Sigortasız Çalışan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Bir çok kişi sigortasız çalışan tazminat alabilir mi diye merak etmektedir. İşte 2021 yılında sigortasız olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatı alabilir mi sorusuna en doğru yanıtlar.

Sigortasız Çalışan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

İşsizlik rakamları açıklandı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ocak ayı işsizlik rakamı yüzde 14,7 oldu. İşsiz sayısı 1.2 Milyon kişi artış göstererek 4 milyon 668 kişi olarak gerçekleşti. Tabi ki, her ne kadar yasalara göre yasak olsa da kayıt dışı çalışanlar da bu rakamın içerisinde yer alıyor. Sigortasız olarak çalışan kişiler ise sigortasız çalışan tazminat alabilir mi diye merak etmektedir. Sizler için araştırarak 2021 yılına ait güncel bilgileri bu sayfada hazırladık.
Bir işçinin, belli şartları tamamlaması halinde işyerinden kıdem tazminatı alabilir. Kıdem tazminatı, işyerine emek gösteren işçiye verilen bir ödül niteliğindedir. Emeklilik, askerlik yada işten çıkarılma durumlarında kıdem tazminatı geçerlidir. Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için;

- İşyerinde en az 1 yıl çalışmış olması,
- İşçinin, kıdem tazminatı alacak şekilde işine son verilmesi.

durumlarında geçerliliğini korumaktadır. Yani bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için, 1475 sayılı İş Kanunu ve 4857 sayılı İş Kanunu'na 
göre işçi olarak çalışıyor gözükmesi gerekmektedir. Sigortasız çalışan tazminat alabilir mi?

İşyerinde 1 yılını tamamlayan çalışanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Kıdem tazminatı almak için işveren tarafından sigorta primlerinin yatmamış olması kıdem tazminatı almaya engel değildir. İşveren kıdem tazminatı ödemeye razı olmadığı durumlarda işçi hukuki yollardan hakkını alabilir. Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için sigortalı veya sigortasız çalışması önemli değildir. Sigortasız çalışanların da yasal hakları vardır, bu kişiler mahkemeler aracılığıyla hem eksik primlerini hem de hak ettiği tazminatları işverenden alabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İşten ayrıldıktan sonra sigorta ne kadar geçerli?
 

Hizmet Tespit Davası

Sigortasız çalışan işçinin tazminat hakkı durumunda ilk akla gelen durum, sigortasız çalışılan dönemin belirlenmesi için hizmet tespit davasıdır. Fakat böyle bir durumda işçinin hizmet tespit davasını bekleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir işçinin işçi sayılabilmesi için mahkemeden illa ki SGK'lı olarak çalışıyor olması beklenmez. Eğer işçi, işyerinde çalıştığını somut delillerle kanıtlıyorsa işçiden hizmet tespit davası açması beklenmez. Bununla ilgili 7 Hukuk, 03/11/2014, E. 2014/9313 sayılı Yargıtay kararına bakabilirsiniz.


İşçinin çalıştığı işletmeden kıdem tazminatı alabilmesi için 1475 sayılı iş kanunu maddesine göre şimdiki işyerinde en az bir yıl süre ila çalışmış olması ve kıdem tazminatına hak kazanacak biçimde işten çıkmış ya da çıkarılmış olması gereklidir. Dolayısı ile yukarıda belirtilen şartlar içinde işten ayrılan işçinin sigortalı olma koşulu bulunmamaktadır. Sigortasız çalışan işçi kıdem tazminatını hak edecek şekilde işten çıktığı ya da çıkartıldığında, işvereni kendiliğinden kıdem tazminatını ödemez ise ve işçi bu işletmede çalıştığın ispat edemez ise tazminatını almakta güçlük yaşayabilir. Eğer bir işverenin sigorta yaptırmadan işçi çalıştırdığını şikayet etmek istiyorsanız, Sgk müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve şikayetinizi bildirebilirsiniz.

Çalıştığı işyerinden ayrılan sigortasız işçi bu durumu belge ile ispatlayabilirse işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurması halinde çalışmaları tespit edilmişse, geriye dönük sigortalılık hakkı kazanabilmektedir. Ayrıca bu durumda kıdem tazminatına da hak kazanmaktadır.  Çalıştığı işyerindeki hizmet süresini belge ile ispat edemeyen sigortasız işçi, hizmet verdiği ve işten ayrıldığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde iş mahkemesine hizmet tespit davası açması halinde ve ilgili davayı kazanırsa, yine geriye dönük sigortalılık hakkı elde edebilir ve kıdem tazminatını alabilir. Sigortasız işçi işveren tarafından zaman zaman iş çıkışı yapılıp sigortasız olarak çalışmaya devam ederse ve kıdem tazminatına hak kazanacak biçimde işten ayrılırsa, sadece sigortalı çalışmalarının değil sigortasız olarak çalıştığı dönemlerin de hesaplanıp kıdem tazminatına eklenmesi gerekir. Bu bağlamda;

Bir işçinin işçi sayılabilmesi için sigortalı çalıştığına bakılmaz,
Önemli olan şey, o işyerinde çalışıldığı somut delillerle kanıtlanmasıdır,
Sigortasız çalışmak, kıdem tazminatı almaya engel olamaz.

Toparlamak gerekirse, sigortasız olarak bir işyerinde çalışan işçilerin de kıdem tazminatı alma hakları bulunmaktadır. Bu konuda işçiler ilk iş olarak bir avukata danışarak dava açarak işverenden tazminat talep edebilir. Bir çok kişi 2021 yılında merak edilenler arasında sigortasız çalışan tazminat alabilir mi diye merak etmektedir. SGK ve Bağkur bilgi portalı olarak bu konuyu araştırarak sizler için hazırladık. Aklınıza takılan detayları aşağıda bulunan yorum bölümüne yazarak ilgili uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş