desteği Nasıl Alınır ?

 

Çocuk sahibi olmak isteyen anne adayının başvuru işlemini yapması gerekiyor. Çocuk sahibi olmak isteyen anne adayı tüp bebek için devlet desteğine bağlı bulunduğu SGK aracılığı ile gerçekleştirmelidir. Başvuru işlemi alındıktan sonra SGK tedavi masraflarının belli bir kısmını ödemektedir. Tüp bebek tedavisi için ortaya çıkacak masrafları SGK kurumuna başvuru yaparak azaltabilirsiniz. Başvuru işleminizi ise bulunduğunuz il yad ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna doktor raporuyla müracaat ederek gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz alındıktan sonra tüp bebek tedavisinde oluşan masrafların belirli bir kısmı SGK tarafından ödenecektir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Şartları

 

1- Tüp bebek tedavisinden yararlanabilmeniz için 43 yaşından gün almamış ve 23 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.

2- Tüp bebek tedavisi desteği alabilmeniz için mutlaka sağlık raporu düzenletmelisiniz.

3- Tedaviyi uygulayacak olan hastanenin SGK ile anlaşmalı olması şarttır.

4- Tedavide aranan bir diğer şart ise son üç yıl deneyip hiç sonuç almamış olması gerekiyor. Bunu mutlaka hastaneden belge alarak ispatlamak zorundasınız.

5- Bebek sahibi olmak isteyen kişilerin en az beş yıl sağlık sigortası ve prim gün sayısının yatırılmış olması gerekiyor. Eşlerden herhangi birisi bu şartı taşıyorsa yeterli olacaktır.

6- Çocuk sahibi olmak isteyen çiftin en az üç yıl evli olması gerekiyor. 

7- Sağlık raporunda anne ve babanın normal yollar ile çocuk sahibi olamayacağı belirtilmiş olmalıdır.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş