Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2021

Personel çalıştıran işyerleri çalıştırdıkları elemanlara sigorta yapmak zorundadır. Sosyal güvence sağlamayan işyerleri cezai işleme maruz kalacaktır. Sigortasız işçi çalıştırma cezası aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası 2021

Üretim hizmet sağlayan işyerleri üretimi ve hizmeti sağlamak amacıyla personel çalıştırmaya ihtiyaç duymaktadır. İşyerleri çalıştırdıkları elemanları sigorta güvencesi altına almak zorundadır bu zorunluluğa uymayan işverenlere sigortasız işçi çalıştırma cezası 2021 yılında da uygulanmaktadır. Bazı işyerlerinde deneme süresi adı altında belirli bir süre sigortasız çalışması talep edilmektedir. Böyle bir talep edilmesi söz konusu değildir. Vatandaş işe başladığı günden itibaren sigortasının başlatılması zorunludur. Bu madde kanunun 4857 sayılı iş kanununun Deneme süreli iş sözleşmesi başlıklı 15. maddesinde taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda bunun süresi en fazla 2 ay olabilir. Bu süre en fazla 2 ay daha fazla olabilir. Bu süre içerisinde çalışanın bütün haklarının verilmesi zorunludur. Sadece anlaşmazlık durumunda tazminat hakkı olmadan sözleşmeyi işçi veya işveren feshedebilir. Bu süre içerisinde işçinin ücreti ve diğer hakları verilmesi zorunludur. 

Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası
5510 sayılı kanuna göre işveren işçinin işe başladığı andan itibaren sigortasını yapması zorunludur. Fakat işçinin işe başladığı gün resmi tatile denk gelmesi durumunda işveren ilk işgününde işe giriş bildirgesini vermesi zorunludur. Diğer durumlarda 5510 sayılı kanunun 8. maddesi sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinin 11. maddesinde yer aldığı gibi bazı durumlar hariç işçi işe başlamadan 1 gün önce işe giriş bildirgesi verip sigortası başlatılması zorunludur. Bu kurallara uymayan işverenlere cezai işlem uygulanmaktadır.

- Sigortasız işçi çalıştıranlara denetmen veya müfettiş tarafından incelenmesi durumunda işçinin sigortasız olması belirlenmesi durumunda idari para cezası uygulanmaktadır.
 
- Sigortasız çalıştırılan işçinin hastalanması, iş kazası geçirmesi veya işten dolayı hastalığa kapılması durumunda işçinin karşılaştığı bütün masrafların işveren tarafından tahsil edilecektir. 

- Denetlenmesi durumunda sigortasız işçi çalıştıran işyerleri verilen teşfiklerden 1 yıl süreyle faydalanamamaktadır.

- İşçinin sigortasız çalıştırıldığı süreye ait sigorta primlerinin işverenden gecikme zammı ve gecikme faizi ile birlikte tahsil edilmesi.Sigortasız İşçi Çalıştırana Uygulanacak Para Cezası

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanununun 102. maddesinde belirtildiği gibi uygulanacak para cezası sigortasız işçi çalıştıran işyerinin tescilsiz olup olmadığına göre sigortasız çalıştırıldığı süreye göre uygulanacak para cezası oranları değişkenlik göstermektedir. İşçi sigortasız çalıştığını ibraz etmesi durumunda kendisi işten çıkıyor olsa dahi tazminat hakkı olacaktır aynı zamanda ihbar bedeli olarak 1500 TL daha işverenden tazminat alacaktır. Yatırılmayan prim günleride yatırılacaktır.
İşçinin işe giriş bildirgesinin geç başlatılması durumunda bilanço usülü defter tutanlar için asgari ücretin 3 katı yani 2,558*3=7,647 TL ceza ödeyecektir.
Diğer defterleri tutmak zorunda olanlar için brüt asgari ücretin 2 katı yani 2,558*2=5,116 TL ceza ödeyecektir.


Defter tutmakla yükümlü olmayanlar için 1 aylık brüt asgari ücret kadar ceza ödeyeceklerdir.

Yukarıda yer alan bilgilere göre sigortasız işçi çalıştıran işverenlere sigortasız işçi çalıştırma cezası 2021 adı altında ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. İşçi sigortasız çalıştırıldığı süre içerisinde başına bişe gelmesi durumunda işverene hapis cezasına kadar cezalar uygulanabilir. Sigortasız işçi çalıştıranları şikayet etmek için siz de sgk şikayet hattı numarasını 7/24 ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş