Sigortasız İşçi Çalıştırma Şikayet Hattı (Kaçak İşçi)

Sigortasız işçi çalıştırmak büyük bir suçtur. Peki sigortasız işçi çalıştırma şikayet nereye yapılır, hangi cezalar verilir? Bu sayfadan kaçak ve sigortasız işçi çalıştıran firmayı şikayet edebilir, ihbarınızı takip edebilirsiniz.

Sigortasız İşçi Çalıştırma Şikayet Hattı (Kaçak İşçi)

Son zamanlarda gerek SGK primlerinin yüksek olması, gerekse işyerlerinin sürekli kapanıp açılmasından dolayı bir çok işyeri sigortasız kaçak olarak işçi çalıştırmakta, işyerleri kayıtlarını yapmamaktadırlar. Peki sigortasız işçi çalıştırma nereye şikayet edilir, hangi cezai işlemler uygulanır? Sigortasız işçi çalıştırma şikayet etmek istiyorsanız bu sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanarak siz de vatandaşlık görevinizi yerine getirebilir, SSK'sız işçi çalıştıran firmayı hemen şikayet ederek ceza almasını sağlayabilir, vergi kaybını önleyerek vatandaşlık görevinizi en iyi şekilde kullanmış olursunuz.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbar
Tıkla ara: 170 (Sgk iletişim numarası)

Sigortasız işçi çalıştıran kişi ve firmalar, kanunlara göre ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir. Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası 5510 sayılı Kanun'da açık olarak verilmiştir. Bu kanun kapsamında işe giriş tarihinden itibaren yasal süresinde işe giriş bildirgesi verilmemiş her bir işçi için 2 asgari ücret tutarında idari para cezası verilir. 1 yıl içerisinde SSK'sız işçi çalıştırıldığı tekrardan tespit edilen işyerlerine cezalar arttırılarak uygunalacaktır. Böyle bir durumla karşılaşan işyerine her bir çalışan için uygulanacak ceza bu defa 5 asgari ücret olacak ve cezalar arttırılacaktır.

İLGİLİ SAYFA: Sigortasız işçi çalıştırma cezası 2019Sigortasız Çalıştırılan İşçi Tazminat Alır Mı?
Bir kişinin işçi olarak çalışıyor sayılması için bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyor olup olmadığına bakılmaz. Yani sigorta, işçinin işçi sayılabilmesi için bir işyerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Eğer sigortasız olarak çalışıyorsanız ve çalıştığınıza dair resmi kanıtlarınız varsa bu durumda kıdem tazminatı alabilir, sigorta yapılmayan günlerinizi geriye dönük olarak firmadan isteyebilirsiniz. Firma, cezalarla birlikte yasal koşullara bakılarak sigorta yapmak zorunda kalacaktır. Bunun için daha detaylı içeriğimiz bulunan sigortasız çalışan işçi tazminat alabilir mi sayfamıza bakabilirsiniz.


Kaçak İşçi Çalıştırma Şikayet
Siz de Alo 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim hattını 7/24 istediğiniz zaman arayarak her türlü SGK ve Bağ-Kur konularınız hakkında bilgi sahibi olabilir, kıdem tazminatı, maaşınızdan niye kesinti yapılıyor, emeklilik şartları, işsizlik sigortasından nasıl faydalanılır, rapor ücreti ne zaman yatar gibi konularda canlı destek alabilirsiniz. Ayrıca sigortasız işçi çalıştıran firmayı da bu numaraya şikayetinizi bildirebilirsiniz. Ayrıca numara dışında e-mail ile şikayet göndermek istiyorsanız aşağıdaki yöntemi kullanarak da şikayet formunu doldurabilir ve SGK ile ilgili ihbarlarınızı anında yapabilirsiniz.

1. İlk olarak Alo 170 resmi internet sitesi http://www.alo170.gov.tr/ adresine girin.
2. Sonrasında anasayfada yer alan "İHBAR/ŞİKAYET" menüsüne tıklayın.
3. Açılan yeni sekmede Başvuru Nedeni, Başvuru Konusu, Adınız, Soyadınız, TC Kimlik Numaranız gibi bilgilerinizi doldurun.
4. Mesajınızı da açık şekilde yazdıktan sonra sağ köşede bulunan güvenlik kodunu kutucuğa doğru şekilde yazın.
5. "Gönder" butonuna basarak anında şikayetinizi gönderin ve bildirim numarasını unutmayacağınız bir yere not edin.Şikayeti Nasıl Takip Edeceğim?
Kaçak işçi çalıştıran firmayı şikayet ettikten sonra durum sorgulaması yapmanız için size verilen bildirim numarasını Alo 170 internet sitesi üzerinde yer alan "bildirim sorgulama" alanına girerek anında bildiriminiz hakkında bilgi sahibi olabilir ve bildiriminizin hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca Alo 170 internet sitesi üzerinden yetkililerle canlı destekte veya görüntülü destek ile (İşaret dili bilen temsilcisiler) görüşme yapabilirsiniz. Bu sayfada yer alan bilgilere göz atarak siz de sigortasız işçi çalıştırma şikayet edebilir ve şikayetinizi online bir şekilde takip edebilirsiniz. SSK ve Bağ-Kur ile ilgili gelişmeleri takip etmek, güncel haberlerden haberdar olmak için sskbagkur.com'u sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bunlara da bakabilirsiniz:
Kaçak işçi çalıştırma cezası
Sgk şikayet hattı

Sosyal Medyada Paylaş